DOLAR 32,3017 % -0.03
EURO 35,1306 % 0.53
STERLIN 41,6098 % 0.4
FRANG 36,0803 % -0.15
ALTIN 2.405,18 % -0,41
BITCOIN 67.547,98 0.197
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

MİLLİ EĞİTİM TÜRKİYENİN KANAYAN YARASIDIR… Saffet NAYİR

MİLLİ EĞİTİM TÜRKİYENİN KANAYAN YARASIDIR… Saffet NAYİR

Cumhuriyetin ilanından bu yana 59 hükümet kurulmuştur. Hemen hemen istisnasız her kurulan hükümet eğitim politikalarının yanlışlığından dem vurmuş ve hemen ilk iş eğitim sistemini değiştirmiştir.
Oysa en değişmemesi gereken eğitim politikalarıdır.
Başta yöneticiler olmak üzere öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz her yeni hükümetle değişen sistemde adeta kobay olarak kullanılmış, deneme tahtası olmuşlardır. Peki yapılan değişikliler bizi hedefe götürmüş müdür ? Asla…
Dünya da eğitim kalitesini ölçme amaçlı yapılan çalışmalarda 2018 raporuna göre ilk sırada İsviçre yer aldı. Türkiye ise listenin 99. sırasında yerini aldı.
Bu bir faciadır… Hadi diyelim farklı siyasi görüşte hükümetler geldi ve kendi ideolojilerini hakim kılmak için değişiklik yaptılar iyi de bazı hükümetler neredeyse 16-20 yıl kaldılar onlarda neredeyse her yıl ya da her yeni bakanla değişikliğe gittiler.
Eskiye gitmeye gerek yok AK parti hükümetlerine bakalım AK parti seçimle iş başına geldi geleli tam 8 hükümet kuruldu ve hepsi istisnasız sistemi değiştirdi.
İlginç olanı bu zaten. Aynı siyasi görüş aynı anlayış ancak her defasında değişen yeni eğitim sistemi. Daha da ilginci AK parti hükümetleri değişti ama lider değişmedi yani sayın Erdoğan ilk 6 aylık dönem hariç kurulan her hükümetin başı olmasına rağmen her defasında bakan değişti ve değişen her bakan yeni sistem uyguladı. İşin komik yani her bakan yaptığı sistem değişikliğini en mükemmel olduğunu savundu…
Sonuç mu? Az önce rakamı verdim dünyada eğitim kalitesi bakımından dünyada 99. sıradayız. Neyse ki 99′ da kalmışız maazallah 100 olsa komediye bak sen. Biri soracak olsa eğitimde kalitede neredesiniz diye cevap 100 numaradayız.!
Hadi eğitim sistemini değiştiriyorsunuz, sınav sistemini niye değiştiriyorsunuz arkadaş? Öğrenci okula başladığı ile bitirene kadar en az 2 değişikliğe uğruyor.
En son yapılan TEOG değişiklikleri tam bir fiyasko. Günlerce öğrenciler hangi okula gideceğini çözemedi. Gel sen şimdi bu öğrenciden başarı bekle. Öğretmenlerimiz artık bu değişikliklere alıştığı için fazla sürpriz olmuyor ama öğrenciler için durum aynı değil onlar yapacakları tercihlerle hayat çizgilerini belirleyecekler.
2019-2020 Eğitim öğretim yılı bu hafta start verdi tek temennim tekrar sistem değişikliğine gidilmemesi. Eğitimde kalıcı politikalar üretilmelidir. Öğrenci eğitim hayatına başladığında daha ilkokulda geleceğini hangi okullarda şekillendireceğini, hangi mesleği seçeceğini süzebilmelidir.
Önerim Alman sisteminin acilen uygulanmasıdır. Yani öğrenci daha ilk okulda başarı durumuna göre ÖKK ( Öğretmenler Kurul Kararı) ile mesleğe yönlendirmeli ve iyi bir meslek öğrencisi olarak yetişmelidir.
Daha mutlu yarınlarda daha güzel hedeflere ancak doğru eğitim politikaları ile ulaşılır.
Uzun zamandır ülkemizde Milli Eğitim Şuraları toplanmamaktadır. Acilen toplanıp kalıcı eğitim politikaları saptanmalıdır.
Tüm değerli meslektaşlarıma ve sevgili öğrencilerime başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum.
Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun.
Başarılar.

 

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP