“FATURANIN HALKA KESİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Yayınlanma Tarihi :
“FATURANIN HALKA KESİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım , birçok üründe vergilerin artırılmasına tepki göstererek, “Acı reçete yine tüketiciye çıkarılıyor. Krizin sorumlusu biz değiliz, neden faturasını biz ödüyoruz?” dedi.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şubesi Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım, “Yoksul tüketiciye yazılan acı reçete yine karşımıza çıktı. Tükettiğimiz ürünlerin büyük bir bölümüne Katma Değer Vergisi (KDV) artışı yapılarak, ürünlerin etiket fiyatları yüzde iki ila on iki arasında zamlandı.  Temizlik ürünlerine gelen %12 KDV artışı ise en önemli artışlardan biridir” dedi.

“SORUMLU TÜKETİCİLER DEĞİLDİR”

İYİ Parti Karesi Belediye Meclis üyesi de olan  Recai Yıldırım şu görüşleri dile getirdi:
“Verilen asgari ücret zamları, yoksul emekçinin eline geçmeden erimiş; emekli ise ölüme mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Kötü giden ekonominin, büyüyen cari açığın, hoyrat harcanan kamu kaynaklarının ve boşalan hazinenin sorumlusu yoksul halk değildir. Sürekli artan döviz kurunun ve ülkenin ithal ürüne muhtaç hale getirilmesinin sorumlusu yoksul tüketici değildir.”

“FATURA HALKA KESİLMEMELİ”

“Dolaylı vergilerin yükseltilerek faturanın halka kesilmesi kabul edilemez. Ekonomiyi bu duruma kimler getirdi ise sorumlular onlardır. Geçmediğimiz köprülerin, oto yolların, tünellerin, kullanmadığımız havaalanlarının ücretlerinin döviz bazlı ödenmesi için kimler karar verdi ise, kimler eksik bilgilendirme ve hesaplar yaptı ise sorumlu onlardır. Bu ülkenin kaynakları kimlere aktarıldı ise acı reçeteyi de onlar içmelidir.”

“İHALE PATRONLARI ŞİRKETLER ACI REÇETEYİ İÇMELİDİR”

“Çeşitli teşvikler ile kaynakların aktarıldığı doğrudan vergi mükellefleri olan ihale patronları şirketler acı reçeteyi içmelidir. Bu özellikli şirketler aldıkları teşvik istisnaları ve çeşitli yollar ile düşürülen matrahlar nedeniyle ya çok az vergi ödemekteler ya da bilançoları zarardadır. Bilindiği üzere tüketim vergisi dediğimiz tüketirken ödediğimiz bu vergileri tüketiciler yaşam için zorunlu tüketim maddelerini satın alırken ödüyor. Gelirine bakılmaksızın herkesin aynı oran veya miktarda ödediği bu vergiler nedeniyle vergi adaleti bozulmaktadır”  

KDV artışlarının acilen geri çekilmesi ve gelire endeksli vergi sisteminin gelmesi gerektiği belirten Recai Yıldırım, “Bu artışlar kabul edilemez, krizin sorumlusu biz değiliz, neden faturasını biz ödüyoruz. Gerçekten bu ülkede vergi adaleti sağlanmak isteniyor ise, servet beyanı getirilmeli, kazanca göre vergi alınmalıdır” dedi.

YORUM YAP