DOLAR31,0079% 0.31
EURO33,5437% 0.26
STERLIN39,1889% 0.35
FRANG35,2343% 0.43
ALTIN2.016,43% 0,22
BITCOIN1.598.400-0.612

LİSENİN TARİHİ BİNASI MÜZE OLUYOR

Yayınlanma Tarihi :
LİSENİN TARİHİ BİNASI MÜZE OLUYOR

Eski Balıkesir Lisesinin Arkeoloji, Etnografya ve Eğitim Tarihi Müzesi olarak restore edilerek düzenlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor. 

Balıkesir Valiliğinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü müze çalışmaları değerlendirildi.
Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıda Kuva-yi Milliye Müzesinin restorasyonu ile Eski Balıkesir Lisesinin Arkeoloji, Etnografya ve Eğitim Tarihi Müzesi olarak restore edilerek düzenlenmesine yönelik çalışmalar görüşüldü.
Valilik Kocaseyit Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak, Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürü Aylin Kırlangıç, Kuva-yi Milliye Müzesi Müdürü Aytekin Yılmaz, proje firması yetkilileri ve uzmanlar katıldı.
Balıkesir’in köklü geçmişe sahip tarihini yenilenen yüzüyle gelecek nesillere aktaracak müze projeleri hakkında bilgi alan Vali Şıldak, müzelerin şehrin cazibe merkezleri arasında yer alacağını söyledi. Şıldak, Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı, tarihinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Balıkesir’in tarihi değerlerini ziyaretçileri ile buluşturacak ve yaşatacak bu çalışmaların çok kıymetli olduğunu dile getirdi.
Restorasyon çalışmalarıyla tarihi katmanların yer alacağı müzelerde Balıkesir’in eğitim tarihi, tarihsel mimari öğeler, gastronomideki tarihsel zenginlikler, Kuva-yi Milliye kahramanları, fauna ve floralar, savaş temalı salonlar, Klasik- Helenistik- Arkaik- Prehistorik Dönem eserleri, sinevizyon odası, çocuk atölyeleri ve kitap kafe yer alması planlanıyor. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

CENKHAN SANDIKCIOĞLU24 Temmuz 2022 / 15:29Yanıtla

Şehrimizin bazı ayıplarını anımsadıkca üzülmemek elde değil:
– ŞEHİR SİNEMASININ YIKILMASI
Elmas degerindeki bu binamızın yıkılma kararının altında, o tarihlerdeki kimi imza sahipleri, kendilerini solcu diye nitelendirenlerin imzası var. O bina yıkıldı, yerine garip bir bine yapıldı, çalıştırılamadı. O da yıkılarak, yerine bu günkü işhanı yapıldı. Biraz bekleyelim, sonucunu gençler görecekler.
– Ülkemiz, her kırk elli yılda bir yıkılıp yıkılıp yeniden yapılır. Örnekleri çoktur. Böyllece, birikimlerimiz, yok olup gider.
– Bu kez, benim ve babamın da de mezun olduğumuz BALIKESİR LİSESİ BİNASI\′nın müze yapılacak olması,iyi bir adım. Göreceğiz.
– Kervansaray öteli binası. Balıkesir\′in simgesiydi.Ortak bir inanış ile o da yıkıldı. Bazıları, özlemlerini tatmin ettiler.
_ Söylenenlere göre, Subay ve Astsubay Ordu evleri hariç o bölgede bulunan, Belediye binası dahil, tamamı, yıkılıp, büyük meydan yapılıp, trafik, yerin altına alınacakmış.
Hatalı olarak yapılıp yıkılan ve servetlerimizin sokaklara serpildiği daha çok iş var. Dikkatinizi çekerim, yapılan bütün bu işler, A.H.Paşa meydanını merkez alan 500 metre yarı çaplı alan içinde yapılıyor. Daha fazlasını aklımız yetmiyor. Dönüp dönüp bu alan içinde dolanıp bir birimizi selamlayıp duruyoruz. Daha fazlasına aklımız ermiyor. Bir türlü kendimizi hapsettiğimiz bu alanın dışına çıkaramıyoruz. Her gelen belediye başkanları kendilerini simgeleyen bir eser (!) bırakıp gidiyor. bu devirdeki en eseslı iş ise, ÜÇPINAR OVASININ İMARA AÇILMASIDIR. Daha bir çokları var ama yazmayacağım. Sağlıklar dilerim. CENKHAN SANDIKCIOĞLU

    CENKHAN SANDIKCIOĞLU3 Ağustos 2022 / 15:10Yanıtla

    Balıkesir merkezinde bir milyonun üzerinde veya ona yakın miktarda vatandaş yaşıyor. Okumayı hiç sevmediğimiz gibi, internet haberlerine de burun kıvırıyoruz. Yıllardır balıkesir gazetelerinde yazılarım çıktı. İnsanlara bazı anlatılarım oldu. Neredeyse kırk yıl içinde hiçbir görüş alamadım ( olumlu veya olumsuz ). O zaman halkımız, gerek siyasilerden ( iktidarlardan ve muhalefetten ) ve gerek ilgili kurumlardan beklediklerini nasıl karşılanacağını sanıyor Allah Aşkına. Yazıyorum ama okurlardan gelen yanıt ( tıssss … ) O zaman ne yazık ki halkımızın, kesinlikle şikayete hakkı yoktur. Böylece, olumsuzluklar, sonuna kadar devam edecektir. Mahalle kahvehane dedikodularını bırakın. Palavra atmayın…. Hiçbir itiraz veya öneri yoksa, birinci sınıf tarım alanlarının imara açılmasını hak ediyoruz. Sonuna kadar, ithal yiyecek mallarla karınlarımızı doyurmaya devam edeceğiz… Çok yazık… Haber kanallarına teşekkürlerimizi yineliyoruz. ( Balıkesir 24 Saat haber sitesine ) Onlar görevlerini yapıyorlar.