“MADEN SAHASI ÇÖKEBİLİR”

Yayınlanma Tarihi :
“MADEN SAHASI ÇÖKEBİLİR”

Bir süredir gündemde olan Balya Koyuneri köyündeki  maden ocağında incelemelerde bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, konuya dair çarpıcı gerçeği açıkladı. Maden yatağında kaymanın meydana geldiğini öne süren Aytekin, “Bu maden sahası yarın çökerse ortada ne dere kalır, ne de Koyuneri köyü. Dere yatağında maden ruhsat izni vermek insanlık suçudur.” dedi.

Gönen-Çatak köyünde  kömür madenini işleten Metehan Madencilik şirketinin  Balya Koyuneri köyünün tarım alanlarına usulsüzce pasa çöpü döktüğü, döktüğü bu atıklarla köye ait sulama göletini doldurduğu, köylülere ait ekilebilir tarım arazilerinin derenin kirlenmesi nedeniyle sulanamadığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga ve CHP  İlçe Başkanı Gülizar Yıldız’la Balya Koyuneri’ndeki madeni yerinde inceleyip, konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e de sorduğunu ve cevaplar gelince kamuoyu ile paylaşacağını bildiren Milletvekili Ensar Aytekin,  “Ancak, burada daha büyük bir problemimiz var. Toprak zemin üzerinden alınan numunelerin incelenmesi sonucuna göre bu arazide madene izin vermek katliama izin vermekten farksız. Maden, atıklarını dere kenarına bırakıyor. Bu durum bile başlı başına suç teşkil ediyor. Ayrıca derenin yatağı değişmiş. Dere kenarına ruhsat vermek insanlık suçudur. Doğaya karşı işlenen suçlar karşısında doğa intikamını er geç alır. Ancak bu bölgede yapılan iş, belli ki bir yerlerde sırt sıvazlamayla, geçiştirmeyle yapılan bir iş. “Köylülerin topraklarını alırız, parası neyse veririz deyip” araziye çöken bu zihniyet, ülkenin her yerindeki zihniyetin tezahürüdür” dedi.

“İNSANLARIN CANINA DA KAST EDİLİYOR”

Aytekin’in açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Çevre katliamı konusunda AKP’nin maharetleri bitmiyor. Özellikle Balıkesir’in dağlarıyla daha yakından ilgileniyorlar. Dağları delik deşik eden AKP zihniyeti, kendisinden sonra anıt diye kel tepeleri bıraktı.  AKP’nin Balıkesir’de diktiği bu utanç anıtlarını hiç kimse unutmayacak.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz: Tüm şikayetlere rağmen suç işlenmesine göz yumanlar en az bu derenin yatağı ile oynayıp insanların canına kast edenler kadar suçludur. Koyuneri köyünde çevre katliamının yanı sıra insanların canına da kast edilmektedir. Köylünün uğrayacağı herhangi bir zararın vebali de bu katliama göz yumanların boynundadır!” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP