DOLAR31,1103% 0.22
EURO33,7512% 0.35
STERLIN39,4747% 0.25
FRANG35,3336% 0.28
ALTIN2.035,35% 0,14
BITCOIN1.613.080-0.818

KÖY ENSTİTÜLERİ IŞIK VERMEYE, YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR

Yayınlanma Tarihi :
KÖY ENSTİTÜLERİ IŞIK VERMEYE, YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR

Aydınlanma Devrimi’nin sönmeyen ışığı Köy Enstitülerinin 82. yılı Balıkesir’de Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törenle kutlandı.

Tören Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman ile Savaştepe Köy Enstitüsü 1950 mezunu Rıfat Erdur ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü 1951 mezunu Halil Uysal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan YKKED Şube Başkanı Mualla Orman, “Köy Enstitüleri; cevherin ateş ve su ile birleştiği, işlenip, kırılıp bükülmez çeliğin oluştuğu, taşın heykele, ressamın fırçasından tuvale akan boyanın sanat eserine, sesin nota ile insanın ruhunu canlandıran müziğe, imgeler dünyasının söz ile şiire, romana dönüştürüldüğü; Cumhuriyet Eğitim Devrimi bilincinin adıdır.” dedi.

“YOBAZLIĞA VE GERİCİLİĞE KARŞI CUMHURİYETİN SARSILMAZ SAVUNUCUSU”

Orman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Köy Enstitüleri Anadolu’da çoban ateşlerinden tutuşan aydınlanma ışığının meşaleleridir. Henüz tek partili dönemde, günümüzde sıklıkla ifade edilen ‘sözde demokrasi’ yerine, gerçek anlamda demokrasinin bütün kurumsal işleyiş ve uygulamalarını kendi özünde gerçekleştiren, eleştirel aklın egemen olduğu özgün eğitim kurumlarıdır. O nedenle Köy Enstitüleri yobazlığa ve gericiliğe karşı demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin, cumhuriyetin sarsılmaz savunucusudur.”

“GEÇMİŞİMİZDEKİ YARIN” 

“Günümüzde eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, iklim krizleri, ekoloji, tarım ve sağlık sistemi sorunlarının çözümü için örnek aldığımız, geçmişimizdeki yarındır Köy Enstitüleri. Onun içindir ki Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği 21 yıllık geçmişi ile Köy Enstitüleri gerçeğini ulusal bilinç düzeyine çıkarmak ve günümüz sorunlarına çözüm üretmek amacıyla genel merkezi ve tüm şubeleriyle kararlılık ve inançla güzel bir gelecek, iyi bir ülke ve dünya için çalışmaktadır. Aydınlanma Işığı Sönmesin, Köy Enstitülerinin 82 inci yaşı kutlu olsun.”

Törene CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıneylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, çeşitli derneklerle eğitim sendikalarının başkan ve yöneticileri de katıldı.

Köy enstitülülerinin kurucusu Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un da rahmetle  anıldığı etkinlik dernek merkezinde  söyleşi ile sürdü. 82. yıl etkinliği 19 Nisan-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kastamonu Göl Köy Enstitüsü Yerleşkesi ile sona erecek. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

 

YORUM YAP