DOLAR28,9202% 0.15
EURO31,5437% 0.14
STERLIN36,6183% 0.25
FRANG33,0895% 0.34
ALTIN1.898,73% 0,48
BITCOIN1.117.3532.178

MAVİ SULARDA SANATIN EN DERİN HALİ / GÖMEÇ DALIŞ KÖYÜ

Yayınlanma Tarihi :
MAVİ SULARDA SANATIN EN DERİN HALİ / GÖMEÇ DALIŞ KÖYÜ

Sadece dalgıçların yakından tanık olduğu ve yeryüzünde görebildiğimiz yaşamın neredeyse geri kalan %70’i su altında yaşanıyor. Ve orada çoğumuzun belgesellerde izlediği büyüleyici farklı bir dünya var.

CMAS ekolünün kurucusu Captan Cousteau’nun da söylediği gibi “Dünyanın %70’ini keşfetmek istiyorsanız tüplü dalış yapmanız yeterlidir”

Ancak benim gibi merak edip de korkusunu yenemeyen ve bu büyülü dünyayı bir türlü keşfedemeyenler için bugün Gömeç Dalış Köyü’nü ziyaret ettim. Dalış eğitmeni Yılmaz Bey’den, hem dalış sporu hem de fiziki, teorik ve pratik olarak uluslararası en büyük dalış merkezi olan Gömeç Dalış Köyü projesi hakkında bilgi aldım.

Dalış köyü fikri, üç yıldır devam eden Uluslararası Kuzey Ege Gömeç Heykel Sempozyumu kapsamında çeşitli ülkelerden heykeltıraşların şekillendirdikleri, Balıkesir’in değerleri ile mitoloji, deniz canlıları, deniz batıkları ve masal kahramanları temalı heykellerin, Gömeç’in Gemiyatağı ve Tilki Koylarına indirilmesiyle ortaya çıkmış. Asıl amacı su altı canlı çeşitliliğini zenginleştirmek ve alternatif turizme katkı sağlamak olan yapay resif heykel galerisi, doğal batıklar gibi dalgıçlara çekici bir ortam sağlıyor.

Merak ve cesaret gerisi çok kolay.

Eğitim ve idari binasının haricinde yapımı devam eden sosyal tesislere de sahip olan merkezde, su altının eşsiz güzelliğini merak eden ancak dalış tecrübesi olmayanlar, kısa bir bilgilendirme ile dalış eğitmeni eşliğinde TSSF kuralları gereği beş metrelik günübirlik keşif dalışında farklı bir dünyaya rahatlıkla yolculuk yapabiliyor.

Zira profesyonel dalgıçlığın yanı sıra su altı dünyası hakkında merakın giderilmesi, kapalı alan korkusunu yenme, kendi sınırını bilme ve ekstrem bir sporla yaşama heyecan katma isteği gibi pek çok sebeple dalış yapmak, denize kıyısı olan turizm beldelerimizde en çok tercih edilen sporlar arasında.

Keyifli bir aktiviteyi mesleğe dönüştürebilirsiniz.

Gömeç Dalış Köyünde yapacağınız keşif dalışında renkli mercan resiflerini ve diğer su altı canlılarını yakından gözlemleyerek su altı dünyasının nefes kesen güzelliğine tanık olabilir aynı zamanda bu sporun teknik eğitimini alarak farklı derinlikler ve yetiler için 1, 2, 3 yıldız diye adlandırılan brövelere sahip uzman dalıcı ve eğitmen olabilirsiniz.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Dalış köyünde zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatlamaya büyük katkısı olan su altı sporlarının; donanımlı dalış, su altı görüntüleme, can kurtarma, yön bulma ve hedef vurma gibi on yedi dalında eğitim veriliyor. Ayrıca bölgede denizlerin, deniz canlılarının korunması ve sürdürülebilirliği başta olmak üzere su altı sporlarının tanıtımı, sevdirilmesi ve özellikle gençlerin spora yönlendirilmeleri için yöre halkına farkındalık seminerlerinin verilmesi de proje kapsamı içinde yer alıyor.

Yılmaz Bey’den su altını merak edenler için güven ve cesaret veren bir mesaj.

“Bu sporla uğraşmak isteyen çoğu kişide benzer sorunlar oluyor. Ancak emin olun ki yüzme bilmemek ve kapalı alan korkusu gibi birçok sorunun farkında olunmadan aşıldığına yüzlerce kez tanık olduk. Zaten keşif dalışları bunun için var. Sizden istenen güvenlik tedbirlerine harfiyen uymanız, su altındaki yaşama saygı ve sevgi duymanız. Gerisini eğitmenlere bırakın”

Eğer su altı dünyasını belgesellerden seyretmek yerine yaşayarak deneyimlemek ve her dalışta bu gizemli dünyanın yeniden keşfine tanık olmak istiyorsanız, Gömeç Dalış Köyü’nde farklı bir dünyanın kapısını aralayabilirsiniz.

 

YORUM YAP