DOLAR31,1049% 0.18
EURO33,6616% 0.09
STERLIN39,4175% 0.09
FRANG35,2906% 0.15
ALTIN2.033,76% 0,06
BITCOIN1.618.937-0.408

“MERHABA” TVF KADINLAR 2.LİG

Yayınlanma Tarihi :
“MERHABA” TVF KADINLAR 2.LİG

Ve Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı yeniden parkede. İlk etapta futbol, basketbol, voleybol branşlarında 1984 yılında profesyonel anlamda takımlar oluşturan kurulduğu dönemde adı “Balıkesir Belediyespor Derneği” olan ve öncesinde sadece 2013 yılı itibariyle voleybol kursu olarak başlanılan süreç devamında, 2015 yılından itibaren TVF Kadınlar Voleybol 2. Ligde başladığı macerasına 2015-2016 sezonunda TVF Kadınlar 1. Ligine yükselerek devam etmiş, yükseldiği sezondan itibaren her yıl TVF 1. Lig Play-Off yarı final ve finallerinde yer alma başarısını göstermiştir. Böylesine başarılı olan, biz voleybol severlerin kapanma durumunu duyduğumuz anda şiddetle karşı çıktığımız halde profesyonel takımın dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından kapatıldığı 2018-2019 sezonunda sadece 2 sayı ile  “Sultanlar Ligi”nin kapısından dönen Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı yeniden eski parlak günlerine dönüş sinyalleri ile 2022-2023 sezonunda Balıkesirli voleybol seyircisine TVF Kadınlar 2. Lig’de “Merhaba” diyecek.

Bu “Merhaba”nın en güzel yanı, voleybol takımının tamamen altyapıdan yetişen Balıkesirli oyunculardan kurulu olmasıdır. Bölgesel lig yarı final ve finallerinde takıma dahil olan kızlarımıza yaptıkları ablalık yanında, tecrübeleri ile yapılan antrenmanlarda kızlarımıza gelişimleri konusunda da yardımcı olan Sultanlar Ligi ve 1. Lig tecrübesine sahip oyuncular, Aysun ÜSTÜN GÜLER ve Beyza ÖZTÜRK TEKELİ, takımın 2. Ligde yer almasında büyük rol oynamışlardır. Aslında olması gereken de budur.

Profesyonel takımın kapanmasının ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak vizyonu son derece geniş olan ve sporun şehrin tanıtımının en güzel olgularından birisi olduğunun bilincinde olan Yücel YILMAZ’ın seçilmesi ile kulüpte yönetim değişikliği olmuş, kulüp başkanlığına bir eğitimci olan İrfan SARIGÜL getirilmiştir. Eğitimci bir başkanın kulübün başına geçmesi ile kulübün bünyesinde yer alan tüm branşlarda altyapıya ve sabra dayalı, uzun vadeli bir sporcu yetiştirme sürecine girilmiştir.

Yazımıza konu branş olan voleybolda ise spor okulları ve altyapı takımlarının başına Göker SÜRENGÖZ ve Abdurrahman ÖNCEL’i getirerek, spor okullarından itibaren oluşturulan yaş grubu takımlarında oyuncuların gelişimi takip edilmiş, belli bir sistemle ve düzenli çalışmalar sonucu günümüze gelinmiştir. Sonuç ortadadır. “Temeli sağlam olmayan binalar, yıkılmaya mahkûmdur.” “Taşıma su ile değirmen dönmez.” Oyuncu transfer ederek takım oluşturmanın maddi ve manevi olumsuzlukları genel olarak tüm kulüplerin en büyük ve temel sorunudur.  Dışarıdan alınan oyuncular konusunda kulüpler – menajerler, kulüp-oyuncu, oyuncu – oyuncu arasında yaşanan uyumsuzluklar ve sorunlar gün gibi aşikârdır. Sorun yaşamak yerine uzun zamandır bir arada oynayan oyunculardan kurulu, zamanlarının büyük kısmını birlikte geçiren, kardeş gibi olan ve ortak noktada buluşan oyunculardan kurulu takımlar her zaman başarılı olmuşlar ve olacaklardır.

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un ciddi anlamda son dört yıldır üstlenmiş olduğu misyon ile sürekli altyapıdan oyuncu yetiştirerek profesyonel takımlarına oyuncu kazandıran örnek bir kulüp olması en büyük temennimizdir. Ancak yöneticilerimize ve başkanlarımıza naçizane tavsiyemizdir; altyapı sabır işidir. Sabretmek gerekir. Profesyonel takımdan daha fazla, altyapı ve spor okulları oyuncuları ve aileleri ile yakın iletişim içerisinde olunmalı, ihtiyaçlar karşılanmalı, çocukları çalıştıran antrenörler önemsenmeli, kulak verilmeli, varsa yaşanan sorunlar, eksiklikler gözden geçirilmeli ve elden gelen en kısa sürede çözümlenmelidir. Unutulmamalı ki üzüntü ve başarısızlık paylaşıldıkça hafifler, başarı ve mutluluk paylaşıldıkça çoğalır. Yetiştirilen sporculardan kısa zaman içerisinde başarı beklemek, yapılan yatırım ve harcamaların sonuçlarını bir an önce olumlu şekilde görmeyi istemek doğru değildir. Unutulmamalıdır ki altyapı oyuncuları birer çocuktur. Çocuk yaştaki oyuncuların üzerine “kısa zamanda başarı” beklentisi yüklenmemelidir. Bu çocuklarımızın psikolojik ve fizyonomik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği gibi okul hayatlarını da olumsuz yönde etkileyebilecektir.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ’ın destek verdiği ve ülkemize gelen misafir takımları kusursuz şekilde ağırladığı, 2019 yılı Kasım ve 2022 yılı Ocak aylarında Balıkesir’de düzenlenen ve Kurtdereli Spor Salonu’nda oynanan CEV U17 Genç Kızlar Avrupa Şampiyonaları’nda Balıkesirli voleybol aşıklarının, her yaştan seyircinin salonu tıka basa doldurması, sadece U17 milli takımımızı değil,  tüm maçları baştan sona ilgi ile izlemesi ve takımları desteklemesi Balıkesir şehrine, merkez ilçeye profesyonel bir takımın gerekli olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

İlçelerimizden Havran’ın geçen sene kurduğu ve ilk sezonunda playofflardan başarı ile çıkıp bu yıl Sigortashop Kadınlar 1. Ligde yer alacak olması, yine Edremit Belediyesi’nin koşulsuz desteği ile Altınolukspor Voleybol takımımızın 4 yıldır Sigortashop Kadınlar 1. Ligde başarıdan başarıya koşması, 1. Lige yükseldiği ilk sezondan itibaren playoff yarı final ve finallerinde yer alması, yine 1984 yılında kurulmuş olan Balıkesir DSİspor Kulübü’nün altyapıya yönelerek, spor okulları ve altyapı takımları bazında öğrencilerin başına Esra Şalvarlılar ve Melek Ersan’ı getirerek Balıkesirli evlatları yetiştirip mini, midi, yıldız, küçük ve genç takım kategorilerinde başarılı sonuçlar alması Balıkesir Merkez ilçede de bir profesyonel voleybol takımı olma gereğinin açık ifadesidir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, voleybol branşında böylesine başarılı takımları olan, il bazında imkanların yettiğince ve elden geldiğince mücadele eden takımı varken duruma daha fazla sessiz kalamamış ve “Kadın Voleybol Takımı”nı yeniden açıp TVF 2. Ligde yer alma kararı almıştır. 2017 yılında tüzüğü Türkiye Voleybol Federasyonu hazırlanan, Federasyon Başkanımız Sayın M. Akif ÜSTÜNDAĞ’ın desteklediği “Voleybol Sevenler Derneği” yönetimi olarak aşağıda isimleri yazılı Balıkesir’in evlatlarını ve hocalarımızı tebrik ediyor, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel YILMAZ’a ve sürecin her anında takımın yanında olan ve sürekli takip eden Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Başkanımız İrfan SARIGÜL’e teşekkür ediyor, yeni sezonda desteğimizin her anlamda yanlarında olacağını belirtiyoruz.

İlkay ÇİVİCİOĞLU – Voleybol Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı

Bölgesel Lig Şampiyonu Kadromuz

Aysun ÜSTÜN GÜLER

Beyza ÖZTÜRK TEKELİ

Burçin KURBANCI

Sudenaz PEKTEZ

Gülseren TERZİOĞLU

Havin ADIGÜZEL

Nefise BİLGEL

Yağmur GİRGİN

Seray Ece GÖKER

Hazal ADIGÜZEL

Damla AĞALAR

Pınar ERYILMAZ

Göker SÜRENGÖZ (Antrenör)

Abdurrahman ÖNCEL (Antrenör)

YORUM YAP