DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN728.5010.356

KÖRFEZ’DEN AKBELEN’E DESTEK : “ARTIK YETER”

Yayınlanma Tarihi :
KÖRFEZ’DEN AKBELEN’E DESTEK : “ARTIK YETER”

Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Koruma Girişimi, Burhaniye Çevre Platformu tarafından  Edremit Orman İşletme Müdürlüğü önünde Akbelen Direnişi’ne destek için basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına katılanlar “Akbelen ormanını vermeyeceğiz”, “Limak Akbelen’i terket” diye sloganlar attı.

Açıklamada, Akbelen ormanındaki ağaç kesiminin acilen durdurulması ve Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile tüm diğer kömürlü termik santralların ve kömür ocaklarının kapatılması istenildi.
Akbelen direnişçilerinin yanında olduklarını belirten vatandaşlar ülke kamuoyu da desteğe çağrıldı. Basın açıklamasına Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Küçükkuyu’daki emek ve demokrasi güçleri de destek verdi.
Açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi:

“Kazdağları’ndan Akbelen’e, Munzur’dan Cerattepe’ye, Madra’dan Bergama’ya, ülkemizin her yanı yangın yeri. Bir yandan hayat pahalılığı ile, zamlarla boğuşan halk, diğer yandan iktidarın yaşam alanlarını, tarlalarını ellerinden almak için yaptıkları saldırılara karşı direniyor. Direnenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, hak ihlallerine uğruyor.

Artık yeter! Enerjiniz batsın! Madeniniz batsın! Bizler sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz!

İktidara sesleniyoruz:

Daha fazla yanmak istemiyoruz! Daha fazla ölmek istemiyoruz! Uluslararası taahhütlere de uyarak, kömürden acil olarak çıkın ve emekçilerin haklarını koruyarak Yeniköy-Kemerköy Santrallarını ve tüm diğer santralları tüm kömür havzaları ile birlikte kapatın.

Buradan Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyoruz:

Ekiplerinizi geri çekerek Akbelen’de devam eden orman kesimini acilen durdurun! Akbelen’deki ablukayı kaldırın.

Bizler, yaşam savunucuları olarak, Akbelen’de direnen dostlarımızın yanındayız. Tüm ülke kamuoyunu Akbelen direnişine destek olmaya çağırıyoruz. “

Basın açıklamasına katılanlar Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmek üzere, Edremit Orman İşletme Müdürlüğü’ne Akbelen’deki ağaç kesiminin durdurulması için dilekçe de verdi. Dilekçede şu görüşlere yer verildi:

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA İLETİLMEK ÜZERE EDREMİT ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE-EDREMİT

24 Temmuz 2023 tarihinde sabah 06.00 sularında sosyal medyada paylaşılan görüntüler ile aldığım bilgiler ışığında Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen Ormanı’nın kesilmeye başladığını öğrenmiş bulunmaktayım.

Bölgedeki orman ekosisteminin Ören-Yoğunoluk istikametindeki kısmı geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan orman yangınlarında tamamen yok olmuştur. Ayrıca Hüsamlar, Çakıralan, Sekköy, Bağdamlar bölgesindeki orman alanları IC Enerji-LİMAK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri için kömür elde etmek amacıyla kesilmiştir. Kömür sahasından Kuzeybatı istikametindeki son doğal orman Akbelen Ormanı’dır.

Akbelen Ormanı’nın kesilmesi durumunda zaten işlevinin büyük bir ölçekte orman yangınları ve kömür madenciliği ile kaybetmiş durumda olan ve bölgenin en önemli su kaynağı olan yüzey suyu havzası işlevini tamamen kaybedecektir.
Ayrıca;

* Akbelen Ormanı, yerleşimler, tarım alanları ile maden sahaları arasında kalan son doğal yaşam ortamı olduğu için özellikle Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde bulunan ve alanda en az bir defa gözlemlenen veya sesi duyulan bazı kuş türlerinin üreme, beslenme, barınma ve dinlenme amacıyla kullandığı doğal yaşam ortamıdır.

* Akbelen Ormanı, Ören-İkizköy hattı ile İkizköy-Tuzabat ile İkizköy-Çamlıca-Bağyaka hattındaki doğal ormanları birbirine bağlayan doğal bir koridor işlevi sağlamaktadır. Akbelen Ormanı’nın ortadan kaldırılması, bu doğal ekolojik köprüyü ortadan kaldırarak, Milas’ın güneyi ile kuzeyini birbirinden ayırarak büyük bir doğal yaşam ortamı parçalanmasına sebep olacaktır.

*  Akbelen Ormanı, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen orman yangınları ile büyük ölçekte tahrip olan Ören – İkizköy hattındaki ormana bağımlı türler için bir sığınak işlevi de görmektedir.
Anayasa’nın 169. Maddesi Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir demektedir. Bu nedenle, devam etmekte olan orman kesiminin ivedilikle durdurulması için gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

YORUM YAP