DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.609,65 -1.001
Yayınlanma Tarihi :

KURTULUŞ COŞKUSU AYVALIK’LA SÜRDÜ

KURTULUŞ COŞKUSU AYVALIK’LA SÜRDÜ

Ayvalık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Ayvalık’ta Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve ardından Balıkesir Bölge Bando Komutanlığı Askeri Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Öğrencilerin şiirlerle, halk oyunlarıyla katıldığı törende, görüşlerini belirtmek üzere Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kürsüye davet edildi.

İLK KURŞUN BİR ULUSA UMUT OLDU
29 Mayıs 1919’da 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılmış ilk kurşunun, bir ulusa umut olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, “Bir millet tam bu noktada üç buçuk yıl direnerek, süngüye göğüs gererek, sırtında teçhizat taşıyarak, İngiliz destekli Yunan işgalinden 15 Eylül 1922’de kurtulmuştur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki bu direnç, bu vatan sevgisi, bu milli birlik şu bulunduğumuz toprakların onurudur.” dedi.

“SADECE DÜŞMANI DEĞİL MİLLETİN MAKUS TALİHİNİ DE YENDİK”
Başkan Ergin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 2. İnönü Savaşı’ndan sonra, mücadele ve direnişin devam ettiği yerler için; ‘Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz’ demiştir. Evet, Atatürk’ün dediği gibi Ayvalık halkı vatan topraklarını, evini, bağını vermeyerek, uzun soluklu direnişle vatanına, milletine nasıl sahip çıktığını göstererek, düşmanı yenmek kadar, milletin makus talihini de yenmiştir. Bugün bu coğrafyada yaşayan, yaşamında Ayvalık olan, bu coşkulu günde bizle birlikte olan herkese sesleniyorum. 15 Eylül Ayvalık’ın kurtuluş günü, kutlu olsun’’

GEÇİT TÖRENİ İLE SONA ERDİ
Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama geçit töreni ve araç korteji ile son buldu. Kutlamalara Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet Akın, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Garnizon Komutanı P. Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, daire amirleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında bu akşam saat 20.00’de “Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Balıkesir Bölge Bando Komutanlığı Pop Orkestrası” İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahne alacak.(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP