DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.622.9841.141

“MESELE MEMLEKETSE YAŞIMIZ HEP 19”

Yayınlanma Tarihi :
“MESELE MEMLEKETSE YAŞIMIZ HEP 19”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Balıkesir’de “Mesele memleketse yaşımız hep 19” temasıyla kutlandı. Atatürk Anıtı’ndaki törenlerin ardından Kurtdereli spor salonunda halk oyunları ve sportif gösteriler sunuldu. Gençlik  ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, “Küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin özünü oluşturan 19 Mayıs ruhu, milletimizin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir” dedi. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Balıkesir’de saat 09.30’da Gar Önünden Atatürk Anıtı’na Saygı Yürüyüşü ile başladı.

Yürüyüşün hemen ardından yine anıtta gerçekleştirilen çelenk sunma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir milletvekilleri AK Partili İsmail Ok ve CHP’li Serkan Sarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, siyasi partilerin il başkanları, protokol üyeleri , sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri , öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anıttaki törenlerin ardından Kurtdereli Spor Salonu’ndaki kutlamalara geçildi. Bu yıl “Mesele memleketse yaşım hep 19” temasıyla gerçekleştirilen törene Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, Balıkesir milletvekilleri İsmail Ok, Serkan Sarı da katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, “Kendisini Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben o gün doğdum.’ dediği mukaddes gün 19 Mayıs 1919’dur. Küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin özünü oluşturan 19 Mayıs ruhu, milletimizin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Zorluklara karşı azim, inanç ve kararlılıkla mücadele etmenin; birlikte yürümenin anlamı bu ruhta gizlidir. “dedi.

İstiklal mücadelesinin başladığı 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesinin gençlere duyulan inancın ve güvenin göstergesi olduğunu vurgulayan Özalp, “Ülkemiz sizlerle güçlenecek, vizyonumuz sizlerle genişleyecek, Olimpiyatlar sizlerle zenginleşecek, kültür ve sanat sizlerle derinleşecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere vasiyeti olan ‘Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ sözünü aklınıza ve kalbinize kazıyınız. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Sizlere her alanda güveniyor, inanıyor ve sizlerle gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Özalp’ın konuşmasının ardından gösterilere geçilirken, Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Merve Çetin “O Geliyor” adlı şiiri okudu. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenleri “Yörük Ali” ve “Nar Danesi” adlı türkülerle törene katılanları coşturdu. Türkülerin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi, “deprem” temalı gösterisini sundu. Halk oyunları ekibi Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait oyunları Balıkesir yöresiyle birlikte sundu.

Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Serkan Tavşanlı’nın “İstiklal Savaşında Mustafa Kemal” şiirinin ardından Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları ile Kurtdereli Mehmet Pehlivan Spor Lisesi öğrencileri çeşitli spor dalları ve jimnastik gösterisini sundu. Milli sporcuların anons edilmesinin ardından kutlamalar “Memleketim” adlı  şarkının  söylenmesi ve19 Mayıs Gençlik Ruhu sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

YORUM YAP