DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.947.606-0.386

KUVA-Yİ MİLLİYE’NİN 100. YILI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KUVA-Yİ MİLLİYE’NİN 100. YILI

Balıkesir’de Kuva-yi Milliye Günü,  Kuva-yi Milliye Anıtı ve Alacamescit’te gerçekleştirilen törenlerle kutlandı.

Kuva-yi Milliye’nin 100. Yıl  kutlamaları  yıllar önce imece usulü ile yaptırılan Kuva-yi Milliye Anıtı’na Türkiye Haritalı çelengin sunumu ile başladı. Törene Balıkesir Vali Vekili Şükrü Kara, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 9. Ana Jet üs Ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, siyasi parti temsilcileri katıldı. 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yaptığı konuşmada , “Bugün 16 Mayıs… Balıkesir Kuvayı Milliyesinin can bulduğu gündür. Tüm Türkiye’yi aydınlığa kavuşturacak millet meşalesinin yakıldığı gündür” dedi.

Yılmaz şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal haberleri Balıkesir’e gelmiş, 16 Mayısta düşman kuvvetlerine karşı Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantıları yapılmış ve ‘vatan bir bütündür parçalanamaz’ kararı verilmiştir. Halkın millî duygularının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve gönüllülük esasına göre başlayan bu hareket Kuvayi Milliye Hareketi’dir.

Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantıları ile düşünce safhası oluşan Kuvayı Milliye Hareketi düzenlenen 5 kongreyle olgunlaşmış, sivil-asker işbirliği ile topyekün mücadeleye girilmiş ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır. İşte bütün bu insanları bir araya getiren, ‘Vatanım! Ha ekmeğini yemişim, ha uğrunda kurşun’ dedirten Kuva- yi Milliye ruhudur. Bu ruh, her türlü imkânsızlık içinde canlarını ortaya koyarak vatan savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur. Ve Millî Mücadele bu ruhla verilmiş, İstiklal Harbi bu ruhla kazanılmıştır.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Balıkesir ve çevresinde Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı ve parti pehlivan yönetiminde Sındırgı Dağları’nda başlayan çete hareketi, kısa zamanda Gönen Dağları’nda Nuri Efe, Edremit Dağları’nda Akça ve Dalkıran Mehmet Efeler, İvrindi Dağları’nda Koca Müdür, Tevfik Bey kumandasındaki müfrezeleriyle birleşerek Yunanlılar’a ağır kayıplar verdirdiler. Bu harekat Yunan cephesi gerisinde yürütülen tek çete hareketiydi.

Her parçası kanla dolu, savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, Balıkesir’in başlatmış olduğu bu bölgesel savunmadan feyz almış ve Milli Mücadele’nin devleşen ili olarak tarihteki yerini almıştır.

Kuvayı Milliye ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahramanlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bilinciyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  tüm milli mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm kahraman şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar,  istiklaline tutkuyla bağlı olan tüm Balıkesirli hemşehrilerimizin Kuvayı Milliye Günü’nü kutlarım”

Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı Alaca Mescit Camii’nde devam etti. Balıkesir Lisesi Keşşafları Alaca Mescit Camii’ne yürüdü ve Türk Bayrağı’nı teslim alarak Ankara’ya yola çıktı.  Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde ise Kuva-yi Milliye resim sergisi açıldı. (balikesir24saat)

YORUM YAP