DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

“LUNAPARK ARSASI SATIŞI İLE FALYALI’NIN BİR İLGİSİ VAR MI”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“LUNAPARK ARSASI SATIŞI İLE FALYALI’NIN BİR İLGİSİ VAR MI”

CHP Edremit Belediye Meclis Üyesi Ayhan Halil, Balıkesir Büyükşehir Meclisinin toplantısında Kıbrıs’taki Falyalı cinayetine dikkat çekerken, “Bu sermaye grubuyla Balıkesir’deki lunapark arsasının satışının bir alakası var mıdır?” diye sordu. Ardından bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdi. AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz bu konuda bir yorum yapmadı.  CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, “Sayın Yücel Yılmaz’ın cevap verememesi ilimizde mafya kuşkularını arttırmıştır.” dedi.

CHP Edremit Belediye Meclis Üyesi Ayhan Halil, Balıkesir Büyükşehir Meclisinin son toplantısında Kıbrıs asıllı Fedlan Kılıçaslan tarafından 52 milyon liraya satın alınan Lunapark alanı ile ilgili önemli bir iddiayı gündeme getirdi.  CHP’li Halil, “Büyükşehir Belediye Meclisimiz şaibe altındadır. Şaibe konusu şudur; geçen gün Kıbrıs’ta yaşanan Falyalı cinayeti. Bu sermaye grubuyla Balıkesir’deki lunapark arsasının satışının bir alakası var mıdır? İçimizde bir araştırma komisyonu kurularak bunun incelenmesini talep ediyorum. Bunu önerge olarak ya da soruşturma olarak lütfen gündeme alın” dedi.

Aynı zamanda Meclis Başkanı da olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayhan Halil’e herhangi bir yanıt vermeden toplantıyı sürdürdü.

“ATATÜRK PARKI’NI LUNAPARK ALANIYLA BİRLİKTE Mİ SATTINIZ?”

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Ayhan Halil’in bu çıkışının ve Başkan Yılmaz’ın sessizliğinin ardından konuya dikkat çekerken, “Sayın Yücel Yılmaz’ın cevap verememesi ilimizde mafya kuşkularını arttırmıştır.” dedi.

Yalçın’ın sosyal medyada da paylaştığı açıklaması şöyle:
“Büyükşehir Meclisinde CHP Edremit ve Büyükşehir meclis üyemiz sayın Ayhan Halil, Lunapark arazisinin , geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta öldürülen Falyalı olarak bilinen malum kişiye satılıp satılmadığını sordu ve yanıtını alamadı.
Geçmişi hatırlayalım; 28 Aralık 2021 tarihli yılın son meclis toplantısında oy çokluğu ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Encümenine satış yetkisi verilen ve ardından da 26 Ocak 2022 tarihinde yapılan ihale ile satışı gerçekleşmiştir. İhale öncesi bu alana yapılacak olan yapılara ait projelerin görselleri AKP Meclis Üyesi Birol Şahin tarafından 7 Ocak 2022 tarihinde yerel gazetelerde paylaşıldı.

Alanın satılmaması için yapılan çeşitli girişimlere, satış ihalesinde rekabet koşullarının oluşmadan tek kişinin/firmanın verdiği teklifle sınırlı kalması, ihalede şartnamesinde görselleri paylaşılan projenin de olup olmaması gibi olumsuzluklara rağmen satış ihalesinin onaylanması beraberinde bazı kaygıları da getirmektedir. Görsellerde otel, AVM gibi projelendirilen yapıların isimlerinin bile konmuş olması bu kaygıları pekiştirmektedir.”

“Proje görselleri dikkatlice incelendiğinde; satışın sadece ihale ilanında yayınlanan arsa ile sınırlı kalmadığı, yüksek yapı kütlelerinin oturduğu ticaret fonksiyonlu alanların BİRİNCİ KAT ÜSTÜ ÇATI TERASINDAN karşı parselde yer alan ATATÜRK PARKI ile KÖPRÜ BAĞLANTISI kurularak Atatürk Parkı’nın bu yapılar için ÖN BAHÇE gibi değerlendirildiği görülmektedir. Kentimizde ki en önemli kamusal alanlardan biri olan Atatürk Parkı’nın kullanım hakkı bu kompleks binalar ile irtibatlandırılarak üst kullanım hakkı da devredilmektedir.
YANİ KAMUOYUYLA PAYLAŞILAN PROJEYE GÖRE, ATATÜRK PARKI İLE SATIŞI GERÇEKLEŞEN ARAZİ ARASINDA KURULACAK KÖPRÜ İLE ATATÜRK PARKI BİNANIN ÖN BAHÇESİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.
Neden bu kadar hızla onay verildiğini, Sayın Yücel Yılmaz’ın cevap verememesi ilimizde mafya kuşkularını arttırmıştır.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP