DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387

“MASA BAŞINDA ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“MASA BAŞINDA ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR”

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası mesleki yoğunluk, maliye sistemlerinde yaşanan gecikmeler ve büro faaliyetlerindeki zorluklara dikkat çekti.  Oda Başkanı Ertuğ Aslan, “Yetkililerin başvurularımızı  dikkate  alması  için meslektaşlarımızın masa başında ölmesi mi gerekli?” diye sordu.

Balıkesirli Mali Müşavirler, oda hizmet binası önünde toplanarak, “Enflasyonun sorumlusu biz değiliz”, “Angarya anayasal suçtur”, “Mutlu meslektaş, hizmette kalite”, “Mesleğimize geleceğimize haklarımıza sahip çıkalım”, “Enflasyon muhasebesi yıllık tutulmalıdır”  yazılı dövizlerle yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. Basın açıklamasına kendisi de mali müşavir olan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı da katılıp, destek verdi.

BSMMMO Başkanı Ertuğ Aslan, son günlerde yaşanan mesleki yoğunluk, maliye sistemlerinde yaşanan gecikmeler ve büro faaliyetlerinde yaşanan zorluklar nedeniyle tüm Türkiye’de SMMMO’larının eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptıklarını vurguladı.

Taleplerine acilen yanıt beklediklerini belirten Aslan, “Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözümler acilen hayata geçirilmeli. 130 bin Mali Müşavirin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerinin ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyor” dedi.

“Masa başında ölmemiz mi gerekiyor?” diye soran Başkan Aslan şunları söyledi:

“Devletlerin vergi gelirlerini toplamak ve hükümetlerin çeşitli alanlarda geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bazı verilere ihtiyaçları var. Ancak, bu veriler toplanırken, istenilecek verilerin mümkün olduğunca tek elden alınması, gereksiz bilgi toplamanın önüne geçilmesi ve veri toplama için kullanılan yöntemlerin de sağlıklı çalışması büyük önem arz etmektedir”

“SIRTIMIZDAKİ YÜK, DAYANILMAZ BOYUTLARA ULAŞTI”

Bugün Mali Müşavirlerin sırtındaki yükün artık dayanılmaz bir boyutlara ulaştığını vurgulayan Aslan, “Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri kolaylaşacağına zorlaşmaktadır. Tüm Beyannameler sadeleşmelidir. KDV 1 – KDV 2 Beyannameleri birleştirilmelidir. Görünürde mükellef veya işverenlerden istenilmekle beraber, iktisadi ve sosyal hayata ilişkin ihtiyaç duyulan hemen her veri Mali Müşavirler aracılığıyla toplanılır hale geldi. Bu durum meslek mensuplarının zaten çok ağır bir iş yükü altında ezilmelerine sebebiyet vermekte iken bir de beyan ve bildirimleri almak için kullanılan sistemlerin sağlıklı çalışmaması ve yoğunluk dönemlerinde tıkanması, zamanla yarışan meslektaşlarımızın streslerini katbekat artırmaktadır” dedi.

“SABRIMIZ TÜKENDİ”

Açıklamasında Gelir İdaresinin dijital sistemlerinin sorunsuz çalışmasını istediklerini anlatan Aslan, “Altyapısı sağlam sistem istiyoruz. Sabrımızın tükendiğini belirtiyor, Artık yeter diyoruz. Meslektaşlarımız, rutin dönemlerde dahi beyan ve bildirimleri sağlıklı bir şekilde hazırlayamaz hale geldi. Bu kadar ağır iş yükü altında çalışmak zorunda bırakılan meslek mensupları bir işletmeninin faaliyetlerini ve işlemlerini sağlıklı  yürütmesi mümkün müdür?” dedi.

“ANGARYALARA HAYIR”

“Angaryalara hayır” dediklerini belirten Başkan Aslan, sadece Nisan ayında GİB tarafından ilan edilen vergi takviminde toplam 56 beyan ve bildirimin verileceğinin açıkça görüldüğünü belirterek, “Bu beyan ve bildirimlerin yanında bir de en son 20 yıl önce uygulanan ve genel tebliği ile sirküleri henüz iki üç ay önce yayımlanan, hala uygulamada birçok tereddüttü barındıran enflasyon düzeltme işlemlerine ilişkin yapılacak çalışmaları da aynı takvimde  tamamlanmak zorunda bırakılmasını adil ve uygulanabilir bulmuyoruz. Resmi, idari ve hafta sonu tatilleri Ramazan Bayramı ile birleşince toplam on iki günlük tatil nedeniyle Nisan ayında çalışma günü olarak sadece on sekiz gün kalmaktadır. Bu kadar kısa süreye bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesine imkan yok” diye konuştu.

“ÖNERİLERİMİZE YILLARDIR SESSİZ KALINDI, SORUNLAR BÜYÜDÜ”

Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız her görüşmede, Mali Müşavirlerin ağır iş yükü altında ezildiği, omuzlarındaki yükün  artık dayanılmaz bir seviyeye geldiğini, meslektaşlarımızın beden ve ruh sağlıklarının bu yükü kaldırmadığı sıklıkla ifade edildi. Önerilerimize yıllardır sessiz kalınması sebebiyle büyüyen bu sorunların ortadan kaldırılması için beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemleri alt yapılarının modernizasyonu şart. Ölçüsüz bir iş yükü ve adil olmayan ücret tarifesi, mali müşavirlerin iş ve yaşam dengesini olumsuz etkiliyor ve insani yaşam hakkını ellerinden alıyor. Enflasyon karşısında eriyen Asgari ücret tarifemiz güncellenmesi gerekmektedir. Sorunlarımıza ivedi olarak çözüm üretilmesi için haykıran 130 bin meslek mensubunun çığlıklarına duyarsız kalınmamalı”  

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI, CİNNET GEÇİRECEĞİZ”

Muhasebecileri artık mevcut işlerini yapamaz hale geldiklerini, bıçağın kemiğe dayandığını aktaran Başkan Aslan, şunları söyledi:

“İnsani şartlarda yaşamak biz mali müşavirlerin de anayasal hakkıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığından her ay beyan sürelerinin uzatılmasını değil, günümüzde yapay zekâ teknolojisinin kullanıldığı bir çağda, elektronik uygulamalar aracılığıyla toplanan verilerin etkin bir şekilde sınıflandırılmasını ve yasal olarak veri talep eden kurumlarla, örneğin TUİK, Merkez Bankası ve Kamu İhale Kurumu gibi tüm kamu kurumlarıyla paylaşılmasını talep ediyoruz. Aynı verilere dayalı olarak yapılan tekrarlı beyan ve bildirim yüklerinin hafifletilmesini istiyoruz.

Ayrıca, vergi beyan dönem ve sürelerinin, resmî tatil günleri dikkate alınarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Şu an meslek camiasında bir infial hali mevcuttur. Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar. 

 Bayram tatili nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması, mükelleflerden bilgi ve belgenin toplanamaması sebebiyle kurumlar vergi beyannamelerinin süresinde sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmesi mümkün değildir. Beyan ve bildirimler tatil süreleri kadar otomatik olarak uzamalıdır. Kurumlar Vergisi beyannameleri bile süresinde hazırlanıp beyan edilemeyecek durumda iken bir de bundan 17 gün sonra geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi işlemlerinin yapılmasının ve beyanname ekine bilançonun eklenmesinin istenmesi, biz mali müşavirlerin adeta cinnet geçirmesine sebebiyet vermektedir.”

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP