DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

“MECLİS ÜYELİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ” DENİLEN PİŞKİN GÖREV BAŞINDA

Yayınlanma Tarihi :
“MECLİS ÜYELİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ” DENİLEN PİŞKİN GÖREV BAŞINDA

Bazı merdiven altı gazetelerin, yargısız infaz yaparcasına her gün yeni iddialarla önce gözaltına alındığına,  sonra da adli kontrolle serbest bırakıldığına ve en sonunda tutuklandığına ilişkin asparagas haberlerle algı yaratmaya çalıştıkları Hüseyin Gazi Pişkin, dün Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı ilk toplantısında görevinin başındaydı. Gömeç Belediye Başkan Yardımcılığı’ndan geçici olarak uzaklaştırılan ve Büyükşehir Belediye Mecls üyeliğinin de düştüğü iddia edilen Pişkin hem Ulaşım hem Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Sosyal İşler Komisyon üyeliğine seçildi.

KUMPAS NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Yaklaşık bir ay önce, Gömeç Belediye  Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi CHP’li Hüseyin Gazi Pişkin’in makam odasında gerçekleşen görüşme sırasında bir şahıstan 50 bin TL. rüşvet istediğine ilişkin bir iddiayı Edremit ilçesinde internet yayını yapan yerel bir gazete haberleştirerek gündeme taşımıştı. Daha sonra bu haberi, Balıkesir yerelinde yayın yapan başka gazeteler de olayın  aslını araştırmaksızın yayınlayarak yaygınlaşmasına zemin hazırladılar.

Asılsız haberi ilk kez yayınlayarak siyasi bir kumpasa alet alan ve birilerinin sözcülüğüne soyunan sözde yayın organı benzer iddialarını daha sonra da sürdürerek önce H. Gazi Pişkin’in  gözaltına alındığını, akabinde ise adli kontrol şartı ile serbest  bırakıldığını iddia eden yayınlar yaptı.  Son olarak da daha ileri bir adımla tutuklandığı iddiasında bulundu.

İşte o “tutuklandı” denilen H. Gazi Pişkin 14 Nisan perşembe günü yapılan  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı ilk toplantısında görevinin başındaydı. Pişkin, sadece, soruşturmanın selameti için İçişleri Bakanlığınca Gömeç Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden geçici olarak uzaklaştırılmıştı. Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği sürüyordu. Üstelik son toplantıda hem Ulaşım hem Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Sosyal İşler Komisyon üyeliğine seçildi.

 PARTİ ÖRGÜTÜ NEDEN SUSKUN?

16 Mart 2022 günü gerçekleştiği iddia edilen  görüşme ve iddiaların resmi makamlara taşınmış olmasının üzerinden 10 gün geçmiş olmasına karşın, iddia ve söylentilere ilişkin ne CHP İl Örgütü ne de Gömeç Belediyesi yetkililerinden kamuoyunu aydınlatıcı tek bir açıklama gelmedi. Bu suskunluğa bir anlam veremeyen Balıkesir kamuoyu asılsız iddialara ister istemez  inanmak durumunda kaldı.

Olaydan 10 gün sonra nihayet 25 Mart 2022 cuma günü konuya ilişkin basın açıklaması yapılacağı haberini alınca açıklamayı yerinde izlemek için Gömeç’e gittiğimizde açıklamanın 29 Mart salı gününe ertelendiği haberini aldık. Beş günlük bekleyişin ardından 28 Mart pazartesi akşamı kendisi ile görüştüğümüz CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın, “Ben gelemiyorum ama partiden bir heyet yarın Gömeç’e gelerek hem geçici ilçe başkanı atamasını hem de basın açıklamasını gerçekleştirecekler” dedi. Ama  basın açıklaması yine yapılmadı.

ARKASINDA DURAN OLMADI

Siyasi bir komplo ile karşı karşıya kalan önceki Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Hüseyin Gazi Pişkin için mensubu olduğu partisi tarafından geçen bir aylık süreçte kamuoyunu aydınlatıcı bir tek bilgi verilmediği gibi, çıkan onca asılsız habere karşın ilgili yayın organlarına tek bir tekzip yazısı dahi gönderme zahmetinde bulunulmadı.

Kaldı ki, 10 Nisan 2022 günü Gömeç Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen İl Başkanı Serkan Sarı’nın da yer aldığı CHP’li Belediye Başkanları toplantısı öncesi yenilen iftar yemeği ve ilçe örgütü önünde çekilen fotoğrafa dahi H.Gazi Pişkin’in davet dahi edilmedi.

Balıkesir kamuoyuna “Gömeç Belediye Başkan Yardımcımız ve Büyükşehir Belediye Meclisi Üyemizin masumiyetine inanıyoruz ve yanındayız.” mesajı verilmemiş olmasını anlamlı buluyoruz. Bu tutum  kumpası organize eden ve yöneten siyasi rakiplerine cesaret verirken diğer yandan da kamuoyunda yaratılan algı operasyonuna da güç vermiş olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

 HABER-YORUM: C. Saffet YILMAZ

YORUM YAP