DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

KUVAYİ MİLLİYE GÜNÜ’NDE İSTİKLAL MADALYASI HATIRLATMASI AKIN’DAN GELDİ

Yayınlanma Tarihi :
KUVAYİ MİLLİYE GÜNÜ’NDE İSTİKLAL MADALYASI HATIRLATMASI AKIN’DAN GELDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Türk Milleti olarak bizler, bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı günlerin zaferlerini göğsümüzde İstiklal Madalyası ve yüreğimizde zaferin onuru olarak taşımaktayız. Kuvayi Milliye’nin başkenti Balıkesir’in İstiklal Madalyasıyla onurlandıracağına yürekten inanan bir Balıkesir evladı olarak 16 Mayıs Kuvayi Milliye Gününü kutluyorum” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 16 Mayıs Kuvayi Milliye günü nedeniyle yaptığı açıklamada Balıkesir’in İstiklal Madalyası ile onurlandırılması isteklerini bir kez daha hatırlattı. Vatanı işgal edilmiş, bağımsızlığı ve özgürlüğü elinden alınmış Türk Milleti’nin yeniden doğuş hareketi olan Kuvayı Milliye meşalesinin Balıkesir’de 15 Mayıs 1919’da yakıldığını , 16 Mayıs günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket ettiğini Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin başlattığını anımsatan Akın’ın  Kuvayı Milliye Günü mesajı şöyle:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 103 yıl önce yaktığı bağımsızlık ateşi, Türk Milleti’nin Atatürk’ün izinden giderek varını yoğunu, canını hiçe sayarak kahramanca verdiği mücadelesini zaferle sonuçlandı. Türk Milleti olarak bizler, bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı günlerin zaferlerini göğsümüzde İstiklal Madalyası ve yüreğimizde zaferin onuru olarak taşımaktayız. Kuvayi Milliye, yanmış, yıkılmış, işgal edilmiş, düzenli orduları için tasfiye kararı alınmış bir milletin yeniden doğuş hareketidir; amacı, hiçbir devletin ve ulusun egemenliğini kabul etmeden, yüce Türk Milletinin ay yıldızlı bayrağı altında yaşama hakkını ve bağımsızlığını oluşturmaktır. Vatanı işgal edilmiş, bağımsızlığı ve özgürlüğü elinden alınmış Türk Milletinin yeniden doğuş hareketi olan Kuvayi Milliye meşalesi, Balıkesir’de yakılmıştır.”

 

 

“BALIKESİR, 100 YIL ÖNCE YAKILAN ATEŞİN ONURUNU YAŞIYOR”

“Balıkesir, Kuvayi Milliye’nin en güçlü, en kuvvetli halkasıdır. Balıkesir halkı ilk silahlı mücadeleyi başlatarak cepheler kurmuş, varını yoğunu vatan savunması için feda etmiş, seferber etmiş ve yüce Türk milletinin haklı davasının bütün dünyaya duyurulmasını sağlamıştır. Balıkesir, Kuvayi Milliyesi, mutasarrıfı, belediye reisi, ilçe kaymakamları, aydını, subayı, din adamı, genci yaşlısı hep birlikte 5 kongre düzenlemiş ve on dört ay boyunca Ayvalık, Soma, Akhisar ve İvrindi cephelerinde mücadele ederek işgal ordusunu yıpratmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu Ayvalık’ımızda, son kurşunu da Bandırma’mızda atılmıştır. Balıkesirlilerin işgal karşısında gösterdiği vatanseverlik duygusu ve bu uğurda verdikleri mücadele de tarihte yerini almıştır. Balıkesir Kuvayi Milliye’nin başşehridir; bunu hem tarihçiler hem de bu konudaki uzmanlar açık ve net olarak ortaya koyuyor. Balıkesir, yüz yıl önce yaktığı Kuvayı Milliye ateşinin İstiklal Madalyası gibi büyük bir sembolle onurlandırılmasını bekliyor. Balıkesir’e verilecek İstiklal Madalyası’yla şehit ve gazilerimize geç kalmış olan bir vefa borcunu ödemiş olacağız. TÜM YİĞİT BALIKESİRLİ HEMŞEHRİLERİM bu hakkın Balıkesir’e teslim edilmesi için tam bir birlik beraberlik içinde yek olmuş durumdalar.”

“YİĞİT BALIKESİRLİLER’E DUYDUĞUMUZ MİNNETİN SEMBOLÜ”

“Hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm Balıkesirliler bu hakkın Millet Meclisi tarafından teslim edileceğine yürekten inanıyor ve bunu bekliyor. Verilecek olan İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda fedakârca, vatan aşkıyla vatanın bağımsızlığı ve özgür bir gelecek için mücadele veren yiğit Balıkesirlilere duyduğumuz minnetin bir ifadesi ve bu büyük mücadelenin simgesi olacaktır. Milli Mücadelenin 103 yılında, Kuvayi Milliyenin Başkenti Balıkesir Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı öncesinde bu onuru tüm Balıkesirli hemşehrilerimle birlikte yürekten istiyoruz. 19-22 Eylül tarihlerinde 7 farklı ülke ve yurt içinden gelen 150’yi aşkın akademisyen ve araştırmacının sunumuyla uluslararası sempozyum gerçekleştirmişti. Sempozyumun sonuç bildirgesinde Balıkesir’in İstiklal Madalyası’nı hak ettiğine vurgu yapılmıştı. Her partiden Balıkesir milletvekili arkadaşlarım başta olmak üzere tüm siyasilerimizin, üniversitelerimizin, belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının ve hemşehrilerimin tek vücut olarak bir araya gelip talep ettiği İstiklal Madalyası Balıkesir’in hakkıdır.

Bu vatanın evlatları ve bu cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk’ten emanet alan, cumhuriyetin, Atatürk’ün evlatları olarak emanet aldığımız cumhuriyeti ileri götürmek ve gazilerimize ve şehitlerimize karşı borcumuzu ve vefamızı göstermek için, siyaset üstü bir anlayışla hemen kabul edilip Balıkesir’i İstiklal Madalyası’yla onurlandırabiliriz.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP