KÖYLÜNÜN MERASI MADEN ŞİRKETİNİN ATIK DEPOSU OLDU! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 01:03

KÖYLÜNÜN MERASI MADEN ŞİRKETİNİN ATIK DEPOSU OLDU!

KÖYLÜNÜN MERASI MADEN ŞİRKETİNİN ATIK DEPOSU OLDU!
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2021 - 19:06

Balıkesir İl Mera Komisyonu 9 Nisan’da Bilfer Madenciliğin Karaayıt merasının bir bölümünü atık deposu olarak kullanma talebini reddetti, 21  gün sonra “tam kapanmanın başladığı gün” yaptığı toplantıda ise daha önceki kararını yok sayıp, kabul etti.

Bilfer Madencilik’in Ayvalık- Karaayıt Köyü merasının bir bölümünü atık deposu olarak kullanma talebi, Balıkesir  İl Tarım Müdürlüğü’nde  9 Nisan 2021 tarihinde toplanan  İl Mera Komisyonu tarafından reddedildi mera alanın Karaayıt Köyü’nün kullanımında kalması uygun görüldü. Ayvalık Belediye Başkanı   Mesut Ergin’in de katıldığı toplantıda alınan bu karar sevinçle karşılanmıştı.

Bilfer Madenciliğin 26 Nisan’da  Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne  yaptığı itiraz üzerine, İl Mera Komisyonu 29 Nisan’da 17 günlük tam kapanmanın ilk günü toplandı. 9 Nisan’da verdiği kararı, 21 gün sonra yok sayarak, Bilfer’in mera tahsis talebini kabul etti.

Ayvalık Tabiat Platformu’ndan yapılan açıklamada İl Mera Komisyonu’nun 21 gün ara ile aldığı iki çelişkili karara dikkat çekilirken,” Ayvalık Tabiat Platformu olarak süreci takip etmeye, yaşam alanımızı savunmaya, doğanın talanına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.  Karaayıt köylüsü yalnız değildir.” denildi.

 

Açıklama şöyle:

“457 koyun, 405 keçi, 575 kuzunun yaşam alanı olan meranın yaklaşım 100 bin metrekaresi, devasa pasa yığınları ile örtülmek üzere Bilfer Madenciliğe verildi. Böylece,  2008 yılından bu yana madenin yarattığı yıkımın canlı tanığı olan Karaayıt halkının “mera alanı” bir kez daha gasp edildi.

Bilfer Madenciliğin, “Karayıt köyü merası dışında uygun bir depolama alanı bulunmadığı” gerekçesiyle, 26 Nisan’da Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yaptığı itirazın hızla yürürlüğe sokulması,  3 gün sonra,  hem de 17 günlük tam kapanmanın ilk gününde komisyonun toplanması,   #MeralarBizimdir diyerek mücadele eden köylüleri ve çevre gönüllülerini saf dışı bırakmış, “mera komisyonun kararının değiştirilmesi” kamuoyundan kaçırılarak, sağlanmıştır. Karaayıt ve Bulutçeşme  köylerini temsilen toplantıya katılan İki Muhtarın ve Ziraat Odası başkanının ret oyu vermesi de mera alanın gasp edilmesini önleyememiştir.

BİLFER Madencilik, 1950’lerden kalan ruhsat izniyle, ÇED muafiyetinden yararlanarak Madra Barajı dibindeki Ayazment Demir Madeni Ocağı’ndan çıkardığı cevheri işlemek üzere 2008 yılında Karaayıt köyü merasından 125 dönüm yer almış,  demir zenginleştirme tesisini kurmuş, Karaayıt halkı ve Ayvalıklı yaşam savunucularının 1. ÇED iznini  iptal ettirmelerine rağmen 2. ÇED iznini de alarak  çalışmayı sürdürmüştü.  Şimdi de köylünün keçisini, koyununu otlattığı meradan yeniden yer alarak atık deposu olarak kullanacak. Hem de, “Mera, yaylak ve kışlaklar; özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz” diyen, 4342 sayılı Mera Kanununun 4. maddesine  rağmen.

Bilfer Madencilik Mera Komisyonu’nun ilk kararına itiraz ederken Ayvalık Bilfer Düzenli Atık Depolama Tesisi için ÇED Olumlu kararı alındığını öne sürmüş. Oysaki  bu ÇED izninin iptali için Balıkesir İdare Mahkemesinde  açmış olduğumuz dava devam etmektedir.

Ayvalık Tabiat Platformu olarak süreci takip etmeye, yaşam alanımızı savunmaya, doğanın talanına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.  Karaayıt köylüsü yalnız değildir.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.