DOLAR31,1214% 0.26
EURO33,8075% 0.52
STERLIN39,5070% 0.33
FRANG35,4071% 0.49
ALTIN2.034,57% 0,10
BITCOIN1.610.159-0.946

MECLİS SAVAŞLARINA YARGI FRENİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
MECLİS SAVAŞLARINA YARGI FRENİ

Balıkesir 2. İdare Mahkemesi, Bandırma Belediye Meclisinde devamsızlıkları gerekçe gösterilerek üyelikleri düşürülen AK Partili Fahri Atlı, Zeynep Özdemir, Ramazan Yaşar ve bağımsız Ersan Kırbaş’ın açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bandırma Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile kararın ardından aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi de olan Fahri Atlı, Zeynep Özdemir, Ersan Kırbaş ile Ramazan Yaşar Balıkesir2. İdare Mahkemesi’ne başvurup, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

Mahkeme heyeti,  24 Mart’ta oy birliğiyle aldığı kararda, davacıların sadece Temmuz, Kasım ve Aralık aylarındaki toplantılara katılmadığını, katılmadıkları toplantılara gönderdikleri mazeretlerin ise davalı idare (Bandırma Belediyesi) tarafından kabul edildiğini vurguladı.

Kararda davacıların meclis üyeliğinin düşmesine yol açan dava konusu işlemin “hukuka aykırı olduğu” ve “uygulanması halinde ilgilinin telafisi güç veya imkansız zararına neden olabileceği” kaydedildi.

Bandırma Belediye başkanlığı bu karar sonrası 7 gün içinde bir üst mahkeme olan Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz edebilecek.

Anımsanacağı gibi Susurluk Belediye Meclisi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi AK Partili İbrahim Dürmüş‘ün üyeliği de düşürülmüş, Dürmüş de yürütmeyi durdurma kararı ile meclise dönmüştü.

CHP VE İYİ PARTİ’YE “KUMPAS” SUÇLAMASI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin bu karar sonrası, CHP ve İYİ Parti’yi sert sözlerle eleştirdi. 4 üyenin avukatlığını da üstlenen Şahin, iki partinin Balıkesir Büyükşehir Meclisindeki aritmetik dağılımı kendi lehlerine değiştirebilmek için Susurluk ve Bandırma ilçelerinde aynı zamanda Büyükşehir Meclis üyesi olan  Ak Partili Meclis üyelerinin devamsızlık yaptıkları iddiası ile üyeliklerinin düşürülmesine karar verdiğini iddia etti.

Şahin,  “Bu iki partinin siyasi kumpası mahkeme duvarına toslayarak çökmüştür. Şehrimizi Meclisimizi son iki aydır gereksiz biçimde tartışmalara iten CHP ve İYİ Parti’nin Büyükşehirin hizmetlerini engelleme çabası böylelikle sonuçsuz kalmıştır. Hizmete değil kavgaya odaklı bu zihniyet bir kez daha şehrimize ne kadar faydasız olduğu belgelenmiştir. Sürecin başından beri konu hakkında yaptığımız hukuki değerlendirmeler mahkeme tarafından doğrulanmış ve CHP ve İYİ Parti’li Başkan ve Meclis üyelerinin son derece açık olan kanun maddelerini nasıl eğip bükerek siyasi çıkarları için kullanmaya çabaladıkları bir kez daha ortaya çıkmıştır. Muhalefetin meclisimizi kilitleyerek Büyükşehrimizin Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın hizmetlerini engelleme ve bu yolla siyasi söylem geliştirme planları ortadan kalkmıştır.” dedi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP