KURTULUŞ YATIRIM VE ÜRETİMDE

Yayınlanma Tarihi :
KURTULUŞ YATIRIM VE ÜRETİMDE

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Milli Mücadele Haftası’nda Balıkesir, Bandırma, Dursunbey ve İvrindi’de ekonomik kalkınma açısından yatırım süreçlerini mercek altına alarak değerlendirmelerde bulundu. Basın Sözcüsü Ümit Baysal, “Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) kurulları bir araya gelerek; ekonomik darboğazı oluşturan nedenler, çıkış yolları ve ekonomik bağımsızlığın tam olarak sağlanabilmesi için yapılması gerekenler ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdi.

Bu çalışmalarda ekonomik sıkıntının arttığı bugünlerde; işletmelerin nakit döngüsü, bilanço dinamikleri, işsizlik sorununun toplumsal etkileri ve nihayetinde vatandaşın pazar bütçesini olumsuz etkileyen nedenler ve çıkış yolları üzerinde duruldu.

BASİAD Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ümit Baysal konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Bu tür dar boğaz süreçlerinde “İşçi Desteği”, “Can Suyu”, “Vergi”, ” SGK” destekleri ilk akla gelen acil müdahale araçları olarak ön plana çıkmaktadır. İşletmelerimizin bugün içinde bulundukları darboğaz, ülkemizi ve ilimizi giderek daha derin etkileyeceği anlaşılan işsizlik sorunu, ürün fiyat artışları gibi sorunların; yaşanan deneyimlerinde gösterdiği gibi ana çözüm kaynağı “YATIRIM ve ÜRETİM” olduğu fikri üzerinde hem fikir kalınmıştır.
Öncelikle yapılması gereken planlama ve alınacak aksiyonun yatırım ortamının artık ve nihayetinde stabilize olmaktan çıkartılarak; otobana dönüştürülmesidir. Yatırım yapma kolaylığı endekslerinde iyi yönde hareketlenmemizdir. Yatırım izinlerinin, bürokratik süreçlerin, kontrollerin elbette disipline etme anlamında varlığını sürdürmesi lakin artık günümüz hızına uygun olarak hareket kabiliyetine kavuşması gerekliliği ortaya konmuştur. Bunun bir yolu da liyakat sahibi kişilerin yatırım süreçlerini yönetmesidir.”

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK REÇETESİ

“Balıkesir Merkezde yeni gelen yatırımlar ile birlikte önemli bir yol kat edildi. Bandırma Ana Metal Organize Sanayi Yatırımının ve Bandırma’da bulunan güçlü sanayi yapılanması yatırımlarının 2-3 yılda yol kat etmesi ile birlikte çok büyük bir yatırım ve üretim potansiyeli taşımaktadır. Bu potansiyel ilimizin ve ülkemizin ekonomik bağımsızlığına giden yollarından biridir. Dursunbey OSB’nin yatırım çekme yönünde adımların atılmasıve bazı şirketlerin Dursunbey Organizede yatırım kararı almaları bu yoldaki önemli adımlardan bir tanesidir . İvrindi Belediyesinin ısrarla üzerinde durduğu İvrindi Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi niteliğindeki yeni bir yatırımın hukuki zemininin oluşturulması çabalarını önemsiyor ve destekliyoruz.
İlimizdeki OSB’leri, ihtisas Bölgelerini, İhracat Odaklı, Katma Değer Odaklı yatırımları hızlandırmamız ekonomik bağımsızlık reçetesidir.
Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır. Bu sebeplerle birlikte BASİAD, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik kararların ve uygulamaların destekçisi ve takipçisi olacaktır” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP