KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİNİN KURTULUŞ GÜNÜ

Yayınlanma Tarihi :
KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİNİN KURTULUŞ GÜNÜ

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı 6 Eylül çarşamba günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Vali Ustaoğlu, “Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101 inci yıldönümünde; Millî Mücadele’de en önde göstermiş olduğu vatanseverliği ve cesaretiyle ‘Kuva-yi Milliye Şehri’  olmanın haklı gururunu taşıyan Balıkesirli hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

Baıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği etkinlikler  6 Eylül’de saat 09.30’da Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreni ile başlayacak.

10.00’da Kuvayi Milliye Meydanı’nda kutlamalar yapılacak. 12.30’da Alaca Mescit Camii’nde milli mücadele kahramanları için Mevlid-i Şerif okutulacak.

Etkinlikler Türk Yıldızlarının Merkez Havalimanın’daki gösterisi ile sona erecek. Saat 18.30’daki gösteriler için 16.00 ile 17.45 arasında TTM’den havalimanına ücretsiz araçlar kaldırılacak.

VALİ USTAOĞLU’NDAN 101 İNCİ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Vali İsmail Ustaoğlu Balıkesir’in düşman işgalinin kurtuluşunun 101. yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Vali Ustaoğlu’nun açıklaması şöyle:

15 Mayıs 1919 günü İzmir’in işgaliyle başlayıp Anadolu’ya yayılan işgale karşı, aziz vatan toprağının düşman kuvvetlerince ele geçirilmesine ilk tepki ve etkili protesto Balıkesir’de örgütlenen Kuva-yi Milliye hareketi ile başlatılmıştır.

Balıkesir’de şehrin ileri gelenlerinin öncülüğünde Alaca Mescit ve Okuma Yurdunda yapılan kongreler neticesinde, milletin hür ve bağımsız yaşama azmi ve iradesi ortaya konulmuş, esaretin asla kabul edilmeyeceği, düşmanın yurdumuzdan bir daha asla işgale cesaret edemeyeceği kesin zaferle kovulabilmesi için silahlı mücadelenin şart olduğu kararı alınmıştır.

İzmir ve Ayvalık’ın 15–29 Mayıs 1919 da düşman kuvvetlerince işgal edilmesine karşı, bölgede en önemli savunma ve mücadele Balıkesir’in kahraman ve yiğit evlatları tarafından verilmiştir.

Milletimiz, devletin bekası için, vatanı uğrunda cepheden cepheye koşmuş, bütün imkânsızlıklara ve ülkesinin işgal edilmiş olmasına rağmen, kıvılcımı ilk kez Balıkesir’de ateşlenen Kuva-yi Milliye ruhundan aldığı ilhamla, her türlü zorlu koşullar altında canı pahasına vermiş olduğu mücadeleler sayesinde zafere ulaşmıştır.

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101 inci yıldönümünde; Millî Mücadele’de en önde göstermiş olduğu vatanseverliği ve cesaretiyle “Kuva-yi Milliye Şehri” olmanın haklı gururunu taşıyan Balıkesirli hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, milli mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve istiklâli uğrunda canını seve seve feda ederek bu toprakları bizlere vatan olarak emanet eden Aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bütün hemşehrilerimizin Kurtuluş Gününü kutluyorum.  ( balikesir24saat.com)

YORUM YAP