Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KUVA-Yİ MİLLİYE KENTİNDE CUMHURİYET COŞKUSU

KUVA-Yİ MİLLİYE KENTİNDE CUMHURİYET COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Balıkesir’de Kuvayi Milliye Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın vatandaşların bayramı kutlamasıyla başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.  Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

Vali İsmail Ustaoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin 100 üncü yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve heyecanını, en önemlisi de gurur ve iftiharını yaşıyoruz. Cumhuriyet, erdemin, faziletin, halk iradesinin, hak ve hukukun ve medeniyetin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Bu nedenle ülkemiz, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğmuştur. Cumhuriyet, bağımsızlığımızın sembolüdür. 29 Ekim, milletimizin kendi kaderini kendisinin tayin etme kararlılığını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’i  ziyaretlerinden birinde,  Balıkesir’in yiğit evlatlarına önemli bir görev yüklediğine dikkat çeken Vali Ustaoğlu, “Bu görev; Koca Seyit’in torunları Balıkesirlilerin, Cumhuriyet’in kuruluşu aşamalarına gösterdikleri büyük desteğin Cumhuriyeti korumak için de devamını göstermesidir. Atatürk, ‘Balıkesir Hutbesi’  olarak anılan bu konuşmasında kurulacak yeni devletin temel esasları ile Cumhuriyete ışık tutan mesajlar vermiştir. Yüce gönüllü Balıkesirliler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu konuda da yanıltmamış ve tarihten günümüze devletine ve vatanına olan sadakati, Cumhuriyet döneminde de en üst düzeyde devam ettirmiştir. Cihan harbinde, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında Balıkesir’in evlatları cephelerde en ön sıralarda yerlerini almışlardır.” diye konuştu.

Tören şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, 100’ncü yıl kareografisi, askeri bando ve müzik öğretmenliği bölümü öğrencilerinin dinletisi ile sürdü. Kutlama buyuk ilgi gören geçit töreniyle sona erdi. Vatandaşların bayraklarla ve alkışlarla eşlik ettiği geçit töreninde , askeri birlikler, gaziler, izci ve sporcular, birçok okuldan öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet araçları ile askeri araçlar yer aldı.

Törene Balıkesir milletvekilleri AK Partili Belgin Uygur, İsmail Ok, Mustafa Canbey, CHP’li Serkan Sarı ve MHP’li Ekrem Gökay Yüksel de katıldı.

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP