DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN69.023,99-0.332

MECLİS’TE YİNE OLAY VAR!..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
MECLİS’TE YİNE OLAY VAR!..

Büyükşehir Belediye Meclisinin Havran’daki toplantısının yarım kalmasının ardından bu kez suya indirim yapılması beklenen BASKİ’nin genel kurulu da olaylı geçti. Önce Meclisten yapılan canlı yayın kesildi. Ardından ışıklar kapatıldı ve muhalefet karanlıkta kaldı. CHP İl Başkanı Sarı, AK Partilileri başta Şahin olmak üzere Atatürk’ten ve halktan özür dilemeye ve su tarifelerinin tümünde yüzde 50 indirim yapmaya çağırdı. AK Partili Şahin ise muhalefeti  “şov” yapmakla suçladı, adli makamları işaret etti…

 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Havran’daki olaylı toplantısının ardından dün akşam yapılan BASKİ Genel Kurulu da itişip kakışmaya dönen tartışmalarla sonlandı. Suya indirimin görüşülmesi beklenen toplantıda önce Meclis’ten yapılan canlı yayın kesildi. Ardından gündem konuları ilgili komisyonlara sevk edildi.

CHP ve İYİ Partili Meclis üyeleri suda indirimle ilgili yaptıkları önergelerin gündeme alınmasını isterken, AK Partili Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan toplantının bittiğini söyledi. CHP ve İYİ Partililer, “hani indirimi görüşecektik” diye Bahçavan’a itiraz ederken, AK Partili ve MHP’li üyeler salonu terk etti. Daire müdürlerinin de bu kargaşada bir süre yerlerinde kaldığı sonra dışarı çıktıkları gözlendi.

 

 

CHP’li Ali Kemal Deveciler ve İYİ Partili Serkan Mehmet Ertan başta olmak üzere Millet İttifakı üyeleri salondan çıkan üyelere “Böyle bir şey olmaz, yazıklar olsun” diye tepki gösterdi. Bu arada dışarı çıkan AK Partili Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ile içerideki CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın tartışması da dikkat çekti. Bu tartışmaların ardından CHP ve İYİ Partililer meclis salonundayken ışıklar da kapatıldı. Karanlıkta zar zor meclisten çıkan Millet İttifakı üyeleri Büyükşehir Belediyesi girişinde il başkanlarıyla birlikte basın açıklaması yaptı.

“KOLTUĞU TERK EDEREK KAÇARAK YÖNETEMEZSİNİZ”

İYİ Parti’nin Edremit Meclis Üyesi Davut Çengel, Balıkesir’in Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandığını ileri sürdü. Çengel, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi enflasyon oranında her ay suya zam yapıyor. Bu zamlar sonucu Balıkesir Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanmaya mecbur bırakıldı.  BASKİ’nin uyguladığı tarifede yüzde 50 indirime gitmesini öneriyoruz. Önergemizi sunduk ne yazık ki kabul görmedi, gündeme alınmadı, okunmadı. Sanki kendileri suya indirim talebinde bulunmuşlar, biz bunu baltalamak için meclisi tek etmişiz algısı yaratıyorlar.  Yetkiyi kullananlar sorumluluğunu da bilmelidir. Bunu bilmeyen insanların Balıkesir’i yönetmeye hakları yok. Koltuğu terk ederek kaçarak yönetemezsiniz. Balıkesir’in şamarı ağır olur.” dedi.

“BUNLAR İNDİRİM DEĞİL BİNDİRİM YAPAR”

Burhaniye’nin CHP’li Belediye Başkanı ve CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, “Önergemizi okumadılar bile. Neden korkuyorlar, çünkü İYİ Parti’nin de CHP’nin de önergeleri vatandaştan yana. Her kademede yüzde 50 indirim olmalı. Bunun duyulmasına tahammül edemiyorlar, canlı yayını kesiyorlar. Bunlar indirim yapmaz, bindirim yaparlar” diye konuştu.

“KAÇTILAR !”

İYİ Parti’nin Susurluk Meclis Üyesi Ömer Öztürk ise, “Türkiye’nin en pahalı suyunu Balıkesir kullanıyor. Halkı soyuyorlar. Buna dur demek için toplandık. Oldu bittiye getirip önergemizi okumadılar, kaçtılar.” iddiasında bulundu.

“ÖZÜR BEKLİYORUZ”

“Bugün bir kez daha Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ve onun meclis üyelerinin tiyatrosuna şahit olduk.” diyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı ise sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizler CHP ve İYİ Parti olarak başkanlarımız ve meclis üyelerimizle, suda halka attıkları kazığa son vermek için meclis başkanlığına önergemizi sunduk.  Önergemizi bırakın okumayı, meclisin ışıklarını kapattılar, meclisi terk ettiler, meclisi sahipsiz bıraktılar. Zam kazıklarını saklamaya çalışıyorlar. Elektrik kesilip canlı yayın kapatılarak meclis üyeleri dışarıya atılarak buna engel olamayacaklar. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı (Yücel Yılmaz) halkın iradesine saygı göstermedi, meclise dahi gelmedi. CHP ve İYİ Parti kadrolarının taleplerini dahi dinlemeye tahammül edemeyen, üzerimize yürüyen, bize hakaret eden bir zihniyet bu kenti yönetiyor. Bu yönetimi hak etmiyoruz. Öncelikle AK Parti Sözcüsü (Mehmet Birol Şahin) ve tüm kadrolardan Atamızdan ve O’nun değerlerine saygı duyan halkımızdan özür dilemelerini bekliyoruz. Su tarifelerinin hepsine yüzde 50 indirim yapılmasını istiyoruz. Samimiyetlerini önümüzdeki meclis toplantısında göreceğiz. ”

“DÜN ATATÜRK’E BUGÜN HALKA SAYGISIZLIK ETTİLER”

“Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti Grubu, Çanakkale Kahramanı Koca Seyit’in memleketi Havran’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, bugün de Balıkesir halkına saygısızlık etti” diyen İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, Balıkesir halkının hakkını savunmak için mecliste olduklarını ancak önergelerinin gündeme dahi alınmadığını savundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’ın da görevinin başında olmadığına dikkat çeken Ural, “Bu arkadaşların tek derdi var,  ‘giderayak ne kadar götürebilirsek o kadar iyi’ diye düşünüyorlar. İnsanları bezdirdiler, bıçak kemiği de aştı. Balıkesir halkı Kuva-yi Milliye halkıdır, onu algılarla kandıramazsınız.” dedi.

AK PARTİLİ ŞAHİN MUHALEFETİ ŞOV YAPMAKLA SUÇLADI, ADLİ MAKAMLARI İŞARET ETTİ!

AK Partili Şahin, birleşim sonrasında CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin suda indirim yapılmasıyla ilgili önergelerinin alınmadığı iddiasıyla il başkanlarıyla birlikte “şov” yaptığını iddia etti. Havran’daki 10 Kasım konuşmasında Türkiye Yüzyılı’nı anlatıp, tepki çeken Şahin,  muhalefetin suda indirimin görüşüleceği BASKİ Genel Kurulu’nu engellemek için konuşmasını bahane edip salonu terk ettiğini iddia etmişti.  Şahin son olay sonrası da ilginç bir açıklama yaptı. Şahin’in açıklaması şöyle:

“Önergelerinin gündeme alınmadığı iddiası gerçek dışıdır.. Önergelerini geçen ay 13 Ekim 2022 tarihinde verdiler, kabul edilerek komisyonda görüşülecek. Yalan ile şov yapanlar hemşehrilerimizi kandıramazlar.. Dün Meclisten kaçanların bu gün alışkanlık haline getirdikleri yalan algı peşine düşmeleri ibretlik siyaset tarzıdır. Meclis millet iradesinin tecelligahı hemşehrilerimize hizmet mekândır… Meclis, demokrasiye millet iradesine meydan okunacak, hakaret ve yalan ile algı yapılacak yer değildir. Koca koca adamların üslubu ve tarzı hemşehrilerimiz ve adli makamlarca elbette değerlendirilecektir. İflas etmiş siyaset tarzlarını  bu içine düştükleri panik, çaresizlik ve saldırılarla kurtaramazlar.”

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

Cengiz Çekdemir12 Kasım 2022 / 10:40Yanıtla

Dün Havran\′daki toplantıda muhalefeti toplantıyı terk etmekle suçlayanlar,bugün aynı eyleme kendileri başvurmüşlar