DOLAR31,1208% 0.25
EURO33,7823% 0.44
STERLIN39,4566% 0.21
FRANG35,3204% 0.24
ALTIN2.030,28% -0,11
BITCOIN1.674.4453.156

LİSELİLER TARİHİ BİNAYI İSTİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
LİSELİLER TARİHİ BİNAYI İSTİYOR

Balıkesir Liseliler Derneği, Balıkesir Lisesi’nin tarihi binada eğitim öğretime devam etmesi için harekete geçti.  Galatasaray, Kabataş, Saint Joseph gibi birçok lisenin bugün hala eğitimlerine kuruldukları binalarında devam ederken, Balıkesir Lisesi’nin müze olgusuyla kendi kimliğinden koparılmak istendiğini belirten Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, “Bizler, Kuva-yı Milliye’nin başşehrinde kentin kimliğini, kültürünü, tarihini, dokusunu yaşatan müze  fikrine karşı değiliz ancak lisemiz tüm değerleri ve ruhu ile eğitim-öğretime yine eski günlerde olduğu gibi devam etmeli düşüncesi ve isteğindeyiz..” dedi. Balıbek, konuyu Milli Eğitim Bakanı ve Kültür Bakanına da en kısa zamanda ileteceklerini açıkladı.

“TARİHİ BİNA 2020’DEN BU YANA ATIL DURUMDA”

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, yönetim kurulu üyeleri ve lise mezunları ile tarihi okulun önünde basın açıklaması yaptı. Balıbek  açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Balıkesir’de 1885 yılında kurulan lisemizin binası, 1896 yılında Balıkesir Sultan-i İdadisi olarak hizmete açılmış, daha sonra Darülmuallim, Balıkesir Lisesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve son olarak da Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak hizmet vermiştir. 2020 yılından beri de, tarihi lise binamız atıl olarak durmaktadır.”

“MÜZE FİKRİNE KARŞI DEĞİLİZ ANCAK…”

“Ulu Önder Atatürk’ün de Balıkesir’e gelince ziyaret ettiği lisemizle ilgili olarak, Karesi Belediyesi tarafından müze yapılması gündeme getirilmiş ancak ne yazık ki son dakikada hayata geçirilmesi konusunda önlerine sorunlar çıkarılmıştır. Daha sonrasında da söylemler yaratılarak bunca zaman geçmiştir.
Bizler, Kuva-yı Milliye’nin başşehrinde kentin kimliğini, kültürünü, tarihini, dokusunu yaşatan müze fikrine karşı değiliz ancak lisemiz tüm değerleri ve ruhu ile eğitim-öğretime yine eski günlerde olduğu gibi devam etmeli düşüncesi ve isteğindeyiz..”

“BU SADECE DERNEĞİN İSTEĞİ DEĞİL”

“Çanakkale Savaşı’nda vatan uğruna gönderilen ve 94 öğrencimizi şehit verdiğimiz, yıllardır binlerce mezun ettiğimiz liselimiz, ülkemizde ve Dünya’da çok önemli bilim, iş, sanat, siyaset insanı yetiştiren lisemiz eğitimi, eğitimcileri, ödülleri ile her zaman farklılığını göstermiştir.
Biz Balıkesir Liseliler olarak, mülkiyeti Hazine Bakanlığı’nda ancak tahsisi Milli Eğitim Bakanlığı’nda olan tarihi eski lise binamızda eğitim ve öğretimin devam etmesini talep ediyoruz. Buradaki talebimiz sadece Balıkesir Liseliler Derneği olarak değil; lisemizin mezunları, velilerimiz, öğrencilerimiz tarafından da istenmektedir. ”

“MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI İLE DE GÖRÜŞECEĞİZ”

“Ülkemizde kuruluş tarihi itibarıyla 100 yılı devirmiş ve bugüne dek ayakta kalan 54 liseden birisiyiz. Ülkemizde Galatasaray, Kabataş, Saint Joseph, Edirne, Afyon …gibi birçok lise bugün hala eğitimlerine kuruldukları binalarında devam ederken, Balıkesir Lisesi’nin müze olgusuyla kendi kimliğinden koparılmak istenmesi hiç de hoş değildir.
Balıkesir’in elbet kültür ve sanat, tarih ve kent estetiği gibi konularda yeniliğe, değişime ihtiyacı vardır ancak bu yenilik eski lise binasının eğitimden uzaklaştırılması ile olmayacaktır. Müzecilik günümüzde yeni modern ve müze özelliğine sahip binalarda yapılmaktadır. Uluslararası boyutta ödüller kazanmış Eskişehir Odunpazarı Truva ve Urfa müzelerini buna örnek gösterebiliriz. Balıkesir Lisesi binası müze olma özelliklerinde son derece kısıtlı bir yapıdır. Konuyu Milli Eğitim Bakanı ve Kültür Bakanına da en kısa zamanda götüreceğiz.
Balıkesir Lisesi değerleriyle, tarihiyle, eğitimiyle her zaman var olacaktır. Balıkesir Lisesi, eskilerde olduğu gibi aynı ruh ve kimlikle kalmalıdır.” C. Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) 

 

 

 

YORUM YAP