DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.956.1782

LUNAPARK SATIŞI YARGIDA!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
LUNAPARK SATIŞI YARGIDA!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile satılmasına karar verdiği lunapark alanı mahkemelik oldu. CHP Altıeylül ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Burhan Ağabeyoğlu, Balıkesir İdari Yargı Mahkemesi’ne başvurarak, satışın iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Oylamanın usule uygun olmadığını söz konusu mülkiyetin satılmasında kamu yararı bulunmadığını vurgulayan Ağabeyoğlu, hazinenin bu alanı kültür merkezi yapılmak üzere belediyeye devrettiğine dikkat çekti. 22 milyon 766 bin liraya satılması kararlaştırılan taşınmazın değerinin 30-35 milyon TL. olduğunu da savunan Ağabeyoğlu, söz konusu taşınmazın değerinin altında satılmasının ileride telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını iddia etti.

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ile Balıkesir İdari Yargı Mahkemesi’ne giden CHP Meclis üyesi Burhan Ağabeyoğlu, Büyük Şehir Belediyesi Meclis gündeminin üyelere usülüne uygun duyurulmadığını ileri sürerken, “Gündemin en az üç gün önceden tüm meclis üyelerine bildirilmesi gerekirken, kimi meclis üyelerine bir gün önceden bildirilmiş, kimi meclis üyelerine hiç bildirim yapılmamıştır. Bu açık bir biçimde yasaya aykırılık teşkil etmektedir. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında söz konusu mülkiyetin oylanılması (işaretle, parmak sayılarak) ve salt çoğunluğun sağlanması da usul ve yasaya uygun değildir. Söz konusu mülkiyetin satışına ilişkin yapılan oylamada kanımca salt çoğunluk elde edilememiştir.
‘İşaretle ya da açık oylamalarda eşitlik olması halinde , başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış olur’ hükmü yer almaktadır. Bu hüküm uyarınca meclis toplantısında red ve kabul oyları arasında eşitlik sağlanıp sağlanmadığı, yine Meclis Başkanının oyu ile söz konusu taşınmazın satışına ilişkin kabul yönünde salt çoğunluğun sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi amacıyla meclis toplantısının yapıldığı görüntü, cd kayıtları ve meclis tutanaklarının iş bu dava dosyasına celbini talep ediyorum” dedi.


“KAMU YARARI YOK, ÜSTELİK DEĞERİNİN ALTINDA BİR FİYAT BELİRLENDİ “
Söz konusu mülkiyetin satılmasında kamu yararı bulunmadığını da iddia eden Ağabeyoğlu, şu iddiaları dile getirdi:
” Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda söz konusu taşınmazın 22 milyon 766 bin 528 TL’ye satılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu taşınmazın rayiç bedelinin hesaplanması konusunda 6 Ağustos 2019 tarihli Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Gayrimenkul Değerlendirme Raporu ektedir. Bilirkişi raporundan anlaşılacağı üzere söz konusu gayrimenkulün 6 Ağustos tarihindeki değeri Türk Lirası bazında 22 milyon 766 bin 528 TL, USD bazında 4.110.965 dolar , EURO bazında ise 3.699.416 eurodur. Ancak daha önce de bu gayrimenkule ilişkin olarak Balıkesir Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 6 Haziran 2018 tarih ve 2018/251 sayılı kararıyla değer tespiti yapılmış olup bu tarih itibari ile gayrimenkulün değeri 21.340.710 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu iki rapor arasında bir yılı aşkın süre bulunmaktadır. Bu süre zarfında dolar ve euronun Türk Lirası karşısındaki artışı , enflasyon ve Tefe -Tüfe oranlarındaki artış vs. değerlendirildiğinde bu gayrimenkulün değerinin 30-35 milyon TL. sularında olduğu kaçınılmaz bir sonuçtur. Yine satımına karar verilen iş bu gayrimenkul ilimizde Lunapark alanı olarak kullanılmaktadır. Bu gayrimenkul satışı gerçekleştikten sonra yerine ne tür bir tesis ya da hizmetin getirileceği de tarafımız ve kamuoyu tarafından bilinmemektedir”
Bu taşınmazın Hazine tarafından Belediye’ye Kültür Merkezi yapılması için devredildiğini vurgulayan Ağabeyoğlu, dava konusu taşınmaza ilişkin tapu kütük bilgilerinin , devir sözleşmesinin ve diğer ilgili bilgi ve belgelerin, encümen , meclis kararları vs bilgilerin mahkeme tarafından incelenmesini talep etti. Ağabeyoğlu, ” Söz konusu mülkiyetin yukarıda bahsettimiz üzere satılması hatta değerinin çok altında satılmasının ileride telafisi imkansız zararlar doğuracağı açıkça ortadadır.Bu nedenle taşınmazın satışına ilişkin kararın iptalini arz ve talep ediyorum” dedi. Coşkun YAMAN( balikesir24saat.com)

YORUM YAP