Yayınlanma Tarihi :

KURTULUŞ SEVİNCİ – İhsan DURAK

KURTULUŞ SEVİNCİ – İhsan DURAK

Eylül ayında, Ege bölgesinde bir telaş başlar. Sıkıntı verir rahata alışmışlara. Tarla, tapan, bağ bahçe işleri, … şimdi bayrak asmanın zamanı mı? Kendi kendince yakınmalarda bulunur kendini bilmezler. Bana ne kurtuluştan, düğünden bayramdan !..

Ama yine de tülü tabakları görmekte hoş oluyor. Bu, resmi geçitlerde neyin nesi? Artık böyle asker gibi protokol önünden uygun adımlarla geçmekte olmuyor canım. Hele, arabaların üstündeki reklamları andıran süslemeler…sırf gösteriş. Savaşın acılarını yaşamayanlar, kurtuluşun anlam ve önemini kavrayamazlar.

 HER 3-4-5-6… EYLÜL,SOL YANIM BİR BAŞKA ATAR.  

Doğduğu, doyduğu, olduğu yerdeki güzellikleri fark edemeyen ve bu güzelliklerin siyasi ekonomik çıkar hırslarına kurban edilişine göz yumanlara ne diyelim?

Kutsal kitabımız Yüce Kur’anı Kerim insanoğlunun kendine sunulan nimetlere ve zenginliklere karşı nankör davranışlar sergilediğini bize iletir.

Üç bayramı iç içe yaşadığımız günlerin hürmetiyle, kendimize, halkımıza, dinimize, ülkemize sonsuz hizmetler sunanları bu güzel anlamlı günlerde anmanın, kutsamanın, kutlamanın erdem ve onuru bizi yüceltecektir.

 Bağımsız ve özgür olamayan uluslar; ibadetlerini, mutlu günlerini sevinç ve sağlık içinde kutlayamazlar. Ne mutlu ki bizlere;

“Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan…” N.H.RAN
“Güneş ülkesi; ANATOLİA”,
1000 yıla varan zaman diliminden bu güne, bize vatan olmuştur.
Şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla önlerinde saygıyla eğilirim.

6 EYLÜL Kurtuluş Günü’nü kutladığımız Balıkesir’imizin zenginliğini ve güzelliğini anlayamayanlara söylenecek bir söz yoktur.

Kurtuluş Günlerini bizlere armağan eden, başta Mustafa Kemal ve onun emir ve komutasında ki Türk Ordusu ve Kuvayi Milliyecilerdir.

Büyük dayılarımın anılarından;
“…Yemen, Kanal, Suriye Cephelerinde savaştık diyordu. Çullu Mehmet Dedem HİNDİSTAN Bombay’a esir olarak götürülür. Kükürt havuzlarında gözlerinden olur.”
– Askerlik dönüşü, Demirci Kaymakamı Mücahit İbrahim Ethem Akıncı’nın müfrezesine katıldık. Yaz günü işgal güçleri köye geldiler (Sındırgı Düvertepe Köyü) Çulluların(dedem)evine yerleşirler…
-“Bizde yukarı köylerden, bize destek aramaya gittik.
Gittiğimiz köylerde; biz jandarmayız silah toplamaya geldik diyerek kendimizi tanıttık, kurtuluşa inananlar bize destek oldu. Bize inanmayanlar böyle çapulcu jandarma mı olur diyerek bizimle dalga geçtiler?…”
H.Kahraman’ın DÜVERTEPE kitabından…

İBRAHİM ETHEM AKINCI
Kuvayı Milliye Komutanı, sonradan Balıkesir, Malatya, Muğla Valiliği görevinde bulunur. Son günlerini Sındırgı halkı ve Kuvayı Milliyeci arkadaşları arasında geçirir. Sındırgı Mezarlığı’nın onuru ve şerefidir;

Kurtuluş Savaşı Mücahidi Akıncı’nın, silah arkadaşlarına son veda konuşmasından;

“… Biz bu vatanı üç söz üzerine kurtardık.
1- SA’Y ( Emek, uğraş, didinme, çalışmak…)
2- İFFET( Ar, namus, kutsal değerleri koruma gücü)
3-SADAKAT ( Vatana, millete, bayrağa bağlılık)

Bu vatanı bu sözler üzerine inşa ettik. Şimdi sizler köylerinize gideceksiniz. Biz bu vatanı kurtardık diyerek övünmeyeceksiniz. Ama sizinle dalga geçecekler. Bunlardakahramanmış diyerek. Siz onlara aldırmayınız.

Şimdi köylerinize gideceksiniz. Sabanın kulpuna yapışacaksınız. Zaman, vatanı yeni baştan imar ve mamur etme, üretim zamanıdır.” (Demirci Akıncıları)

KURTULUŞ GÜNLERİMİZİN ANLAM VE ÖNEMİNİ KAVRAYAMAYANLARA BU ONURLU ŞEREFLİ KUTLU GÜNLERİ ANLATMAK BENİM ŞÜKRAN BORCUMDUR.* İ D U R A K İ *

NOT : 1 EYLÜL “DÜNYA BARIŞ GÜNÜ”  HUZURUN, GÜVENLİĞİN, TÜM İNSANİ DEĞERLERİNİN TOHUMLARININ, YERYÜZÜNE EKİLDİĞİ MUTLU KUTLU BİR GÜN OLSUN. BARIŞIN BEDELİ SAVAŞLAR OLMASIN.

Kaynak : ihsan DURAK

YORUM YAP