KUVA-Yİ MİLLİYE GÜNÜ KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
KUVA-Yİ MİLLİYE GÜNÜ KUTLANDI

16 Mayıs Kuva-yi Milliye Günü Balıkesir’de 22. kez kutlandı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve 16 Mayıs 1919 tarihinde düşman işgaline karşı Alacamescit’te bir araya gelen ve Kuvâ-yi Milliye ateşini yakan 41 Bayrak Adam dualarla anıldı.

Kuva-yi Milliye Günü etkinlikleri saat 12.00’de Balıkesir Kuva-yi Milliye Milliye Meclisi ve Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Okuma Yurdu’ndan Alacamescit Camiine yürüyüş ile başladı. Alacamescit’teki mevlit ve ikramın ardından , Şeyh Lütfullah Camii alanında “Kuva-yi Milliye” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Kutlama töreni ise Balıkesirlilerin Vali Utku Acun döneminde Adnan Menderes Mahallesinde imece ile yaptırdığı Kuva-yi Milliye Anıtı’nda gerçekleştirildi.

Tören Vali Hasan Şıldak ve protokol üyelerinin 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen halk oyunları gösterisi ile karşılanması ile başladı.  Daha sonra Vali Hasan Şıldak, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Kuvâ-yi Milliye Anıtına Türkiye haritalı çelenk sunuldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Zeynep Karaoğlu, “Balıkesir Kuva-yi  Milliye Destanı” adlı şiiri, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi öğrencisi Serkan Zeynep Barın ise “Kahramanlık” adlı şiiri okudu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bütün Anadolu’yu bir araya getiren ruh Kuva-yi Milliye ruhudur. Kuva-yi Milliye ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü oynayan kahramanlarımıza çok şey borçluyuz. Balıkesirli hemşerilerimin Kuva-yi Milliye Günü’nü bir kez daha yürekten kutluyorum.” dedi.

Etkinlikler akşam da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Müziği Korosunun Avlu Kongre Kültür Merkezi’nde “Kahramanlık Türküleri” konseri ile sürdü.

KUVA-Yİ MİLLİYE GÜNÜ  

15 Mayıs 1919 günü Yunanların İzmir ve çevresini işgal etmeye başlamasının ardından Balıkesir ayağa kalktı. 16 Mayıs 1919 günü “Okuma Yurdu”nda toplanan Balıkesirliler işgalin şiddetli bir şekilde protesto edilmesine karar verdi. Daha sonra Alacamescit toplantıları ile düşman işgaline karşı mücadele başlatıldı. Milli direnişin başlangıcı olan 16 Mayıs Balıkesir’de 22 yıldır kutlanıyor.   (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP