Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“MAĞDURİYETİMİZ ALKIŞLANARAK GİDERİLEMEZ”

“MAĞDURİYETİMİZ ALKIŞLANARAK GİDERİLEMEZ”

Balıkesir Tabip Odası,  pandemi sürecinde enfekte olan ve çalışamayan sağlık çalışanlarına performans kesintisi yapılmasına tepki gösterdi. Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, ” Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz. Mağduriyetimiz alkışlanarak giderilemez. Adaletin ön planda olduğu, hukuk kurallarının her vatandaşa eşit uygulandığı devletlerde insan hakları, çalışan hakları gözetilir. Pandemide COVID-19 ile enfekte olup çalışamayan hekim ve diğer sağlık çalışanlarımıza performans kesintisi yapılmamalıdır. Aile hekimliğinde çalışan hekim ve hemşirelerimize hastalanmaları durumunda yapılan maaş kesintisine bir son verilmelidir. Canı pahasına görev yapmanın karşılığı maaş cezası olmamalıdır.” denildi. 

Balıkesir Tabip Odası’nın yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aylardır hüküm süren COVID-19 pandemisi hepimizin yaşantısında kısıtlama ve değişiklikler yapmamıza yol açtı. Sağlık çalışanları olarak bizler zor şartlarda risk alarak çalıştık. İşimizin gereği ön saflarda olmak, elimizden geleni sonuna kadar yapmak halkımıza ve ülkemize karşı sorumluluğumuzdur, farkındayız, bu görevi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Her meslekte o mesleğe özgü, yapılan işten kaynaklanan olası sağlık sorunları ve iş kazaları vardır. Sağlık iş kolunda çalışma sırasında bulaşıcı bir hastalığa yakalanmak her türlü kişisel koruyucu önleme karşın olasılık dahilindedir.

“ZANNETTİK Kİ BAKANLIĞIMIZ YANIMIZDADIR”

Çalışan sağlığını korumak, meslekten kaynaklanan hastalık durumunda hak kayıplarını önlemek, uğranan zararı tazmin etmek iş verenin sorumluluğudur. Sağlık Bakanlığı önderliğinde halkın katılımıyla akşamları yapılan alkış eylemleri ile onurlandırıldık.  Zannettik ki bakanlığımız yanımızdadır, korur ve kollar bizi. Yaptığımız riskli görev sırasında COVID-19 ile enfekte olan, hastalık sonucu aylarca çalışamayan, yoğun bakımda tedavi gören ve hatta ne yazık ki hayatını kaybeden doktorlarımız, hemşirelerimiz oldu. Bu durum iş kazası ya da meslek hastalığı olarak kabul edilmediği için hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının aileleri mağdur oldular.

“MESLEK RİSKİNE KARŞI GÜVENCEMİZ YOK”

Hastalanıp aylarca çalışamayan arkadaşlarımızın performansa dayalı ödeme sistemi nedeniyle döner sermayeleri kesintiye uğradı. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarımızın maaşları çalıştığı gün sayısına göre hesaplanmaktadır. Başından beri karşı olduğumuz performansa dayalı ödeme sistemi pandemiyle mücadele sırasında cephede savaşan ve hastalığa yakalanan sağlıkçıya çalıştığın kadar ücret alırsın diyor. Açıkça anlaşılıyor ki; meslek riskine karşı hiçbir güvencemiz yok, bu risk gerçekleştiğinde, hasta olup çalışamaz hale geldiğimizde iş veren tarafından vicdansızca yalnız bırakılıyoruz. Ölürsek ardımızda bıraktığımız eşimiz, çoluk çocuğumuz boynu bükük ve mağdur olarak kalıyor.

“PERFORMANS KESİNTİSİ YAPILMAMALI”

Buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz. Mağduriyetimiz alkışlanarak giderilemez. Adaletin ön planda olduğu, hukuk kurallarının her vatandaşa eşit uygulandığı devletlerde insan hakları, çalışan hakları gözetilir. Pandemide COVID-19 ile enfekte olup çalışamayan hekim ve diğer sağlık çalışanlarımıza performans kesintisi yapılmamalıdır. Aile hekimliğinde çalışan hekim ve hemşirelerimize hastalanmaları durumunda yapılan maaş kesintisine bir son verilmelidir. Canı pahasına görev yapmanın karşılığı maaş cezası olmamalıdır.” (balikesir24saat.com)

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP