KUVA-YI MİLLİYE ANITINA ÇİRKİN SALDIRI

Yayınlanma Tarihi :
KUVA-YI MİLLİYE ANITINA ÇİRKİN SALDIRI

Burhaniye Kuva-yı Milliye Anıtı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce parçalanarak talan edildi. Burhaniye’nin tarihini ve kentsel kimliğini , Kuva-yı Milliye ruhunu yansıtan anıta yapılan saldırı tepki çekti.

Üç bölümden oluşan anıtın heykellerinin bir kısmının parçalanarak alındığı, anıtta bulunan Atatürk kaidesinin altındaki tabelaların ve aydınlatma armatürlerinin sökülerek çalındığı görüldü.

Burhaniye Belediyesi’nin gerekli incelemeyi yaparak suç duyurusunda bulunduğu ve adli süreci başlattığı bildirildi. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, olayı kınarken,  “Tarihle sorunu olanlar, ecdatlarının canını hiçe sayanlardır. Bu topraklar Kuva-yı Milliye’nin en önemli yerleridir. Bu cesur vatanı için tereddütsüz canını yok sayan Kuva-yı Milliye kahramanlarımıza yapılan bu menfur saldırıyı kınıyor ve sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılacaklarını umuyorum. Biz Belediye olarak suç duyurumuzu gerekli mercilere yaptık.” dedi. Başkan Deveciler,  anıtın en kısa sürede yenileneceğini söyledi.

2008 yılında Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan ve 3 bölümden oluşan anıtta ilk etapta, Karaağaç cephesinden Uludağ’lı Recep onbaşı at üzerinde vurulmuş tasvir edilirken, 2. Etapta Burhaniye Kuva-yı Milliyeci Efeleri Borazan Çavuş, Hasan Efe ve Kadir Efe’nin heykelleri yer alıyor. Anıtın son etabında ise M. Kemal Atatürk, 172. Alay Komutanı Ali Çetinkaya, Kuvayı Milliye Merkez Heyeti üyesi Peliyköylü Mehmet Cavit (Emir) bey bulunuyor.

AKIN SALDIRIYI KINAYIP, LANETLEDİ 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burhaniye’deki Kuvayı Milliye Anıtı’na yapılan saldırıyı kınayarak, “Çok açık bir provokasyon olan bu saldırıyı gerçekleştirenler derhal bulunmalı” diye konuştu.

CHP’li Akın, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Burhaniye ilçemizdeki anıta yapılan saldırı Kuvayı Milliye’nin başkenti Balıkesir’in tarihine, Milli Mücadelemize yapılan bir saldırıdır. İstiklal Madalyasını hak eden Balıkesirimize yapılan bu saldırı çok açık bir provokasyondur. Bu saldırı içinde kimler varsa bir an önce bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır.”

CHP’li Akın, söz konusu saldırının bütün Balıkesir’e yapılan bir saldırı olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Kuvayı Milliye Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde emperyalizme karşı direnişimizin, Milli Mücadelemizin sembolü, Kuvayı Milliye’nin simgesidir. Bu anıta yapılan saldırıyı kim nerenden ve nasıl cesaret alıyor? Bu hain saldırı Balıkesir’e saldırmak, Burhaniye’ye saldırmak ve hemşerilerimin milli değerlerine saldırmaktır. Bu çirkin saldırı ülkemize yapılabilecek nankörlüktür. Bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP