DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

MİLLİ MÜCADELE’DE BALIKESİR …(5)

MİLLİ MÜCADELE’DE BALIKESİR …(5)

“ONDAN DA VAR”
Balıkesir de Milli Mücadele’yi örgütleyenlerin başında iki eğitimci-öğretmen, Mustafa Necati ve Vasıf Çınar gelmektedir. İzmir işgal edilince Mustafa Necati önce saklanır, baktı ki olmayacak İstanbul’a oradan da Balıkesir’e gider ve orada Milli Mücadele’nin örgütlenmesine katılır. Bulgurlu Mehmet Efe ile birlikte Soma, Bergama, Akhisar cephelerinde müfreze kumandanı olarak bulunan Vasıf ÇINAR ile birlikte Balıkesir de “İZMİR’E DOĞRU” gazetesini çıkararak Milli Mücadele’nin propagandasını halk arasında etkili bir biçimde yürütülmesini sağlamışlardır.

Kazım ÖZALP hatıralarında bu gazeteden söz ederek şunları söylemektedir: “… Kuvvayı Milliye’nin amacını bütün dünyaya ilan etmek ve meşru amacımızı bütün yurda anlatmak düşüncesiyle Balıkesir de bir gazete yayınlamayı faydalı gördük. Mustafa Necati Bey’in idaresi altında, Vasıf bey ve Esat bey tarafından bu görüşe hizmet için Balıkesir de “İZMİR’E DOĞRU” gazetesi 16.11.1919 tarihinden itibaren çıkarılmaya başlandı.”(Milli Mücadele I, s.71)

Gazetenin İzmir’e sokulması işgalciler tarafından yasaklanmıştır. Yunanlılar bu gazeteyi satanları küreğe, ona yazı yazacakları idama mahküm edeceklerini ilan etmelerine rağmen yaşları küçük, fakat yürekleri büyük Türk müvezziler (gazete satıcıları), Türk olduklarını anladıklarının yanlarına sokulur, “ONDAN DA VAR” derlerdi.

“İZMİR’E DOĞRU” gazetesi haftada iki gün, pazar ve çarşamba günleri çıkmıştır. Fiyatı yüz para olduğu halde İzmir’de gizliden gizliye elli kuruşa, hatta bir liraya kadar, hem yüzlerle ve yüzlerle satılırdı. Tirajı üç bine kadar çıkmıştır. Gazetenin idarehanesi, gazetenin sağ üst künyesinde “Balıkesir: Kuvâ-yı Milliye karargâhında daireyi mahsusadır” olarak geçmektedir. Gazetenin başlık klişesinin altında hareketi milliyenin hadimi ve mürevvicidir yazılıdır. Gazetenin basıldığı yerin vilayet matbaası olduğu anlaşılmaktadır (Coşar 1964: 26).

“İzmir’e Doğru” Gazetesi, Balıkesir’de hazırlanıp, İzmir’de dağıtılıyordu. Balıkesir’in işgâli ile 74 ncü sayısına kadar, yayın hayatını sürdürmüştür. “İZMİR’E DOĞRU”, kısa sürede Kuvvayı Milliye’nin resmi yayın organı oldu. Gazetenin adından da anlaşılacağı gibi amaç, İzmir’in işgalden kurtulmasıydı. Balıkesir’in düşman işgaline uğradığı ana kadar 74 sayı çıkabilen gazetenin amacı, işgale karşı koymaktır. Satışlar, Milli Mücadele taraftarlarına, el altından gizlice satılmaktaydı. Abonesi de öyle. Gazetenin gelirini, doktor, eczane, terzilerin ilanları karşılıyordu. Gazetenin haberleri ise telgraf haberleşmelerinden sızdırılıyordu. Künyesinde, hiçbir zaman gazetenin basıldığı yer ile sahipleri hakkında tek kelime yoktu. Haberlerin kaynağı ise, Anadolu Ajansıydı.

NOT: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Mücadele döneminde yayımlanan ve Kuvay-ı Milliye’nin resmi yayın organı olarak bilinen ”İzmir’e Doğru”gazetesinin nüshalarını Latin harfleri ile transkripsyonunu gerçekleştirip kitaba dönüştürdüğü bildirildi.(devam edecek)

Kaynak : Vecdi YILMAZ

YORUM YAP