DOLAR31,1235% 0.27
EURO33,8187% 0.55
STERLIN39,5127% 0.35
FRANG35,4068% 0.48
ALTIN2.033,06% 0,02
BITCOIN1.609.108-1.181

MECLİS SAVAŞLARI EDREMİT’E SIÇRADI!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
MECLİS SAVAŞLARI EDREMİT’E SIÇRADI!

* Susurluk’ta aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi de olan AK Partili İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesiyle başlayan, Bandırma Belediye Meclisi’nde AK Partili Zeynep Özdemir, Fahri Atlı, Ramazan Yaşar ile ile Bağımsız Ersan Kırbaş’ın üyeliklerinin düşürülmesiyle doruğa çıkan meclis savaşlarında bu kez gündemde Edremit var. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinin son toplantısında AK Partililer, Edremit’in CHP’li Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın üst üste üç birleşime “izinsiz ve mazeretsiz” katılmadığını iddia ederek, üyeliğinin düşürülmesini istedi.

* AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Tuna, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın kendilerinden Edremit Belediye Meclisindeki devamsız CHP’li üç belediye meclisi üyesinin üyeliğinin düşürülmesini istediğini iddia etti. Bunu kabul etmediklerini söyleyen Tuna, Susurluk ve Bandırma’daki gelişmeler sonrası  CHP’li Edremit Meclis üyeleri Ayhan Halil ve Hasan Güçlü Sakallı’nın üyeliğinin düşmesi için önerge vereceklerini açıkladı.

ŞAHİN, AVCU, TUNA VE DÜRMÜŞ İMZALI DİLEKÇE !..

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında AK Partili Mehmet Birol Şahin, Meclis Başkanlığına verdiği dilekçede Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan‘ın 15 Mayıs 2021, 31 Mayıs 2021 ve 10 Haziran 2021 tarihlerinde arka arkaya yapılan 3 birleşime “izinsiz ve mazeretsiz” katılmadığını öne sürdü. Şahin, “Belediye Kanunu’na göre üst üste üç birleşime katılmayan üyenin savunması alınarak, üyeliğinin düşürülmesine meclis üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar verilir” dedi.

Şahin’in hazırladığı önergeye Edremit’ten AK Partili Murat Tuna, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ve üyeliği düşürüldükten sonra yürütmenin durdurulması kararı ile meclise dönen İbrahim Dürmüş‘ün de imza vermesi dikkat çekti.

CHP’Lİ KIRDAR YOKLAMA ÇİZELGESİNİ İSTEYİNCE ORTAYA ÇIKMIŞ !..

Meclisin Bandırma Belediye Meclisi’nde üyeliği düşürülen Zeynep Özdemir, Fahri Atlı ve Ersan Kırbaş‘ın yokluğunda 93 yerine 90 kişi ile toplandığına dikkat çeken M.Birol Şahin, CHP’li üye Canan Kırdar’ın 2021 yılı yoklama çizelgesini istemesiyle birlikte Arslan’ın üst üste 3 birleşime mazeretsiz ve izinsiz katılmadığını gördüklerini söyledi. “Canan hanım sağolsun” diyen Şahin, İYİ Partili ve CHP’li başkan ve üyelerden Susurluk ve Bandırma’daki hassasiyeti göstermesini beklediklerini vurguladı.

ŞAHİN’DEN AYHAN HALİL İDDİASI

Şahin, CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ayhan Halil’in ise Edremit Belediye Meclisi’nin devamsız üyelerden olduğunu, Edremit’ten de Halil’in düşürülmesi yönünde karar çıkacağına inandığını söyledi. Şahin, “Bu konuda İYİ Partili ve CHP’li arkadaşların samimiyetini ve dürüstlüğünü, hukuka mı yoksa siyasi fırsatçılığa mı teslim olduğunu göreceğiz” dedi. Şahin Burhaniye Meclisinde de benzer bir girişimin olduğunu bir üyenin  düşürülmesi için önerge verildiğini iddia etti.

“AMELİYAT OLMUŞTU, MAZERETİ KABUL EDİLMİŞTİ “

CHP Grup Başkanı ve Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Şahin’e tepki gösterirken, “Önergeyi sen mi verdin, garnitür mü yapıyorsun” diye seslendi.   Deveciler, Arslan’ın üyeliğinin düşürülmesine yönelik girişimi de değerlendirirken, “Meclis üyeleri ayrı, belediye başkanları ayrı seçilir. Belediye başkanları Büyükşehir Meclisi’nin doğal üyesidir. Meclis üyesinin yedeği olur ama belediye başkanlarının olmaz. Seçilen üye gelmezse düşer, ancak belediye başkanının üyeliği düşmez. Zaten Hasan Arslan gelmediği dönemde Mayıs ayında ayağından ameliyat olmuştu, mazereti oy birliğiyle kabul edilmişti” diye konuştu.

“BU BİR KOMEDİ”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın  ilk tepkisi ise “Bu bir komedi, bu bir komedi” oldu. Savunma yapması istenen Arslan, “Savunma falan vermiyorum. Burada mazeretsiz olarak katılmadığım toplantı olmadı. Benim mazeretsizliğim yok. Hatta o zaman Başkan Yücel Yılmaz’ın ‘geçmiş olsun’ dileğiyle mazeretimin oylandığını çok iyi biliyorum. Burada kayıtlar var, kameralar var, değiştiremezsiniz. Benim düşmem problem değil. Büyükşehir’de olmamın da çok da önemi yok.” dedi.

“SEN ÖNCE SAVUNMANI VER”

Arslan sataşmalar üzerine, “Düşürün üyeliğimi, oylayın. Bundan korkmuyorum. Büyükşehir’de olmasam ne yazacak, Belediye Başkanlığımı da mı alacaksınız? Devamsızlığıma inanıyorsanız derhal istifa edeyim” diye konuştu. AK Partililer Edremit’te CHP’li devamsız üyelerle ilgili önergeyi kendisinin vereceğini söyleyen Arslan’a “Sen önce savunmanı ver” diye seslendi.

“BEŞ YILDA 5 KEZ BİLE MECLİS’E GELMEDİN!”

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, toplantıda Danıştay kararı sonrası üyelikleri düşürdüğünü söyleyen Bandırma Belediye Başkanı Tolga  Tosun’a tepki gösterirken şunları söyledi:

“Bandırma’da üyelerimizi devamsızlık gerekçesiyle düşüren arkadaş geçen dönem kaç kez Meclis’e geldi, beş yılda beş kez gelmedi buraya. Böyle bir CHP’li başkan bu. Biz o zaman sizi düşürmedik. ‘Genel merkezden baskı geldi, il başkanı baskı yaptı, bu üyelikleri düşürmek zorunda kaldık’ diyeceksin. Sen o dönem Meclis’e katılmayarak asıl sen Bandırma’nın hakkını heba ettin burada. Bizim arkadaşlarımıza bir laf söyleyebilmen için senin de devamlılığının olması lazımdı ”

“MECLİS’TE TEK BAŞKAN VAR”

Büyükşehir Başkanı ve Meclisi Başkanı AK Partili Yücel Yılmaz, CHP’li Deveciler’in “belediye başkanının meclis üyeliği düşmez” sözlerine “Burada bir tek başkan var o da benim. Sizler burada meclis üyesisiniz. Meclis içinde başkanlar, başkancıklar yok, siz büyükşehir meclis üyesisiniz” yanıtını verdi.

YILMAZ’DAN TOSUN’A GÖNDERME : “DÜŞÜRMEZSEK MECLİSİMİZ FESHOLUR”

Bandırma’nın CHP’li Belediye Başkanı Tolga Tosun‘un “4 üyeliği düşürmezsek, meclisimiz düşer” sözlerini anımsatan Yılmaz, “Selman Hasan Arslan’ın devamsızlığına göz yumarsak bu Meclis fesholacak, Bandırma Belediye Başkanımız öyle diyor ” dedi. Başkan Arslan’ın ” misilleme” iddialarını da kabul etmeyen  Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Balıkesir burada bir ilki yaşıyor. Susurluk’ta başladı, Bandırma’ya sıçradı. Bandırma’ya ne kadar telkinde bulunursak bulunalım işe yaramadı. Meclis üyelikleri düşürüldü. Bu durumda biz de Hasan Arslan’ı da oylamak zorundayız o zaman. Bu gidişatın Balıkesir’e ne faydası var? İşte kamuoyu olayları açık ve net şekilde görsün. Hasan Arslan düşürüldükten sonra mahkeme karar verecek. Umarım yüzde 100 geri döner. Buradaki siyasi polemiğin bedelini kim ödeyecek? Komisyonları alırız, encümene gireriz fırsatçılığı Balıkesir’e ne kazandıracak? Balıkesir’in bundan ders çıkarması gerekiyor.  Sizin derdiniz komisyonları, encümeni kilitlemek. ‘Yücel Yılmaz hizmet edemiyor’ dedirtmek. Biz hizmet vermeye devam edeceğiz. Bir ilçeye küsmemiz de söz konusu değil. Bu işlerle zaman kaybetmeye gerek yok.”

TUNA’DAN ŞOK İDDİA

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Tuna ise Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın kendilerinden CHP’li üç belediye meclisinin üyeliğinin düşürülmesini istediğini iddia etti.

Edremit Belediye Meclisi’nde AK Parti’nin Grup Başkanvekili de olan Tuna, “Edremit Belediye Başkanının yaptıklarını burada söyleyeceğim. Üç belediye meclis üyesi arkadaşının düşürülmesini bizden talep etti. Kendisi burada. Bizden kendi meclis üyeleri ile bir Cumhur İttifakı üyesinin düşürülmesini istedi. Hayır dedik. Yine CHP’li 5 belediye meclis üyesi toplantıya mazeretleri nedeniyle katılmadı, yani başkanlık makamına mazeret dilekçesi vermişlerdi. Biz kabul ettik ancak onlar yani Millet İttifakı bunu kabul etmedi.” dedi.

Edremit Belediye Meclis üyeleri Halil Ayhan ve Hasan Güçlü Sakallı‘nın üyeliğinin düşürülmesi için meclise dilekçe vereceklerini açıklayan Tuna, “6’şar kez, 8’er kez meclise gelmediler. Kendi belediye başkanlarının beyanıdır. Bakalım orada da hukuku uygulayacak mısınız. ” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın durumu Nisan ayı meclis toplantısında görüşülüp, karara bağlanacak. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP