Balıkesir 24 Saat – Balıkesir Son Dakika Haber

resim

KÖYDE SENFONİK KONSER HEYECANI

KÖYDE SENFONİK KONSER HEYECANI
754
08 Ekim 2019 - 13:03

Turkish Brass Ensemble Orkestrası 13 Ekim pazar günü saat 20.00’de Edremit Mehmetalan’da halka ücretsiz konser verecek.Konserde klasik müzikten bale ve operaya, şiirden tiyatroya, sanat müziğinden halk müziğine, zeybekten tango ve valse kadar her şey var.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası,İzmir Devlet Opera ve Balesi İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı,TRT ve Halk Müziği sanatçılarından oluşan yaklaşık 25 kişilik Turkish Brass Ensemble Orkestrası Edremit Belediyesi’nin katkıları ile 13 Ekim 2019 Pazar günü saat 20.00’da Mehmetalan mahallesinde konser verecek. Mehmetalan Köyü köy meydanında çevre köy halklarınında katılımı ile gerçekleştirilecek konser ücretsiz olacak. Gaz lambası ışığında verilecek konserde traktör römorkları da podyum olarak kullanılacak.

KONSERDE AŞIK VEYSEL DE VAR,  MOZART DA …

Konser programında Mozart’tan Küçük Bir Gece Müziği, Türk Marşı, Çaykovski’den Napoliten Dans ve Swan Lake (Kuğuların Dansı), M.Rodriguez’den La Cumparsita,İsmail Dede Efendi’den Yine Bir Gülnihal ,Aşık Veysel’den Uzun İnce Bir Yoldayım, G.Verdi’den La Donna Mobile, O Sole Mio, Secaattin Tanyerli’den Sevdim Bir Genç Kadını, Necdet Noyutürk’ten Papatya Gibisin Beyaz ve İnce vb. parçalar seslendirilecek. Harmandalı Zeybeği oynanacak.

KÖYDE BALE, ZEYBEK VE ŞİİR

Konserde klasik müzikten, operadan, Türk Halk Müziği’nden, Türk Sanat Müziği’nden, şiir sanatından, halk danslarından örnekler sunulurken, ilk kez köy meydanında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden Balerin ve Balet orkestranın seslendireceği valsler eşliğinde köyde bale sanatına ilişkin örnekler vererek, dans edecekler. Ayrıca Kerimoğlu ve Harmandalı Zeybeği’nde, Zeybek Selim Özyol yer alacaktır. Ulvi Puğ, konserde önemli Türk şairlerinden Attilla İlhan’ın “Ben Sana Mecburum”, Can Yücel’in “Herşey Sende Gizli”, A.Muhip Dranas’ın “Fahriye Abla”, Nazım Hikmet’in “Karıma Mektup”, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “35 Yaş”, Cahit Külebi’nin “Hikaye”, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun “Sitem” adlı şiirlerini seslendirecek.

KÖY ÇOCUKLARINA ENSTRÜMANLAR TANITILACAK

Orkestranın Genel Sanat Yönetmeni Kenan Gökkaya’nın yönetiminde gerçekleştirilecek etkinlikte köydeki çocuklara enstrümanlar teker teker tanıtılırken, onlara çocuk şarkılarından örnekler seslendirilecek. Gökkaya, “Kültür ve sanatın halkımızın ayağına götürülmesi , her yere ve her kesime tanıtıp sevdirilmesi amacı ile projelendirdiğim köy konserlerinden birini daha çocuklarımızın ve halkımızın hizmetine sunmak mutlulukların en güzeli’’ dedi.
Mehmetalan Muhtarı Nergis Aldemir, “Mehmetalan köyümüzün böylesine önemli bir sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapması bizleri gururlandırıyor. Ev sahibi olarak Edremit Belediye Başkanlığımıza köyümüzü onurlandıran tüm Senfoni Orkestrası Sanatçılarına, Opera Sanatçılarına,Türk Müziği Sanatçılarına,Bale ve Zeybek Sanatçılarına, Solistlerimize, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanımızave Şefimize teşekkür ederken, çevre köy halkımızı ve tüm Mehmetalan Köy yaşayanlarımızı, çocuklarımızı bu sanatsal şölenimize davet ediyorum. Köyümüzü bir sanat köyü yapma gayretlerimizi sürdüreceğiz’’ dedi. (balikesir24saat)

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download samsung firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Modal effectively.
close-link