“LUNAPARK ALANINA SADECE KÜLTÜR MERKEZİ YAPILABİLİR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

11 Mayıs 2022 - 22:20

“LUNAPARK ALANINA SADECE KÜLTÜR MERKEZİ YAPILABİLİR”

Son Güncelleme :

12 Eylül 2019 - 19:21

“LUNAPARK ALANINA SADECE KÜLTÜR MERKEZİ YAPILABİLİR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, büyükşehir meclisinin satış kararı aldığı lunapark alanının hazineden belediyeye kültür merkezi yapılması için devredildiğini belirtirken,” Lunapark alanına sadece kültür merkezi yapılabilir”dedi. Mahkemenin satış için durdurma kararı almasını beklediklerini söyleyen Sarı, “Lunapark alanı belediye mülkiyetinde kalmalı. Bu alana bir kültür ve sanat merkezi yapılmalı” diye konuştu.   

Coşkun YAMAN(balikesir24saat) CHP İl Başkanı Serkan Sarı, bugün Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, lunapark alanının satışının iptali için dava açan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhan Ağabeyoğlu ile basın toplantısı yaptı. Toplantıya il yönetim kurulu üyeleri ile Altıeylül Belediye Meclisi üyeleri de katıldı.

Lunapark alanının satışıyla ilgili kararın Balıkesir Büyükşehir Meclisi’nde CHP’nin tüm uyarılarına  karşın bir oy farkla alındığını anımsatan Başkan Sarı,  “Ama bu sürecin peşini bırakmadık. Büyükşehir Meclis üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu öncülüğünde hukukçu arkadaşımız Altıeylül Meclis üyemiz Av.Taylan Benli bu süreçle ilgili itiraz dilekçemizi hazırladılar. Dün itibariyle mahkemeye bu dilekçemiz sunuldu” dedi.

BAŞTAN SONA FACİA!

Lunapark alanı satışının iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir facia olduğunu belirten Sarı şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Meclisinde o gün yapılan toplantıda birkaç konu başlığı üzerinden itirazımızı dile getirdik. Birincisi Büyükşehir Belediye Meclisinin çağrısı doğru bir şekilde yapılmamıştır. Bir kurumu yönetiyorsanız, kurumun yönetmeliklere, kanuna ve tüzüğüne uygun bir şekilde yönetiminizi icra etmek zorundasınız. Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısından üç gün önce meclis gündeminin meclis üyelerine ulaştırılması gerekmektedir. Tebliğ edildiği gün ve meclisin olduğu gün hariç, resmi üç iş günü şeklinde vurgular kanun. Bugün bu meclis toplantısı kanuni süre içerisinde tebligatı yapılmamıştır. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla belediye yönetilmez. Kanunlar herkes için geçerli. Bu çağrı doğru yapılmamıştır. Zaten bu oylama kanunlara ve nizama uygun şekilde hareket edilmediği için en başından usulden bozuluyor”

“OYLAMA GÖRÜNTÜLERİ İNCELENMELİ”

Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:

” Birçok arkadaşımıza meclis gündemi ulaştırılmamış. İkincisi; oylama esnasında, sayım esnasında meclis aritmetiğimiz 46-47 gibi bir dengeyle gidiyor. Oylamaların el kaldırma usulüyle yapıldığında hatalı sonuçlara mahal verdiğini şahitlik ediyoruz. Bu oylamada da yine aynı şekilde hatalı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Elini kaldırmamış arkadaşlar, kaldırmış gibi, tabeladan sayılarak tutanaklara geçirilmiştir. Burada, böyle kritik oylamalarda isim okunmak suretiyle tek tek üyelerin görüşlerinin alınması gerekmektedir. Bu sebeple bu oylama görüntü kayıtlarının mahkeme tarafından incelenmesini talep ettik. Biz o salonda gözlemci olarak oylamada kabul oyuna bizim gruplarımız dışında destek vermeyenlerin olduğunu gördük. Ama kullanılmış gibi sayıldı. Görüntüler incelendiğinde oylamanın 44 kabul olmadığı açık ve net şekilde ortaya çıkacaktır. Bu sebepledir ki burasının satışıyla ilgili iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir faciadır”

” KÜLTÜR MERKEZİ YAPILMASI İÇİN BELEDİYE’YE  DEVREDİLMİŞ”

“Peki, satılan arazinin içeriğine bakıldı mı? Bu araziyi satmayı düşünenler, bu arazinin nasıl elde edildiğini, nereden geldiği konusunda herhangi bir araştırmada bulundular mı? Neyse ki kamu vicdanına sahip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Grupta görev yapan meclis üyelerimiz bu konuda ayrıntılı bir araştırma yaptı ve bu arazinin Maliye Bakanlığı tarafından Kültür Merkezi yapılmak üzere belediyeye tahsis edildiği kayıtları ile  ortaya çıktı. Şimdi yine yasal düzenleme çerçevesi içerisinde yaklaşırsak; tahsis amacının dışında tahsis edilen mülkiyetler kullanılamaz. Kültür Merkezi yapar, 10-15 yıl kullanır, kullanım hükmü, ömrü ve gerekliliği biter, o zaman devredebilir. Ama tahsis amacına dair herhangi bir kullanıma sunmadıysa tahsisin amacı bitmiştir ve mülkiyeti geri devretmesi gerekmektedir. Bu meclisten alınan bir kararla ticaret, konut ve otelcilik işletmesi adı altında değiştirilmeye çalışılmıştır, bunun hukuki hiçi bir geçerliliği yoktur. Bu mülkiyet, bu yer, hazineden kültür merkezi olarak alınmıştır, yapılacak tek bir şey vardır oraya bir kültür merkezi yapmak. Onun dışında başka bir kullanım amacı yoktur”

“SORUMLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞIDIR”

“Hazinenin ve bağışçıların vermiş olduğu mülkler bu şekilde heba edilemez. Kenti, şehri yönetirken ilk önce toplumun, halkın ihtiyaçlarını, isteklerini göz önünde bulundurmak zorundayız ve onların taleplerini yok sayamayız. Kentimizi yönetenlere buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Hukuktan ayrılmayacağız, kamudan, vatandaşın vicdanından kopmayacağız, buna uygun bir biçimde de icra yapacağız. Bugün yapılan her icranın sorumlusu Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Bugün sorumluluğu sağa, sola devretmeye çalışarak hiçbir şeyden kurtulamazlar. Ama biz bunun da hesabını sormak için tabi ki hukuksal mücadelemizi de vermeye devam edeceğiz. Toplumsal mücadelemizi verdiğimiz gibi hukuksal alanda da halkımızın, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği içini mücadeleye devam edeceğiz. “

“UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI”

“Büyükşehir Belediyesini batırmış olanlar, Büyükşehir Belediyesini çalışamaz hale getirmiş olanlar, Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarını har vurup harman savuranlar çıkıp kamuoyundan özür dileyecekler ve hesap verecekler. Bugün Büyükşehir Belediyesinin çalışamaz hale gelmesinin sorumluları, sorumluluklarını yerine getirmeliler. AKP iktidarı beş seneden beri Büyükşehiri yönetiyordu, yine aynı iktidar şu anda yönetimin başında. Bugün bu sorunun kaynağından çözülmesi gerekmektedir. Ama bu çözümü aramak yerine satışlarla bu soruna çözüm yaratmaya çalışıyorlar. Biz, geçtiğimiz dönemde 5 yıl boyunca Büyükşehirde mecliste görev yaptık. Her meclis toplantısında tasarruf öncelikli bütçe yapın, bütçenizi gelirinizle dengeli tutun, gelirlerle bütçeler birbirini dengelemediğinde belediyeyi batırırsınız, belediyeyi batırıyorsunuz, belediyeyi batırdınız dedik ve bütün gelişmeleri kendileriyle paylaştık. Ama bunlar dikkate alınmadı”

“ÇIKIŞ BELEDİYE MALINI SATMAK DEĞİLDİR”

“Bugün hepimiz görüyoruz belediyenin ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu kendileri de net bir şekilde açıklıyorlar. Büyükşehir Belediyesi iflas etmiş durumdadır. Bunun çözümü de yine halkımız için kullanılacak, kamusal niteliği ve değeri olan bir arazinin satışı değildir. Bu davayla ilgili takip sürecimiz başladı. Davamız açıldı. Bu konu yargıya intikal etti ve bunun takipçisi olacağız. Öncelikle mahkemenin idareyi durdurma kararı almasını bekliyoruz. Devamında da hak ettiği şekilde bu arazinin yeniden vatandaşın kullanımına kazandırılmak üzere belediye mülkiyetinde kalmasını ve tahsis edildiği amacına uygun olarak bir kültür, sanat merkezi yapılmasını talep ediyoruz”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.