DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.720,27 0.059
Yayınlanma Tarihi :

MEVSİMLER DEĞİŞSİN DİYE BİR DİLEKÇE VERECEĞİM

MEVSİMLER DEĞİŞSİN DİYE BİR DİLEKÇE VERECEĞİM

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerimizde ilkbahar mevsiminin tarihini değiştirelim mi? …diye soruyorum ve nedenlerini sıralıyorum. Bana öyle geliyor ki Türkiye’mizde mevsimler, coğrafyamıza ve genel iklim kuşağına uygun bir takvim esas alınarak tespit edilmiş. Oysa Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerimizin sıcak ve ılıman bölge olma özelliği olduğu gibi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizin de zorlu iklim ve arazi şartları ile ağır kış koşulları vardır.
Sanıyorum bir genelleme yapılarak, bildiğimiz dört mevsimin her birisine eşit ve üçer aylık süreler verilmiş. Böylece mevsimler, kendi özelliklerini insan, hayvan ve tüm canlılara, bitki örtüsü ve ekolojik çevreye, atmosferik olayları da hissettirdikten sonra mevsimin “Değişim Bayrağı’nı” bir sonraki mevsime devrediyorlar.
Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerimizde bildiğimiz İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış mevsimlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerinin değiştirilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Bu da nerden aklıma geldi derseniz, bu üç bölgemizde her yıl Şubat ayında bahardan ve yazdan da güzel güneşli günler yaşamaya başlıyoruz. Henüz yirmi Şubat gelmeden, Cemreler bile düşmeden güneşli bahar ve yaz günleri yaşıyoruz. Bursa, Balıkesir, İzmir ve Antalya yörelerinde Şubat ayı’na “KIŞ BAHAR” denir.
Şubat ayı geldiğinde bir bakıyoruz erik, kayısı ve badem ağaçları filizlenmiş ve çiçek açmış bize gülümsüyor ve baharı müjdeliyor. Bu yıl yine öyle oldu, beyaz ve sarıpapatyalar bile çiçek açtı…
Yaşım oldu 75, anam da aynısını söylerdi… Şubatta havalar ısınır oğlum derdi. İşte bu sebeplerle Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerimiz ile kapsam içine dâhil edebileceğimiz Batı Karadeniz bölgemizde, İlkbaharın başlangıcı 15 Şubat, bitiş tarihi de 15 Mayıs olsun diyorum. Böylece; bu bölgelerimizde Kış 2,5 ay, İlkbahar 3 ay, Yaz 3,5 ay, Sonbahar 3 ay olsun. Yine dört mevsim olsun Yaz mevsimine Mayıs ayının yarısı da dâhil edilerek Yaz 3,5 ay sürsün ve süresi uzasın.
Bu maksat ile kime nasıl müracaat edilir/edelim, kim bu işi planlıyor veya kim bu talebimizi resmiyete koyar bilgim yoktu, araştırdım. Fiziki coğrafyanın iklim konusunu inceleyen bir dal olan Klimatoloji ile alakalı olduğu için bu konuyu Coğrafyacılara ve KLİMATOLOJİ uzmanlarına götürelim diyorum.
Bazı yıllar Mart ayı çok soğuk oluyor, kar bile yağıyor, soğuk esen rüzgârların etkisi ile çiçeklenen erik, kayısı ve badem ağaçlarını don tutuyor ve o yıl pek ürün alamıyoruz ve üzülüyoruz. Ne bileyim, onu yine yukarıdaki bilir mi diyelim…bilemedim. Ama aklımdan geçenler bunlar 75 yıllık ömrümde biriktirdiğim tecrübeler bana böyle bir öneride bulun diyor veya insan öyle arzuluyor…
Mevsimler değişsin dilekçesini henüz yazmadım, ama her şeyi aklımda tutuyorum, dilekçeyi kime hitaben yazacağıma karar verir vermez göndereceğim. İyi mi ettim, kötü mü ettim, sizler ne dersiniz bu da benim bir önerim. Benim gibi düşünenlerin çok olduğunu ve olacağını umuyor ve düşünüyorum.
Bizim buralarda KIŞ biraz erken bitsin diyorum, hemen İLKBAHAR gelsin, YAZ da 3,5 ay olsun ve uzun sürsün. Yinede dört mevsim adını ve varlığını koruyacaktır. Kış, İlkbahar, Yaz ve Sonbahar dâhil mevsimlerin hepsi bize yüzünü gösterecektir. Bilirim, her mevsimin kendisine has bir özelliği ve güzelliği vardır. Bu yazımla birlikte buna uygun iki şiirimle mevsimlerin güzelliğini anlatıyorum. İnşallah sizlerde okur ve beğenirsiniz…
Gerçi yurdumuzda, değiştirilmesini isteyenler çok olmasına rağmen yaz ve kış saati uygulaması bile değiştirilmedi ama ben yine de dilekçemi vereceğim. Ne güzel bir memleketimiz var kardeşim, kıymetini bilelim. İki buçuk ay kadar bir Kış, geriye kalan dokuz buçuk ay Yaz ve Bahar. Güzel yurdumuzun coğrafyasında yaşanır, kazanılır ve biriktirilir en güzel hatıralar…

Sağlıcakla kalın, işte geldi ilkbahar…

20 MART 2024
Muharrem KAYNAK

YAZA HABER VERİN

Kartopu yapıp da bana atışın
Atıp da al sana deyişin varya
Eritti buzları artık bahar ya
Yaza haber verin bu yıl gelmesin

Elimi tutuşun birde bakışın
Bakıp da gözünü kıpışın varya
Eritti buzları artık bahar ya
Yaza haber verin bu yıl gelmesin

Kartopu atan o güzel ellerin
Atıp da alsana diyen dillerin
Eritti buzları artık bahar ya
Yaza haber verin artık gelmesin

Baharda açan gül yaz gelir solar
Solunca dalında bülbüller ağlar
Yaza haber verin bu yıl gelmesin
Yaza haber verin bu yıl gelmesin

Muharrem KAYNAK

YAZ GELSİN DİYE

Bahara geç dedim yaz gelsin diye
Yaz geldi geçiyor kavuşamadık
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi

Unuttun sevgilim kış günlerini
Güneşi birlikte özlemedik mi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi

Hasrettik ikimiz yakan güneşe
Koynuna girdiğim ilk gün ilk gece
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi

Sarardı yapraklar sonbahar geldi
Mevsimler devrildi aylar tükendi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi

Hasretin ok oldu bağrımı deldi
Dermanım kalmadı sabrım tükendi
Bir tanem koca kış geriye geldi
Yaz gelsin diye sen söylemedin mi

Muharrem KAYNAK

Kaynak : Muharrem KAYNAK

YORUM YAP

Abdullah Döken 21 Mart 2024 / 12:21 Yanıtla

Muharrem Kaynak Arkadaşımın Yazılarında olan Akıcılık , sanki görür ve yaşar gibi izlenimler veriyor. Kendisini tebrik ediyorum.

  muharrem kaynak 22 Mart 2024 / 19:31 Yanıtla

  çok teşekkür ediyorum değerli arkadaşım, sağol varol:

  muharrem kaynak 22 Mart 2024 / 19:33 Yanıtla

  abdullah arkadaşım,çok teşekkür ediyorum, sağol varol.

Uğur Küçüköğüt 21 Mart 2024 / 13:09 Yanıtla

Sayın Muharrem KAYNAK Beyfendiyi Kutlarım . Güzel Bir Yazı . Şiirler de Harika . Başarılar Diliyorum . Teşekkür Ederim

  muharrem kaynak 22 Mart 2024 / 19:32 Yanıtla

  değerli kardeşim çok teşekkür ediyorum,sağol varol.