DOLAR31,1395% 0.11
EURO33,8767% 0.22
STERLIN39,5547% 0.17
FRANG35,4360% 0.25
ALTIN2.041,80% 0,48
BITCOIN1.764.0449.331

“MARMARA EN KISA ZAMANDA TEMİZLENECEK, EGE KIYILARINDA MÜSİLAJ EMARESİ YOK”

Yayınlanma Tarihi :
“MARMARA EN KISA ZAMANDA TEMİZLENECEK, EGE KIYILARINDA MÜSİLAJ EMARESİ YOK”

Vali Hasan Şıldak, Bandırma ve Erdek’te müsilaj seferberliğini başlatırken, yapılacak çalışmalarla Marmara Denizi’nin eskisinden daha temiz hale geleceğini söyledi. Şıldak, Balıkesir’in Ege kıyılarında, herhangi bir müsilaj oluşumunun olmadığını da açıkladı.

Vali Hasan Şıldak, Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde Balıkesir’in Marmara Denizi kıyılarında başlayan temizlik çalışmalarına katıldı.

Bandırma Limanı’ndan denize açılan gemiyle müsilaj temizlik çalışmalarına start veren ve Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı “Başaran 2” isimli müsilaj temizleme gemisinin çalışmalarını yerinde izleyen Vali Şıldak, “Marmara Denizi’nde bu durumun kısa sürede son bulacağına, denizimizin eskisinden de daha temiz hâle geleceğine inanıyorum. Bunu yürekten söylüyorum.” dedi.

“EGE’DE MÜSİLAJ EMARESİ YOK”

Basın mensuplarının sorusu üzerine Balıkesir’in Ege kıyılarında, yapılan günlük bilgilendirmeler neticesinde herhangi bir müsilaj oluşumunun olmadığını açıklayan Şıldak, “Ege Denizi’nde şu anda hiç bir müsilaj emâresi yok. Bu konuda hiçbir görüntü yok, Kuzey Ege Sahil Güvenlik Grup Komutanlığımızdan sürekli rapor alıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok. Ayrıca ilimizin tüm sahil bandında 99 noktada kirlilik ölçümleri yapılıyor. En son ölçümler dahil mikrobiyolojik açıdan bir kirlilik ve sağlığa zararlı unsur içermemektedir. Denizlerimizde turizm, denizden faydalanma, insan sağlığı açısından sıkıntı oluşturacak hiçbir husus yoktur” diye konuştu. (balikesir24saat)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve 22 maddeden oluşan Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde, “deniz salyası” olarak da bilinen Balıkesir’in kuzey sahil bandındaki müsilaj; Büyükşehir Belediye Başkanlığı Baski Genel Müdürlüğü koordinesiyle 20 personel, 6 vidanjör, 4 kombine, 5 kamyon, 4 zodyak, 4 deniz süpürgesi ile temizlik işlemi yapılıp karaya taşınacak ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce susuzlaştırılarak imha edilecek. (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP