DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KURTULUŞA TÜLÜTABAK DAMGASI

KURTULUŞA TÜLÜTABAK DAMGASI

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı bugün çeşitli etkinliklerle kutlandı. Tülütabaklar bu yıl da ilgi odağı oldu

6 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtulan Balıkesir’de Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki kutlamalara geçildi. Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Balıkesirlilerin bayramını kutlamasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Balıkesir’in kurtuluşu sembolik olarak canlandırıldı.

BALIKESİR MİLLİ MÜCADELE’DE DEVLEŞTİ

Halk oyunları gösterileri ve Mehteran takımının gösterileriyle renklenen kutlamalarda günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in milli mücadeledeki kahramanlıklarını anlattı. Başkan Yılmaz ” 15 Mayıs tarihinde İzmir’in işgalini takiben Balıkesir halkı Okuma Yurdu ve Alaca Mescid toplantılarında bağımsızlık ve mücadele kararı almış, vatan savunmasının bölge savunmasıyla başlayacağının altını çizmiştir. Bu toplantılarda şehrimizden seçilen 41 kişilik heyet ile örgütlü direniş başlamıştır. Böylece Balıkesir Milli Mücadele’de ilk kurşunun atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 kongre ile de Milli Mücadele’nin devleşen ili olmuştur” diye konuştu.

TÜLÜTABAKLAR KORKUTUP EĞLENDİRDİ

Geçit töreninde ise Tülütabaklar yine en büyük ilgi odağı oldu. İşgal yıllarında yüzlerini isle boyayıp, üstlerine hayvan derisi giydikleri ve düşman birliklerini korkutup, kaçırdıklarına inanılan tülütabaklar, protokol üyelerinin önünde davul zurna eşliğinde dans etti. Balıkesirlileri hem eğlendiren hem korkutan tülütabaklar, çocukların da yüzlerini boyadı. Birçok Balıkesirli tabakhanelerde çalışan ve her 6 Eylül’de tülütabakları canlandıran işçilerle fotoğraf çektirmek için yarıştı. Coşkun YAMAN(balikesir24saat)


Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP