Yayınlanma Tarihi :

“KURULTAYDA ÇARŞAF LİSTE OLMALI”

“KURULTAYDA ÇARŞAF LİSTE OLMALI”

Gelecek İçin Biz Hareketi’nin liderlerinden CHP 24. dönem milletvekili ve Parti Meclisi üyesi  İlhan Cihaner ve 25-26.dönem milletvekili Necati Yılmaz Balıkesir’de partililerle buluştu. İlhan Cihaner, parti içi demokrasinin güçlendirilmesini, parti meclisi üyelerinden milletvekillerine, belediye başkanlarından grup başkan vekillerine kadar tüm kademelerin seçimle belirlenmesini isterken,  kurultayda da çarşaf listenin kalıcı ve tek yöntem olarak belirlenmesini savundu. 

“İLERİYE DÖNÜK TESPİTLERİMİZ GERÇEKLEŞTİ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’yı ziyaret eden Cihaner ve Yılmaz Kaşif Cafe’de basın mensupları ve partililerle buluştu. CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte 2018 yılında kurultaya giderken bu hareketi başlattıklarını anımsatan İlhan Cihaner, “Bu hareket o dönemde Dünyada ve Türkiye’de olan bitenleri, siyaseti yeniden yorumlayan, partinin Türkiye ve dünya siyaseti ile nasıl bir ilişki kurması gerektiğine dair bir hat tarif ediyordu. Geldiğimiz noktada oradaki ileriye dönük tespitlerimizin önemli bir kısmının da gerçekleştiğini gördük. şimdi 37. kurultayımıza giderken de aynı hareketin büyütülmesi, söylediklerimizin partililerimize iletilmesi ve arada yaşananların yorumlanabilmesi için çeşitli ziyaretler yapıyoruz. Bugün de Balıkesir’deyiz” dedi.

“PARTİ İÇİ DEMOKRASİ GÜÇLENDİRİLMELİ “

37. kurultaya giderken eleştiri ve tezlerini iki ana hatta topladıklarını belirten Cihaner sözlerini şöyle sürdürdü:
“Birincisi partinin işleyişine ve parti içi demokrasiye ilişkin… Türkiye’deki tüm partilerin sorunlar yaşadığı parti içi demokrasi hemen hemen tüm örgütlü yapılarda yaşanıyor.. Siyasi partilerde  pratikten kaynaklanan sorunlar da var. Sadece darbe hukuku , siyasi partiler yasası değil. Siyasi partilerin iç işleyişinden kaynaklanan sorunlar da var. Biz partinin tüm aşamalarında daha demokratik yöntemlerin geçerli olması gerektiğini savunuyoruz. Bunun başında tabii ki ön seçim geliyor. Kadın ve erkek cinsiyet temsilinin eşit olması gibi bir takım can alıcı konular var. Özetle birinci hattımız parti içi demokrasinin daha güçlendirilmesi, parti meclisi üyelerinden milletvekillerine, belediye başkanlarından grup başkan vekillerine kadar tüm  kademelerin seçimle belirlenmesi gerektiğine, bunun da partiyi büyüteceğine inanıyoruz. Bu sadece bir seçim ya da ön seçim fetişizmi değil. Partililerin partiden çıkan kararları benimsemeleri, politize olmaları ve onu daha iyi sahiplenmeleri parti içi tartışmaları daha da azaltacaktır. Bu kurultayda da çarşaf listenin kalıcı ve tek yöntem olarak belirlenmesini savunuyoruz. ”

” DAHA SOL POLİTİKALAR GEREKİYOR”

CHP’nin izlediği siyasi hatta ilişkin de eleştirileri olduğunu söyleyen Cihaner bu konuda da şu açıklamayı yaptı:
“Dünyada ve Türkiye’de yaşananlardan sonra özellikle genç işsizliğin yüzde 26’lara vardığı, demokrasinin hemen hemen her alanının nefes alınamaz şekilde baskı altında tutulduğu, savunma mesleğinin ortadan kaldırıldığı, gazete ve televizyonlara inanılmaz cezaların kesildiği, basının sesinin kesildiği bir ortamda bizim oy oranımız yüzde 20-25 aralığına takılıp kalıyorsa buna dair en azından yöntemin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim buradan Cumhuriyetin kazanımlarını sahiplenen ve içselleştiren , daha sol, sosyal demokrat politikalarla bir çıkışın olabileceğini düşünüyoruz. Eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir Türkiye’nin ancak bu değerleri cesaretle savunarak hayata geçirebileceğini düşünüyoruz. Partinin de bu hatta bu konumda almasını istiyoruz. Giderek bu hattın Türkiye’nin de çıkışı olduğunu düşünüyoruz. 37. kurultaya giderken de kendimizi , bu görüşlerimizi anlatmaya çalışıyoruz”

“KURULTAYI PARTİLİLERİMİZİN AYAĞINA GETİRİYORUZ”

CHP’nin 37. kurultayının pandemi koşullarında yapılacağını anımsatan Cihaner,” Aslında CHP kurultayları sadece seçimlerin yapıldığı kurultaylar değildir. CHP kurultayları bir bayram havasında, bir şenlik havasında tabanın katıldığı, fikirlerini yarıştırdığı, partinin siyasi hattının da tarif edildiği, temel meselelerin ve çözümlerin tartışıldığı kurultaylardır.  Maalesef Türkiye’deki belki de dünyadaki genel gidişata paralel bir siyasetsizleşme sürecinde bu tartışmalar yeterince yapılmıyor. Biz biraz da bunu hatırlatmak istiyoruz. Çünkü iki günlük kurultay içinde bunun pandemi koşullarında bunun pek yapılmayacağını düşünüyoruz.Yapıldığı zamanda belki riskli olacak. Biz de pandemi koşullarına uyarak ona dikkat ederek kendimizi kurultay sürecinin bir parçası halinde kendimizi partilimize anlatmak istiyoruz. Kurultayı partililerimizin halkımızın ayağına götürmeye çalışıyoruz. Bunu kurultayın bir uzantısı olarak ele almak lazım. Çünkü biz burada fikirlerin tartışılmasını istiyoruz. Şucularla bucular, ‘şu gitsin ben geleyim’  değil, partinin politik hattının, siyasi yelpazedeki tutumunun, liberal muhafazakar bir çizgiye mi , yoksa sosyal demokrat, demokratik sol bir çizgiye mi gideceğini tartışmak istiyoruz”

Cihaner ve Yılmaz basın açıklamasının ardından partililerle de görüş alışverişinde bulunup, soruları yanıtladı. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP