DOLAR28,9807% 0.28
EURO31,5779% 0.24
STERLIN36,6543% 0.34
FRANG33,1467% 0.41
ALTIN1.899,68% 0,53
BITCOIN1.105.3721.246

MERSİN-BALIKESİR HATTINDA İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ

Yayınlanma Tarihi :
MERSİN-BALIKESİR HATTINDA İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Bandırma, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye Ticaret Odaları arasında Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi Hizmetleri İşbirliği Protokolü imzalandı.  

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Balıkesir’de bulunan ticaret ve sanayi odalarının dış ticarette bilgi ve istihbarat ihtiyacına yönelik önemli işbirliğine öncülük etti.  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile yürütülen işbirliği görüşmeleri bir protokolle hayata geçti. İmzalanan protokol ile Mersin’in dış ticarette ulaştığı bilgi birikimi, Türkiye’nin ihracatının artırılması ve üreten Türkiye’nin ürünlerini ihracata entegre ederek büyüyüp zenginleşmesine katkı sunulması amacıyla Balıkesir’deki firmalar ile paylaşılacak.

GMKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın ve Burhaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Coşkun Sever, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Balıkesir Yatırım Destek Ofisinden Esra Kocabaş, inceleme ve işbirliği protokolü imza törenine katılmak üzere Mersin’e gitti.Mersin’de Mersin Uluslararası Limanı,  Serbest Bölge Müdürlüğü,  Ticaret ve Sanayi Odası,  Ticaret Borsası başta olmak üzere çeşitli incelemeler ve bilgi paylaşımında bulunan Balıkesir Heyeti, MTSO ile Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi (TBİM) Hizmetleri ve MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.MTSO Yönetim Kurulu Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Balıkesir heyeti, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ile MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İşbirliği protokolü hakkında katılımcılara bilgiler veren, firmaların hiper rekabet ortamında ticari stratejiler geliştirmelerine ve uluslararası alanda rekabet edebilirliklerine destek olmak amacıyla kurulan Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi’nin önemine değinen MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezimiz yeni nesil ticari bilgi üretiyor. İhracatçıların ve ithalatçıların çok faydalandığı bu sistemde hangi ülkede kim neyi ithal ediyor, hangi ülkeden ihracat yapılıyor, sitemin veri tabanının izin verdiği ölçüde görebiliyoruz. Bu bilgilerden bizim yöremizdeki ihracatçılardan faydalanan çok sayıda kişi var. Balıkesir’de firmalara da bu sistemin çok faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

“Hepimiz aynı ailenin fertleriyiz” diyerek, Türk iş aleminin, özverili, fedakar çalışmalarıyla ülkeyi ayakta tuttuğunu vurgulayan Başkan Kızıltan, TBİM gibi projelerin özel sektörün daha da güçlenmesine katkı koyacağını söyledi. Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Eğinlioğlu da Balıkesir’den farklı bir coğrafyaya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını burada olmaktan duydukları memniyeti dile getirdi. MTSO ile yapacakları protokolün Türkiye ve kendi bölgeleri için önemli bir anlam taşıdığını dile getiren Eğinlioğlu, “Yapacağımız protokolün ülkemiz ve bölgemizin kalkınması, dış ticarette güçlü işbirliği köprülerinin kurulması açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra da ilişkilerimizin soğutmadan devamını sağlayabilecek faaliyetler organize ederek bugün attığımız bu adımı güçlendirerek devam ettirmek kararlılığındayız” diye konuştu.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ise TOBB çatısı altında bulunan odalar arasında ilişkileri geliştirmek ve üyemizin iş potansiyelini geliştirerek daha iyi hizmetler sunabilmek amacıyla Mersin’de olduklarını kaydetti. Yapılan işbirliğinin önemini vurgulayan Başkan Kula, bu ziyaret ve işbirliği protokolü ile Balıkesir’in ihracatını daha ileri noktalara taşımak için önemli bir adım attıklarını söyledi. Kula, “Mersin’in bize, bizim Mersin’e katacağımız artı değerler olduğu kanaatindeyim. Amacımız, önce bulunduğumuz şehrin, ardından da ülkemizin kalkınmasına fayda sağlamak; taş üstüne bir taş daha koymak” ifadelerini kullandı.

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Altunsu da iyi projelere destek sağlayarak, o projelerin uygulanmasını ve bir şekilde çarpan etkisi olmasını sağlamak istediklerini söyledi. Genel Sekreter Altun, TBİM projesinin çeşitli platformlarda örnek olarak sundukları projelerden biri olduğuna dikkat çekerek, “İyi bir öngörü ve sistemli çalışmayla örnek bir proje ortaya koydular. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da projeyi önemsediğini ve eğitim verilmesini istediğini anlatan Altunsu, bu çerçevede MTSO uzmanlarının farklı illerde eğitimler verdiklerini aktardı.

GMKA Genel Sekreter Vekili Güç ise Mersin’de iki şeyi öğrendiğini ifade ederek, “Birincisi, ajanslarının kuruluşunda ortaya konan başlatıcı rolün MTSO’un projesinde öne çıkmasını; ikincisi de ÇKA’nın Türkiye’deki ilk kalkınma ajansı olması dolayısıyla, nasıl iyi bir örnek teşkil ettiğinin somut bir örneğine şahit olduğuna hep birlikte tanık olduk” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MTSO Projeler Müdürü Fevzi Filik, Balıkesir Heyetine TBİM Projesi ve protokol çerçevesinde verilecek destekleri anlatırken, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek de Mersin ile ilgili bilgiler vermesinin ardından işbirliği protokolü imzalandı.TBİM ile Balıkesir’de bulunan Ticaret ve Sanayi odaları, özellikle dış ticarette hedef pazar ülkelerindeki potansiyel alıcılara ve kesin alıcılara ulaşarak ticari bağlantılar sağlayabilecekler. Önümüzdeki günlerde çeşitli bilgilendirme toplantıları ve eğitimlerle imzalanan işbirliğinin odaya üyelerine yaygınlaştırılması sağlanacak.(balikesir24saat) 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  28,926428,9807% 0.28
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  31,558531,5779% 0.24
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  36,636136,6543% 0.34
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  33,064133,1467% 0.41
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  21,369221,4239% 0.56
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.039,043.105,98% 0,53
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.899,401.899,68% 0,53
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.105.3721.246

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış