“MAĞDURİYETLER İŞKENCEYE DÖNÜŞMESİN” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Eylül 2022 - 23:46

“MAĞDURİYETLER İŞKENCEYE DÖNÜŞMESİN”

“MAĞDURİYETLER İŞKENCEYE DÖNÜŞMESİN”
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 21:13

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Balıkesir Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen kamu çalışanlarının derhal görevlerine iade edilmesini istedi.

KESK’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri bugün Alihikmetpaşa Meydanında basın açıklaması yaptı. Etkinliğe katılanlar, “Irkçı, gerici kadrolara hayır” diye slogan atıp, “İhraçlara,arşiv araştırılmasına ve güvenlik soruşturmasına hayır”, “KHK’lar gidecek, biz kalacağız” yazılı pankartlar açtı. Basın açıklamasını sonrası planlanan oturma eylemi ise Valilik izin vermediği için yapılmadı.

EĞİTİM-SEN Balıkesir Şube Başkanı H.İbrahim Kilciler, “15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hâlâ 685 Sayılı KHK ile kurulan, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu dosyaları incelemeyi bitirmemiştir. Karara bağlanmayı bekleyen dosyaların çoğunluğunun barış akademisyenlerinden, KESK’lilerden ve haklarında en ufak bir istihbarat raporları, mahkeme kararları, savcılık soruşturmaları vb. herhangi isnat bulunmayanlardan oluştuğu bilinmektedir. Hukuken de aklanan, yüz akımız Barış Akademisyenlerinin başvuruları kabul edilerek işlerine, kürsülerine, öğrencilerine dönmelerinin önü açılmalıdır. Komisyon ve iktidar oyalamayı uzatabildikçe uzatmayı, mağduriyeti işkenceye dönüştürmeyi, bu arada üniversitelerde ve kamuda kadrolaşmasını tamamlamaya çalışmaktadır” dedi.

Kilciler açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“OHAL İnceleme Komisyonuna bazı kanun hükümlerini geçersiz kılma yetkisi verilerek hukuksuzluk devam ettirilmiştir. Bir idari organa yargı yetkisi verilmiş, hatta kişilerin savunması dahi alınmayarak bu yönüyle yargının da üzerine çıkarılmıştır!
Seçilen Belediye Başkan ve belediye meclis üyelerinin mazbatalarının verilmemesi, sendika yönetim kurullarına seçilen sendika üyelerine yönetici olamayacakları gerekçesiyle davalar açılması, oturdukları apartmanlarda yönetici dahi olamayacaklarına dair KHK hükmü vb uygulamalar ile seçme seçilme hakları ellerinden alınmıştır. Kısacası iktidar aileleriyle birlikte yüzbinlerce kişiyi fiilen vatandaşlıktan çıkarmış, sosyal ölüme terk etmeyi hedeflemiştir.Bu vesile ile bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; süreç daha fazla uzatılmamalı, hukuksuzca ihraç edilenler derhal görevlerine iade edilmelidir! ”

“İhraç dosyalarında da bir kez daha görüldü ki, devlet tüm vatandaşlarını fişlemektedir. ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv kaydı araştırması’ adı altında, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere temel insan hakları hiçe sayılmaktadır. Fişlemeler olağan hale getirilerek, keyfi ve hukuksuz şekilde binlerce insanımız anayasa ile güvence altına alınan çalışma ve kamu görevine girme hakkından yoksun bırakılmaktadır. Arşiv kaydı araştırması ve güvenlik soruşturması adı altında, muhalifler damgalanırken ve kamuda çalışanları ihraç edilirken, yerleri mevcut ittifak güçlerinin kadrolarıyla doldurulmaktadır.
Bir kez daha ifade ederiz ki; mahkemelerin beraat kararı verdiği, savcıların takipsizlikle sonuçlandırdığı dosyalar güvenlik soruşturmalarına konu edinilmekten vazgeçilmelidir. Nasıl ve hangi kriterlerle hazırlandığı bilinmeyen, itiraz edilemeyen istihbarat raporlarını esas almasına son verilmelidir.”
Kilciler haftada bir gün ihraçlara, baskılara, sendikal hak ihlallerine, arşiv kaydı araştırması ve güvenlik soruşturmalarına dikkat çeken eylem ve etkinlikler yapacaklarını da sözlerine ekledi. Memet KOŞAR (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.