DOLAR31,1070% 0.2
EURO33,6857% 0.16
STERLIN39,4380% 0.13
FRANG35,2973% 0.17
ALTIN2.030,50% -0,10
BITCOIN1.626.2730.185

“KORKMUYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ”

Yayınlanma Tarihi :
“KORKMUYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ”

29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Seval Bozkurt,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek imzasıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin iptal davasını Danıştay’ın reddetmesine tepki gösterirken, bu kararın hukuki değil siyasi olduğunu söyledi. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Danıştay kararını Türkiye deki Kadın Hakları Savunucusu Dernekler olarak kabul etmediklerini belirten Bozkurt, “Korkmuyoruz… İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” dedi.

Bozkurt’un Danıştay’ın kararı ile ilgili  açıklaması şöyle:
“Kadınları koruyan kalkan İstanbul Sözleşmesi bildiğiniz gibi tek bir erkeğin bir anlık kararı ile, hiçbir kadına sorulmadan kaldırılmıştı.Birkaç tarikata ve gerici odağa sevimli gözükmek için alınan bu karara ilişkin kadınlar kitlesel olarak ülkemizin dört bir yanında sesini yükseltmiş, iptal davaları açılmıştı.Dün ise bu davaları ve itirazları inceleyen Danıştay, tek bir erkeğin sözleşmeden çıkma kararını yine kadınların taleplerini hiçe sayarak onadı.

Bu onama kararının takdirini sokakta gece yürürken tedirgin olan, iş hayatında mobbinge uğrayan, eşit işine eşit ücret verilmeyen, tehdit edilen, saldırıya uğradığında ‘Acaba ne yaptı da böyle oldu.’  diyerek bir de suçlanan, bunları yaşamamış olsa bile başına her gün gelebileceği ürpertisi içini kuşatan tüm kadınlara bırakıyoruz.”

“KORKMUYORUZ”

“Mevcut yönetim tüm güçleri ile kadınlara karşı psikolojik, sosyal ve siyasal bir savaş vermekte, kadınları alenen kavgaya çağırmaktadır.

Üstelik kendileri bu kavgaya onlarca silah ve zırhla çıkarken, kadınların elindeki tüm gücü almış, çıplak elleriyle dövüşmeye mecbur bırakmaktadır.

Tüm bu vaziyet içinde dahi açık yüreklilikle söylüyoruz; korkmuyoruz…

Madem ki bu eşit olmayan şartlarda bizi kavgaya çağırıyorsunuz, yine de davetiniz kabulümüzdür.

Arkasına sığındığınız hiçbir sosyal ve siyasal güç biz kadınların birliğinden, kararlılığından ve dayanışmamızdan daha güçlü değildir.

Birkaç gerici, Ortaçağ yapısının talepleri ile aldığınız bu iptal kararı da, baskı altındaki hukuk kılıfı da sizin olsun.

Biz öz gücümüzle, bu ülkede hiçbir kadın tedirgin olmadan, korkular yaşamadan yaşayana kadar hem İstanbul Sözleşmesini savunacağız hem de kategorik olarak erkek egemen anlayışla mücadelemizi sürdüreceğiz.

29 Ekim’de doğan güneşin ışığı; tarikatların, gericiliğin, erkek egemen anlayışın karanlığını yenecek güçtedir.

Tüm bu gücümüzle haykırıyoruz, İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz …” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP