DOLAR31,1466% 0.13
EURO33,8440% 0.12
STERLIN39,5565% 0.16
FRANG35,4143% 0.19
ALTIN2.034,03% 0,10
BITCOIN1.784.5476.729

“SÖZ, YETKİ, KARAR HAKKININ YARISI BİZİM OLMALI”

Yayınlanma Tarihi :
“SÖZ, YETKİ, KARAR HAKKININ YARISI BİZİM OLMALI”

Balıkesir Kadın Dayanışması Grup Sözcüsü Seval Bozkurt, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı  açıklamada , ” Madem ki dünyanın yarısı biziz; söz, yetki, karar hakkının da yarısı bizim olmalı! ” dedi. 

“ORTALIK 164 YIL SONRA YİNE YANGIN YERİ”

Bozkurt’un Balıkesir Kadın Dayanışması adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde öncelikle haklarımız uğruna hayatını kaybeden kadın yoldaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Kadınlar bu özel günü ne yazık ki; eşitsizlik ve şiddet içinde karşılıyorlar.
8 Mart’ta 1857’de grev yaparken fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi can verdiğinde ortalık yangın yeriydi, her yerde acı ve göz yaşı vardı. 164 yıl sonra bugün yine acı yine göz yaşı var, yine ortalık yangın yeri. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık artarak sürüyor! Şiddete uğrayan kadın, taciz edilen kadın, tecavüze uğrayan kadın, öldürülen kadın, iş hayatında cam tavanla karşılaşan yine kadın.. Erkekler tarafından ruhsal ve fiziksel tacize uğrayan mülteci de kadın! Bu ülkede hala kadınlar en yakınları en güvendikleri erkekler tarafından öldürülüyorlar. Kayıtlara geçen 2019 da 474, 2020 de 408 kadın kocası, ayrıldığı eşi yada sevdiği tarafından öldürüldü.

“ACI VEREN GERÇEKLER”

İlk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesinin günümüzde tartışmaya açılması, 6284 sayılı yasada var olan hakların ailenin temel taşlarını oynattığı yönünde yapılan olumsuz açıklamalar, kadın cinayetlerinin hala sıradan bir adli vaka olarak görülmesi, cinsel istismarı yapanın değil, istismara uğrayanın sorgulanması acı veren gerçekleridir.

“KADININ ADI DA KAYDI DA YOK”

Bugün kadınlar hala istihdamda kendine yer bulamıyor. Her 10 kadından 4’ü kayıt dışı çalıştırılıyor. Kadının adı da yok kaydı da. Siyasette de kadın yok, karar mekanizmalarında temsilde adaleti göremiyoruz. Mecliste %17 kadın, belediye başkanlıklarında % 3 kadın, muhtarlıklarda %2 kadın. Bu tabloyu ve rakamları daha da uzatabilir. Bizler “Balıkesir Kadın Dayanışması” olarak tüm kadınlara her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadına yönelik şiddetle mücadele etmek ve topluma barış, özgürlük, adaleti getirmek üzere bir araya geldik. Kamusal alanda, özel sektörde, iş hayatında eşit hak mücadelemiz sürecek! Eşit statü, eşit işe eşit ücret ve eşit istihdam hakkımızı kazanacağız! Kadına ve çocuğa şiddet, taciz ve tecavüzle mücadelemiz sürecek! Eğitimde eşitlik hakkımızı alacağız, kız çocuklarının okutulmasını sağlayacağız
Bizler, barış dolu bir dünya, şiddetsiz bir gelecek; ekmek ve gül istiyoruz…Madem ki dünyanın yarısı biziz; söz, yetki, karar hakkının da yarısı bizim olmalı! Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın 8 Mart!”  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP