DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN727.9820.25

“MİLLET GEÇİNEMEZKEN 3 MİLYON LİRAYI GEZMEK İÇİN HARCADILAR”

Yayınlanma Tarihi :
“MİLLET GEÇİNEMEZKEN 3 MİLYON LİRAYI GEZMEK İÇİN HARCADILAR”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesinin 3 milyonluk Balkan gezisini eleştirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf genelgesini takmadığını iddia etti. 

CHP’li Sarı, “İktidarın belediye başkanı, iktidarın bakanını takmıyor. Millete kemer sıktıran AKP iktidarı kendi belediye başkanına söz geçiremiyor. Sonuçta, millet ekonomik soykırımda mücadele ederken belediye yöneticileri milletin parasını gezilerde harcıyor” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muhtarların katıldığı “Balkan Ülkeleri Gezisi” düzenledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Kasım ayında 719 bin 250 TL karşılığında pazarlık usulü ile  Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na ihale ettiği “Balkan Ülkeleri Gezisi” bu yıl 4 Ağustos’ta yine aynı firmaya 3 milyon 281 bin 350 TL’ye ihale edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin parasal kaynaklarından daha önce Başkan Yücel Yılmaz ile AK Partili milletvekilleri ve yöneticilerin katıldığı İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Hırvatistan, Fransa, İtalya, ABD ve Japonya gezileri yapıldığını anımsatan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı,  AK Parti iktidarının vatandaşları  yoksulluğa sürüklediğini,  yerel yöneticilerinin ise  ‘içi boş gezilerle’ günlerini gün ettiklerini iddia etti.

AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sonu gelmez yurt dışı gezilerine Balkan Ülkeleri Gezisi’nin ikincisini eklediğini öne süren CHP’li Serkan Sarı “Balıkesir’de bir ‘boş gezen’ var,  bir de kalfaları. Başkan ve adamları, Balıkesir’in çözüm bekleyen sorunlarını çözecekleri yerde ülke ülke geziyorlar. ‘Kamu tasarrufu’ diye milletin her türlü ihtiyacından kısanlar, kendilerinin yurtdışı gezilerine milyonlarca lira akıtıyorlar. Şimdi hangi babayiğit çıkıp bana ‘yalan siyaseti yapıyorsun, iftira atıyorsun’ diyecek? Merakla bekliyorum” dedi.

“BBB’DEN ÜST ÜSTE İHALE ALAN FİRMANIN YURTDIŞI SEYAHAT YETKİ BELGESİ YOK”

Son Balkan Gezisi ihalesini alan firmanın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İşletme Belgeli Acentalar Listesi’nde “C Grubu” acenta olarak kayıtlı göründüğünü vurgulayan Sarı,  “C grubu seyahat acentaları, yalnız Türk vatandaşı için yurt içi turları tanıtabiliyor, üretip, pazarlıyor veya satabiliyor. 2 yıldır üst üste Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihalesini alan firmanın A grubu acenta yetki belgesi olmadığı için yurt dışına gezi düzenlemesi mümkün değil” dedi.

“MİLLET, FAKR-Ü ZARURET İÇİNDE HARAP VE BİTAP DÜŞMÜŞ, BUNLAR ÜLKE ÜLKE GEZİYOR”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “gönül belediyeciliği yapacağız” diyerek Balıkesirlilerin oylarıyla  Büyükşehir Belediyesi yönetimine gelenlerin Balıkesirli’nin değil kendi gönüllerini hoş tutuğunu söyledi.  CHP’li Sarı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş’ AKP’li belediye yöneticileri milletin parasıyla ülke ülke geziyor, gezdiriyor. AKP’li anlayışın tıpkı ülkeyi yönetemediği gibi Balıkesir’i de yönetemediklerini söylediğimizde kendilerine çeki düzen verecekleri yerde iftira ve yalana sarılanlar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesirlinin, milletinin parasını nasıl har vurup harman savurduğuna seslerini çıkaramıyorlar. Kerameti kendinden menkul Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasıyla ilgili tasarruf genelgesini ya unutmuş olmalı ya de görmezden, bilmezden geliyor olmalı! Peki, AKP Milletvekili Mustafa Canbey de mi görmezden gelecek bu israfı? Yine, ‘yalan, iftira atıyorlar. Yalan siyaseti yapıyorlar’ mı diyecek? 3 Milyon lirayı aşan bu israfın, milletin parasını gezerek tozarak harcayanların hesap vermesini bekliyorum” diye konuştu.

“ORTADA TASARRUF GENELGESİ VARKEN BALKAN GEZİSİ NEDEN İPTAL EDİLMEDİ?”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Balkan Ülkeleri Gezisi ihale ilanını tasarruf genelgesi yayımlandıktan sonra 7 Temmuz’da verdiğini, 4 Ağustos 2023’te sonuçlandırılan ihalenin sözleşmesinin 15 Ağustos 2023 tarihinde imzalandığını açıkladı.

Balkan Ülkeleri Gezisi’nin ikinci kez düzenlendiğini ve ihale bedelinin geçen yıla göre 4,5 kat arttığı vurgulayan Serkan Sarı, “İhale, 3 milyon 281 bin 350 TL’ye geçen yıl verilen ve tek teklifi sunan aynı firmaya yani yandaş olduğu anlaşılan firmaya ihale bedelindeki 4,5 kat artışla veriliyor. Büyükşehir Belediyesi kasasından 4,5 kat fazlasıyla milyonlarca lira verilip gezi düzenleyenler milletin ekonomik soykırımda ne yediğini ne içtiğini nasıl geçindiğini hiç mi düşünmezler? Balkan Gezisi neden iptal edilmedi? Üstelik ortada iktidarın tasarruf genelgesi olmasına rağmen kuruşu kuruşuna 3 milyon 281 bin 350 TL bir gezi için harcandı. Bu para neden Balıkesirlinin kanayan yaraya dönüşmüş sorunlarından birini çözmek için kullanılmadı? Çok mu elzemdi Balkan ülkelerine gitmek? Büyükşehir Belediye Başkanı kendi bakanını takmıyor. Genelgesini hiçe sayıyor. Acaba neden? Çok değil, az kaldı! Bu talan düzenine Balıkesir’de iktidarı alarak son vereceğiz.” dedi.

KONUYU MECLİSE TAŞIDI, İKİ BAKANDAN YANIT İSTEDİ

CHP’li Serkan Sarı, konuyu Meclis gündemine de taşırken,  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlamalarını istediği tasarruf ve yetki belgesi sorularını içeren   önergelerini Meclis Başkanlığı’na sundu. (balikesir24saat.com)İŞTE O ÖNERGELER

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak yanıtlanması hususunda gereğini arz ederim.

Serkan SARI Balıkesir Milletvekili

Vatandaşlarımız yoksullukla ve ekonomik soykırımla boğuşurken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri milletin parasıyla üstelik tüm kurum ve kuruluşların tasarruf etmesi gereken bir dönemde yurt dışı gezilerini sürdürmektedir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi parasal kaynaklarından daha önce Başkan Yücel Yılmaz ile iktidar milletvekilleri ve yöneticilerin katıldığı İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Hırvatistan, Fransa, İtalya, ABD ve Japonya gezileri kamuoyunun tepkisine neden olmuştur.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Balkan Ülkeleri Gezisi” düzenlemiştir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Kasım ayında 719 bin 250 TL karşılığında pazarlık usulü ile Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na ihale ettiği “Balkan Ülkeleri Gezisi” bu yıl 4 Ağustos’ta yine aynı firmaya 3 milyon 281 bin 350 TL’ye ihale etmiştir. Firma, Kültür ve Turizm Bakanlığı İşletme Belgeli Acentalar Listesi’nde “C Grubu” acenta olarak sadece yurtiçi seyahatler düzenleyebilecek bir belgeyle kayıtlı görünmektedir. Dolayısıyla yetki belgesini aşan bir durum da söz konusudur.

Bu bilgilerle birlikte, 17 Temmuz 2023 tarihindeki “tasarruf takibinin tavizsiz sağlanması amacıyla” yayımlanan genelgeniz ışığında;

* Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın “Balkan Ülkeleri Gezisi”, 17 Temmuz 2023 tarihli genelgenizden sonra ihalesi yapılmış (4 Ağustos 2023) ve sözleşmesi imzalanmış (15 Ağustos 2023) ve 3.281.350 TL’ye gezi gerçekleştirilmiştir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi genelgede belirlenen kurallara uymakla yükümlü değil midir ki “Balkan Ülkeleri Gezisi” ihalesi iptal edilmemiştir?

* Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin kasasından 3.281.350 TL’ye çıkmasına neden olan söz konusu gezi genelgenin düzenlediği konu ya da konular kapsamında değil midir ki iptal edilmemiştir?

* Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki belediyeler tasarruf genelgenizden muaf mıdır? Genelgenize aykırı durum var ise sorumluluğu olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri hakkında cezai bir müeyyide uygulanacak mıdır?

* Yalnız Türk vatandaşı için yurt içi turları tanıtıp, üretip, pazarlayıp veya satabilecek olan “C Grubu” seyahat acentası olan Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na bu ihale nasıl ve hangi mevzuata göre verilmiştir?TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak yanıtlanması hususunda gereğini arz ederim.

Serkan SARI Balıkesir Milletvekili

Vatandaşlarımız yoksullukla ve ekonomik soykırımla boğuşurken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri milletin parasıyla üstelik tüm kurum ve kuruluşların tasarruf etmesi gereken bir dönemde yurt dışı gezilerini sürdürmektedir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Balkan Ülkeleri Gezisi” düzenlemiştir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Kasım ayında 719 bin 250 TL karşılığında pazarlık usulü ile Zağnos Turizm Seyahat Acentası’na ihale ettiği “Balkan Ülkeleri Gezisi”ni bu yıl 4 Ağustos’ta yine aynı firmaya (2023/684423 nolu ihale) 3 milyon 281 bin 350 TL’ye ihale etmiştir. Bu bilgiler ışığında;

* Zağnos Turizm Seyahat Acentası, “C Grubu” seyahat acentası olarak mı yoksa A veya B grubu acenta olarak mı Bakanlığınız kayıtlarında mevcuttur?

* Yalnız Türk vatandaşları için, yurt içi turları tanıtıp, üretip, pazarlayıp veya satabilecek olan ya da kendilerine A grubu seyahat acentalarınca verilen hizmeti yerine getirip ve bu acentaların ürünlerini tanıtıp, pazarlayıp veya satan “C Grubu” acenta hangi mevzuata göre Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Balkan Ülkeleri Gezi” ihalesine katılabilmektedir?

* İhale şartlarını yerine getirebilmiş olsa bile “C Grubu” bir acenta olan Zağnos Turizm Seyahat Acentası Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Balkan Ülkeleri Gezi” hangi Bakanlığınızın verdiği hangi belge ile gerçekleştirmiştir?

* Bakanlığınızın ve mevzuatın yetki aşımı durumunda acentalara uyguladığı yaptırım nedir? Zağnoz Turizm Seyahat Acentası ile ilgili bir denetim söz konusu olacak mıdır?

 

YORUM YAP

Cengiz Çekdemir25 Ağustos 2023 / 15:48Cevapla

“Yiyin beyler yiyin bu han-ı iştiha sizin
Aksırırıncaya,tıksırıncaya,patlayınca kadar yiyin”

Orhan Ata Göçmen25 Ağustos 2023 / 18:28Cevapla

Belediye Başkanımız işin kolayını bulmuş, sürekli gülümseyerek yurttaşa mutluluk dağıtıyor.