DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

“KUZEYBATI ÇEVRE YOLU İLE ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ NEFES ALACAK”

Yayınlanma Tarihi :
“KUZEYBATI ÇEVRE YOLU İLE ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ NEFES ALACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu Şantiyesi’nde incelemelerde bulundu. Bu yol ile şehir içi trafiğin rahatlayacağını,  bölgedeki ulaşım standardının önemli ölçüde artacağını vurgulayan Uraloğlu, ” 13 km kat ederek geçilen güzergâhı 3 km kısaltarak seyahat süresini 16 dakikadan 5 dakikaya düşürmeyi hedefliyoruz. ” dedi. 

AK Parti Balıkesir İl Başkanlığınca düzenlenen “2023 Şehir Buluşmaları”  için Balıkesir’e gelen ve Valilik’ten Büyükşehire çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nda da incelemelerde bulundu.

“BALIKESİR’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALT YAPISINA 62 MİLYAR LİRALIK YATIRIM”

Sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 2003 yılından bu yana Balıkesir’in ulaşım ve iletişim alt yapısına 20 milyarı YİD kapsamında olmak üzere yaklaşık 62 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Uraloğlu, “2003’te sadece 70 kilometre bölünmüş yolu 693 kilometreye yükselttik. Yollarının sadece 31 kilometresi BSK kaplamalıydı 679 kilometreye çıkardık. İstanbul-İzmir Otoyolu projesi ile Balıkesir’i de otoyol konforu ile tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya ve Çanakkale’ye bölünmüş yollar ile bağladık. Balıkesir-Dursunbey Yolu, Balıkesir Kuzey Çevre yolu, Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı Yolu, Balya-İvrindi Yolu, Bandırma Kavşağı gibi 5 milyar 403 milyon Lira proje tutarı ile 14 karayolu projesini hayata geçiriyoruz.” dedi.

“KUZEY BATI ÇEVRE YOLU İLE ULAŞIM STANDARTI ARTACAK”

Özellikle İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Kaz Dağları’na erişim sağlayan şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı sağlayacak olan Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nun da çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Şehir içerisinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde arttıracağız. 13 km kat ederek geçilen güzergâhı 3 km kısaltarak seyahat süresini 16 dakikadan 5 dakikaya düşürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkânı da sağladık” dedi.

“KARAYOLU AĞI GÜÇLENDİ, DEMİRYOLU AĞI YENİLENDİ”

Balıkesir karayolu ağını güçlendirdikleri gibi Balıkesir’in tüm demiryolu ağını da yenilediklerini kaydeden Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bandırma-Balıkesir-Manisa ve Eskişehir-Kütahya-Balıkesir güzergahlarında sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerini bitirdik. Balıkesir’e Gökköy Lojistik Merkezini kazandırdık. Bu merkezi; otomobil, konteyner, mermer, sentetik malzemeler, kömür gibi sanayi ürünleri yanı sıra gıda maddesi olarak et, süt, kuru gıda gibi yüklerin yüklenip yurtiçi ve yurtdışına taşınacağı yeni adres yaptık. Balıkesir’i, Osmaneli- Bursa-Bandırma –Balıkesir Hızlı Tren Projesi ile hızlı tren çekirdek ağına katacak çalışmaları da başlattık. 2018 tarihinde TCDD tarafından ihalesi gerçekleştirilen Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demiryolu üstyapısı ile Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem altyapı hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz ikinci bir ihale ile 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasının hem altyapı hem de üstyapısını da ekledik. Tamamlandığında Balıkesir’de Ulusal Hızlı Tren ağımıza entegre olarak İstanbul, Ankara, Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Yozgat, Sivas illerimize bağlanacak.  (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP