10° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.55
 • DOLAR 5.81

KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN YIKILDI !

Eğitim - 22 Mart 2019 01:48 A A
balıkesir_anket

Yıkılış gerekçesi öyle önemli ki…
“Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!”
Biraz uzundur ama okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum…
“Londra Halkevi’nin düzenlediği, “Köy Enstitüleri 50. Yaşında” konulu açıkoturumu izleyenler, üç buçuk, dört saat boyunca yerlerinden kımıldamadılar. İzleyenler, para ödeyerek biletle girmişlerdi. Giriş bizim paramızla aşağı yukarı yirmi bin lira (5 sterlin)! Salon tıklım tıklım dolu. Sonra söyledi, Cumhuriyet’in Londra Muhabiri Edip Emil Öymen, toplantıyı tepeden, balkondan izlemiş.

Dört saate yakın süren toplantıda, konuşmacıların konuşmalarını özetlemek güç. Açış konuşmasını, konuşmacılara soruları yöneltme işini Prof. Server Tanilli yaptı. Prof. Tanilli, havasındaydı; iyiydi. Melih Cevdet Anday, Talip Apaydın, Prof. Paul Dumont, İlhan Selçuk, Vedat Türkali, bir de ben konuşmacıydık.

Tanilli, Melih Cevdet Anday’a, Türkiye’de aydınlanma hareketini, bunun içinde Köy Enstitülerini sordu. Melih Cevdet Anday, uzun konuşmasının bir yerinde özetle şöyle dedi:

“Ben size, Köy Enstitülerini tanımış bir yazar, bir şair olarak düşüncelerimi söyleyeceğim; ama Talip Apaydın’ın söyleyeceklerini ben de merakla bekliyorum. (Orada, Köy Enstitüsü çıkışlı olarak yalnız Talip Apaydın vardı.)

Size bu aydınlanma üzerine bir iki söz söylememe izin verin; aydınlanma çağı deyince ilk usa gelen, 18. yüzyıl Batı Avrupası’ndaki bir fikir hareketidir. Ben, bu fikir hareketini bugün burada, sadece eğitim açısından, öğrenim açısından ve oradan atlayarak Köy Enstitüleri açısından, işe yarayacak yanlarını belirtmek istiyorum.

Ünlü Alman düşünürü Kant, ‘Aydınlanma Nedir?’ başlıklı yazısında, şunu söyler; size bunu özetliyorum, önemli bir tümcesini söyleyeceğim sizlere: Kant, ‘Öğrenme hakkı bütün insanlara verilmiştir’ diyor. Bugün bu söz, size çok olağan gelen bir sözdür. Neyi söylüyor Kant bununla? Demek ki tarihimizde diyor, öğrenme, bilgi edinme hakkı sadece yukarı sınıflara özgü idi, yani yöneticilere özgü idi.

Gerçekten de tarihe bakarsak, bunun böyle olduğunu görüyoruz. Hatta, okuma yazma bilmek sadece yöneticilerin hakkıydı, yazı icat edildikten bugüne. Halkın, böyle bir hakkı olduğu katiyen kabul edilmemiştir, işte, aydınlanmayı, bugünkü konumuz açısından size şöyle söylüyorum: Bilgi edinme hakkı, bütün insanların hakkıdır”.

Anday, daha sonra uzun uzun aydınlanma hareketini özetledi:

“Atina’daki aydınlanma ‘düşünce özgürlüğü’ demekti. Bunun üzerinde gene duracağım. Kant’ın demin özetlediğim yazısında anlatılan olay da budur. ‘Bütün insanların bilgi edinmeye hakkı vardır’ neyi demek istiyor? Ancak bilgi edinen insan özgür olur. Özgür düşünce demek, seçme hakkını elde edebilmek demektir, insan, seçme hakkını elde edebilmek için bilgi edinme hakkını önce kazanmalıdır. Bilgi edinen insan da ‘Ben şunu değil, bunu seçiyorum. Ben şu yolu değil, bu yolu yeğliyorum’ diyebilir, işte o vakit, insanın gücü ortaya çıkar; yani insan köle olmaktan kurtulur. Toplumunun, insanlığının geleceğini etkileyecek gücü ele geçirir” dedikten sonra Karl Marx’ın “sosyalist dünya” düşüncesindeki özgürlük anlayışının da söz konusu olduğunu belirtti. Daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sözüme başlarken demiştim ki demin, bütün insanların okuma ve öğrenme haklarını savunmak bugün burada, sizlere çok olağan bir şey gelebilir. Gene eklemiştim, bu hakları almak kolay olmamıştır. Bu hakkı insanlar çarpışarak, kan dökerek hatta, ölerek elde etmişlerdir. Köy Enstitülerine gelmek istiyorum: Köy Enstitülerinin nasıl kurulduğu, nasıl yıkıldığı meselesine getirmek istiyorum; niçin yıkıldı? Bugün, sayın arkadaşlarım, Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümüdür.

Bunu konuşmak üzere, burada toplandık. Fakat, bence önemli olan, Köy Enstitülerinin yıkılışı olayıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu kadar eşi görülmemiş bir kurumun yıkılmasına kim önayak oldu? Evet, neden yıkıldı? Demin, size olağan olduğunu söylediğim bilgi edinme hakkını, bizim köylü çocuklarımıza neden yakıştıramadılar da bu kurumları yıktılar? Buraya gelmek istiyorum. Birtakım tartışmalar oldu, sonra dedikodular biçimine dönüştü, sonra düpedüz karşı gelme hareketi başladı. Benim bu noktada belirtmek istediğim şudur: Bu karşı gelme hareketi, tek parti döneminde doğrudan doğruya CHP içinde başlamıştır.

Halk Partisi içinde ‘sağcı kanat’ diyebileceğim, hatta burada açık seçik biçimde söyleyeyim, o kişileri de tanırım. Bunlar, faşistlerimizdi bizim, faşistlerdi bunlar düpedüz! Bunlar içinde, Halk Partisi’nden milletvekili olmuş, TBMM’ye girmiş adamlar da vardı. Bu takım, CHP içinde daha, Demokrat Parti’den önce, iktidarı ellerine geçirdiler. Yani bir hükümet değişikliği oldu. Ortaya çıkan yeni iktidar, işte bu faşistlerden kuruldu. İsimler de vereyim size (Melih Cevdet kimi adları saydı).

Şimdi size bir anımı anlatacağım, bunu rahmetli Hakkı Tonguç ‘tan dinledim: İsmet Paşa Cumhurbaşkanı, Köy Enstitülerinin kurulmasına en büyük destek. Hatta, biliyorum ki Hakkı Tonguç Bey’e, “Hakkı Bey, bir sıkıntın olursa, doğrudan doğruya bana gel” diyen bir adam. Ama ne oluyor? Tek parti CHP’nin içinde, iktidar sağ kanadın eline geçiyor.

İsmet Paşa, kendi partisinin içindeki muhalefet grubunun düşüncelerini duyuyor elbette ve bir gün, özel treninin hazırlanmasını buyuruyor. Bu trene, Reşat Şemsettin Sirer ‘i de çağırıyor, o bir milletvekili daha. Ama karşı bu harekete, bu enstitüler hareketine. Hakkı Tonguç Bey’i de çağırıyor. Tren kalkıyor, Köy Enstitülerinin bulunduğu yerlerde duruluyor, İsmet Paşa, Reşat Şemsettin, Hakkı Bey… Daha başka ilgililer, gidiyorlar, Köy Enstitüsünü geziyorlar, İsmet Paşa boyuna dönüyor Reşat Şemsettin Sirer’e:

– Nasıl buldunuz Reşat Bey! diyor. O da:

– Çok iyi Paşam, çok iyi Paşam! gibi sözlerle karşılık veriyor.

Şimdi efendim, tren kalkmış. Küçük bir istasyonda köylüler durmuşlar, “Paşa’yı görmek istiyoruz” demişler. Paşa da inmiş, köylülerle konuşuyor. Olayı Hakkı Bey’in kendisinden dinledim, diyor ki: “Trenin öbür tarafına da biz indik. Reşat Şemsettin yanımdaydı”.

Şimdi size, beni çok üzen hikâyeyi anlatacağım. Reşat Şemsettin Sirer, ne diyor biliyor musunuz? “Hakkı Bey, bu köylü çocuklarını neden okutmak istiyorsun?” diyor. Köylü çocuklarının okumasından korkuyor! Hakkı Bey demiş ki:

– Ne demek? Nasıl okutmayabiliriz? Elbette okutacağız! Reşat Şemsettin’in yanıtı şu olmuş:

– Okusunlar da gelip bizi öldürsünler mi istiyorsun! (Bu sırada dinleyiciler soluklarını kesmişler, öyle dinliyorlardı. Anday, konuşmasını sürdürdü.)

Hakkı Bey anlatıyor: “İsmet Paşa trene binmiş. Haber aldık, biz de bindik. Sonra sofrasına çağırdı bizi. Oturduk, ben hiç konuşmuyordum, İsmet Paşa şöyle dedi:

– Hakkı Bey, nedir bu durgunluğunuz? Bir şey düşünüyorsunuz galiba?

– Paşam, “Köylü çocukları okurlarsa acaba bizi öldürürler mi?” diye düşünenler var!

İsmet Paşa, bunun üzerine şunları söyledi:

– Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!

Melih Cevdet Anday, bu son tümceyi söylerken, elini boynuna götürüyor, kesiliyor gibi yapıyordu. Salonu dolduran, merakla izleyen topluluk birden boşanmışçasına alkışladı Anday’ı. “Ben sözlerimi burada bitiriyorum” sözleri duyulmadı.(Cumhuriyet, 19 Nisan 1990)

* Adam sanat 2003 Nisan ayı.//Server Tanilli-Melih Cevdet Anday’la ilgili anı’dan alıntılanmıştır.

Bu haber 184 kez okundu.
merkez_optik
Eğitim - 01:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  AYVALIK, TUĞBA GÜNER
  Tuğba Güner hanımefendiden Ayvalık belediyesi kültür ve sanat çalışmalarında ve etkinliklerinde faydalanmalı diye düşünüyorum. Faydalanmalı kelimesi şık durmadı diye düşünen dostlarımız olabilir. O noktaya takılmayın… Tuğba hanım iddialı bir siyasetçi… Bu iddiasını sürdürebilmesi açışından onun da sesini, birikimlerini ve hareketlerini ve emeğini doğru projeler de aktarabileceği ve katkılarıyla hem bulunduğu yere hem de kendisine, (parti […]
 • 02
  O EL SIKILMALI… Tanyol KIPÇAK
  Neymiş?.. Kızgın demir’i soğutma zamanıymış.. Eyvallah hep birlikte soğutalım. İyi de sormadan edemiyorum. Neden kızdırdınız o zaman demir’i ?.. Neden dağladınız yürekleri, yaktınız gönülleri?.. Seçim zamanı olurmuş öyle şeyler.. Şimdi kucaklaşma zamanıymış!.. İşte “kırılma noktası” bana göre tam da burası.. Toplumun “kucaklaşması” için önce bir “sebep” ortaya koyacağız.. Sonra onun üzerinden “politika” üreteceğiz.. Yani.. Sebep-sonuç […]
 • 03
  “BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA”
  Genç TEMA’nın katkılarıyla düzenlenen “Türkiye’nin Biyolojik Çeşitliliği ve Değeri” konulu konferans  Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde gerçekleştirildi. Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Satıl’ın konuşmacı olduğu konferansa TEMA Vakfı  İl Temsilcisi Metin Kuter, Balıkesir Üniversitesi Genç TEMA Sorumlusu Mehtap Nur İndibi, öğretim elemanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Türkiye’deki biyolojik çeşitlilikle bu çeşitliliği tehdit eden faktörler […]
 • 04
  KORE GAZİSİ ASKERİ TÖRENLE UĞURLANDI
  Manyas’ta vefat eden Kore Gazisi İbrahim Tüz son yolculuğuna devlet töreniyle  uğurlandı. Manyaslı Kore Gazisi İbrahim Tüz, 87 yaşında vefat etti.  Evli ve 4 çocuk babası Kore Gazisi İbrahim Tüz için kırsal Tepecik mahallesinde ki evinin önünde askeri tören düzenlendi. Bandırma 6.Hava Üssü tören mangasından askerler Tüz’ün Türk bayrağına sarılı tabutunun başında nöbet tuttu. Cenazeye […]
 • 05
  HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU
  Çok sevdim bu cümleyi. “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şey oldu.” Tarih sayfalarına geçti. Kim diyor bunu?.. Pek çok ülke nüfusundan büyük, dünyanın en büyük metropollerinden, Türkiye’nin en kalabalık ve can damarı büyükşehrinde, iktidar partisinin il başkanı… Acaba dediklerini kulakları duyuyor mu? Veya hiç mi yanlarında uyaran, birlikte tartıştıkları, fikir fırtınası yaptıkları birileri yok? […]

YAZARLARIMIZ

 • İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE!

  Siyaset alanında ikiyüzlülük, S. P. Huntington’nun “Medeniyetler Çatışması” (1996) ile Batı’ya armağanıdır. Yazık ki bugün, post modern süreç içinde dünyada giderek yaygınlaşan böyle bir durumu yaşıyoruz. Asya, Afrika hatta Amerika’da dini orijin üzerinden yükselen tepkilerle birleşince Huntington uyarısı, savaşlar, iç çelişkiler nedeniyle yorgun düşmüş Batı üzerinde etkili oldu. Bu uyarı bir anlamda Batı’yı, kültürel bagajında önemli […]
 • HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU

  Çok sevdim bu cümleyi. “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şey oldu.” Tarih sayfalarına geçti. Kim diyor bunu?.. Pek çok ülke nüfusundan büyük, dünyanın en büyük metropollerinden, Türkiye’nin en kalabalık ve can damarı büyükşehrinde, iktidar partisinin il başkanı… Acaba dediklerini kulakları duyuyor mu? Veya hiç mi yanlarında uyaran, birlikte tartıştıkları, fikir fırtınası yaptıkları birileri yok? […]
 • BALIKESİR LİSESİ’NE SELAM

  Çamlık yokuşunda, Lise yolunda, Gözlerin zeytin karası, Sesin höşmerim tadında, Bakışın serçe kaçışlı, Gülümsemen nar ekşisi, Nefesin bahar esişli.. Balıkesir üstünde ilim şatosu, Şehitler Lisesi, Gaziler Lisesi. Dağ başında kardelenler, Nergis ferahlığında Çamlık tepesi. İzciler geliyor selama durun.. Şehitler gidiyor selama durun.. Şehitler sıra sıra, gaziler madalyalı.. Yetiştirdi yüz binlerle sayılı.. Marşları, şarkıları, türküleri duyalı […]
 • NE OLDU?

  Ne olacak damat şaşırdı. Damadın “reform paketinden bakın ne çıktı. Devlet iki-üç bin dönümlük kamu arazilerinde çiftçilik yapacakmış. O zaman devlet, atlet-kilot üretir mi diye Sümerbank’ı neden özelleştirdiniz Süt Endüstrisi Kurumunu (SEK), Et Balık Kurumunu (EBK) özelleştirirken bunlar devletin iş değil diyordunuz. Bunlar değil seracılık devlet işi öyle mi? Karadeniz’in fındık üreticisini koruyan FİSKO BİRLİĞİ-Antalya’nın […]
 • 90 GÜN KALA AKLIMA GELENLER – Birgi TUNA

  Bugün 18 Şubat 2019. 19 Mayıs 2019’a tam 90 gün kaldı. Emperyalizm, 20’nci yüzyılda en büyük hezimeti Çanakkale’de yaşadı. Uğradığı hezimete rağmen, Türk Milletini esir etmek için 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla başlayıp 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasıyla tamamlanmaya çalışılan süreçte emperyalist ordular tek kurşun atmadan Yunan, Bulgar, Arap çeteleri maşa olarak kullandı. Bu […]
 • ANNEANNEMİN MEMLEKETİ HAVRAN

  3 yıl önce aramızdan ayrılan pamuk anneannem Havranlı. Babasını kaybedince Edremit’e taşınmışlar. Anneannem Edremit’in son zamanlardaki değişimini gördükçe; ”Benim memleket Havran aynı kaldı.” derdi. Edremit’ten Kadıköy’e lale toplamak için yürüdüklerini anlatırdı. Buraların günümüzdeki hali, anneannemin yaşadıklarının sanki bir masal olduğunu anlatıyor. Onun sağlığında ne yazık ki Havran’a beraber çok gelemedik. Küçüklüğümdeki bir gidişimizi hatırlıyorum. Altınkum’dan […]
 • DUYARLI BAŞKANLARA ALKIŞ

  Yerel seçimler öncesi başkan adayları örnek davranışlara imza attı. TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği’nin “çevre dostu belediye başkan adayları arıyoruz” çağrısına adayların hemen hemen  tümü imza verip, destek oldu. Bir çok başkan adayı TEMA Evi’ni ziyaret etti, bazıları ise yaşadıkları ilçelerde doğa dostu başkan taahhütnamesini imzaladı. Aynı şekilde bir çok aday Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı’nın […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ / Fatma Zehra KÖSELEY

  Tarih , 17 Şubat 1923 yer İzmir. Tarihimizin o meşhur “İzmir İktisat Kongresi” nde Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin eğitim ve öğretiminin temelini oluşturan ilkelerin tespitlerini şöyle özetler. ” Evlâtlarımızı o şekilde eğitmeli ve terbiye etmeliyiz, onlara o şekilde bilgi, anlayış vermeliyiz ki, ticaret, ziraat ve sanat dünyasında ve bütün bunların faaliyet alanlarında verimli olsunlar, etkili […]
 • MEKTUP

  Sen öldün. Öldürmek bir eylemdir. Türkçe dilbilgisinde ya da yasalarda “fiil” de denir. Oysa ölmek bir eylem değildir. Senin ölmeni, ölümü, ölmeleri bir eylem yaptı insanoğlu ve ölünden ve ölümlerden kendine zırhlar, kapılar ve tesbitler icat etti. Ölümünden ve ölümlerden kendine konuşacak çok şey buldu ama yapacak hiçbir şey bulamadı. Sen öldün. Senin ölümünü ve […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • KORKMA CANCAĞZIM!.. İhsan DURAK

  “Korkulu düşün, sonu hayırdır” diye söylenir. Sevgi ve korku toplumlarının temel özellikleri bir birinden fersah fersah farklıdır. Binlerce yıldır tanrıların, (Tengri) gazabından kendilerini sakınan insanlar, sığınacak, dua edecek bir uluya karşı sevgi ve saygılıdırlar. İnsanların sevgi ve saygıları üzerinden duygu sömürüsü yapanlar. İnsanların akıllarını başlarından alacak korkular yaratmanın sevdasını yaşayarak; kendi geleceklerini garanti altına almayı […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 3 AY = ÇOK SENE… Nedim ISPARTA

  İstasyon mahallesi yazımda bahsettiğim gibi,  fabrikamızın özelleştirilmesi / kapatılmasının ardından çil yavrusu gibi dağıldık. Ben de bir arkadaş vasıtasıyla Görsel Yayınlar’a ansiklopedi satışı için başvurdum ama şartlar uymadı.  Lise mezunu değildim. Dursunbey’de satış yaparken yardımcı olduğum İpek hanım, beni direk müdür Hüseyin Aslan’ın( Facebook’dan arkadaşım şu anda) odasına götürdü.  – Nedim abi bu işi yapamazsa […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • O EL SIKILMALI… Tanyol KIPÇAK

  Neymiş?.. Kızgın demir’i soğutma zamanıymış.. Eyvallah hep birlikte soğutalım. İyi de sormadan edemiyorum. Neden kızdırdınız o zaman demir’i ?.. Neden dağladınız yürekleri, yaktınız gönülleri?.. Seçim zamanı olurmuş öyle şeyler.. Şimdi kucaklaşma zamanıymış!.. İşte “kırılma noktası” bana göre tam da burası.. Toplumun “kucaklaşması” için önce bir “sebep” ortaya koyacağız.. Sonra onun üzerinden “politika” üreteceğiz.. Yani.. Sebep-sonuç […]
 • BANDIRMA’NIN SINAVI “BANVİT”

  BANVİT A.Ş.’nin haziran ayı sonundan itibaren Banvit Basketbol ve Banvit Kırmızı’ya desteğinin sona ereceği geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklandı. Yıllarca Görener ailesinin ekonomik desteği ile bir fabrika takımı olarak ayakta kalmayı başaran, ülke ve Avrupa’daki başarılarının yanı sıra adeta bir basketbolcu üretim merkezi durumuna gelen Banvit Basketbol, bugün sponsorsuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Banvit Basketbol Kulübü […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • ÇOCUK YETİŞTİRMEK…

  William James, varlıklı bir ailenin çocuğu idi. Çocukluğunda çok ciddi sağlık sorunları yaşamıştı. Pek arkadaşı yoktu. İyi bir öğrenci değildi. Evin içinde resim yaparak günlerini geçiyordu. Yaptığı resimlerini satın alan yoktu. Babası kendisiyle alay ediyordu. Erkek kardeşi Henry James ise dünya çapında tanınan ve okunan bir yazar olmuştu. Babası iş ilişkilerini kullanarak oğlunu Harvard Tıp […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.33
  0,17%
 • DOLAR 5.811
  0,16%
 • EURO 6.553
  0,32%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link