DOLAR31,1434% 0.12
EURO33,8162% 0.05
STERLIN39,5341% 0.11
FRANG35,4096% 0.17
ALTIN2.038,72% 0,33
BITCOIN1.768.74410.182

MARMARA’DA TURİZM VE BALIKÇILIK TEHLİKEDE

Yayınlanma Tarihi :
MARMARA’DA TURİZM VE BALIKÇILIK TEHLİKEDE

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Marmara Denizi’nin can çekiştiğini belirterek, “Marmara Denizi için derhal harekete geçilmeli.” dedi.

Marmara Denizi’nin yüzeyinde kıyıya yakın bölgelerde mayıs ayı başından itibaren birçok noktada yayılan deniz salyası  (Müsilaj) sorunu çözüm bekliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Marmara Denizi’nde yaşanan deniz salyası diğer adıyla müsilaj sorununu değerlendirirken, “Sularımızdaki kirlilik bugünün sorunu değil. Yıllardır süregelen bu kirliliğe Cumhuriyet Halk Partisi olarak defalarca dikkat çektik. Marmara Denizi’nin kirliliği dönüşü olmayan bir yola girdiyse bu soruna artık siyaset üstü bakıp her türlü girişimde bulunulmalıdır. Doğa imdat çağrısında bulunuyor. Kimse seyirci kalamaz. Bu sorunu Meclis’e taşıyacağız. Gereken hassasiyeti başta Marmara Denizi çevresinde olan illerin milletvekilleri tarafından gösterileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Deniz salyası Balıkesir’in Erdek sahillerini de istila etti. (Fotoğraflar: Erdek Doğuş) 

Marmara Denizi’ndeki kirliliğin başta balıkçık ve turizm olmak üzere bir çok sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ahmet Akın, uzmanların Marmara Denizi’nde ekonomik değeri olan 124 balık türünün yok olduğuna dikkat çekti.

Akın, “Bu turizm sezonunda denize girilememesi tehdidinin turizmcileri endişelendiriyor. Balıkçılar ağlarından deniz salyası temizliyor. Yapılan iyi niyetli temizleme girişimleri yetersiz kalıyor. Kalıcı bir çözüm bulunması için iktidarın da ivedi olarak harekete geçmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP