DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.625.8651.497

KONYA GEZİSİ’NİN ARDINDAN… (1)

Yayınlanma Tarihi :
KONYA GEZİSİ’NİN ARDINDAN… (1)

28, 29 ve 30 NİSAN 2023 tarihlerinde 1970 Kara Harp Okulu İzmir Grubu olarak eşlerimiz ile birlikte İzmir’den Konya’ya üç günlük bir gezi tertip ettik, gezi grubumuz 41 kişiden oluşuyordu.

Günler öncesinden duyuru yapıldı, tren ile mi, otobüs ile mi gidelim konusundaki tereddütler anket ile giderildi ve otobüs tercih edildi. Otobüsün kiralanması, şoförün adı soyadı, telefon numarası ile araç plaka numarası, marka ve modelinin tespit ve yayınlanması işlemleri ile Konya Orduevi’nden ve Karatay Uygulama Oteli’nden rezervasyon işlemlerimiz yapıldı. Tüm bu teferruatlı iş ve işlemleri yapan ve tüm problemleri halleden Grup Başkanımız Emekli Topçu Pilot Albay Feryal TÜRKÖZ’e teşekkür ediyoruz. Bu hizmetleri hiçbir karşılık beklemeden, zevkle ve eksiksiz olarak yapan ve başaran başkanımıza hepimiz teşekkür ettik ve hala da ediyoruz.

Başkan yardımcımız E. P. Kd. Alb. Kamil TATLICI ile eşi Semra TATLICI’nın gezi öncesi ve yolculuk esnasındaki yardım, ikram, destek ve katkılarından dolayı kendilerini takdir ediyor ve teşekkür ediyoruz.

Tren ile seyahat etmeyi çok arzu eden arkadaşımız Nuri AYAY, çoğunluğun kararına uyarak geziye katılmaktan vazgeçmemiştir. Azmi, kararlılığı ve devre arkadaşlarına bağlılığından dolayı kendisini içtenlikle kutluyoruz. İçimizdeki en eski ve en kıdemli asker olan arkadaşımızın Selimiye Askeri Ortaokulunda başlayan askerlik hayatına ait anıları İzmir’den – Konya’ya kadar gidiş ve dönüşte bile anlatmakla bitmez. Bırakalım da onu şairane duyguları ile kendisi bize anlatsın.

Otobüste kim nereye oturacak sorusuna kura çekilerek çözüm bulundu ve koltuk numaralarımız belli oldu. Kurada en ön ikili koltuk kendilerine çıkmasına rağmen, orası Başkanımıza yakışır diye kendi yerini veren ve arka sıralara geçen arkadaşımız Yusuf Ziya ÖZTÜRK ve eşi Fatma Hanım’a çok teşekkür ediyoruz.

İZMİR – UŞAK – AFYON – KONYA karayolu yolu ile yolculuk yaptık. Teferruatlı bir planlama ile yapılan gezi programı Whatsapp ile yayınlandı. Konya’ya gezi düzenlenmesi konusundaki fikir öncümüz de yine Başkanımız olmuştur. Konya’da gezilecek ve görülecek yerler konusunda teferruatlı bilgi veren arkadaşlarımızın başında Emekli Albay Bülent KALFA’yı saymadan geçemeyiz. İlyas KILIÇ ile öğrencilik yılları Konya’da geçen Cengiz ALPAT’a da önerileri için teşekkür ediyoruz.

28 NİSAN 2023 Cuma günü saat 05:30 da İZMİR – NARLIDERE’den hareket ile yola çıktık.

Birkaç duraktan katılacakları aldıktan sonra yola devam ettik, kahvaltıyı 09:30’da UŞAK’ta yaptık, 14:30 gibi KONYA’ya vardık, 18:30’a kadar serbest gezi yaptık. O gün şuraları gezdik ve gördük:

BİRİNCİ GÜN : 28 NİSAN 2023 CUMA

Alaeddin Tepesi ve Camisi ile Şehitler Abidesi, Karatay Medresesi ve Aziziye Camisinin, yakındaki müzelerin gezilmesi, İnce Minareli Medrese  (Restorasyon çalışmaları devam ediyor.), Karatay Müzesi gezildi.

NOT: İnce Minareli Medrese ile Karatay Medresesi Selçuklu Hükümdarı II. İzzettin Keykubat zamanında 1250’li yıllarda yapılmıştır. Avluları ve kapalı öğretim alanları mevcut olup İnce Minarenin TAÇ kapısı bitkisel motif işlemeli ve geometrik taş işçiliği şaheseridir.

İKİNCİ GÜN : 29 NİSAN 2023 CUMARTESİ

12 km mesafedeki Konya TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ gezildi. Müteakiben Sille Köyü’ne gidildi ve tarihi yerler gezildi. Sırası ile; 80 BİNDE DEVRİ ALEM PARKI GEZİSİ, KONYA PANORAMA MÜZESİ gezisi yapıldı.

MEVLANA MÜZESİNİN GEZİLMESİ, serbest olarak müzenin ve civarın gezilmesi, isteğe bağlı olarak, Serbest gezi, 950 metre ileride Etli ekmek veya 5 Km.de Gazyağlı Furun’da yemek. Aynı gün akşam SEMA gösterisi izlendi. Grubumuzdan 28 kişi ilk kez canlı SEMA gösterisi izlemiştir.

ÜÇÜNCÜ GÜN: 30 NİSAN 2023 PAZAR (DÖNÜŞ)

KYOTA JAPON PARKINDA GEZİ, KIZÖREN OBRUĞUNA gidiş, obruğun ve tarihi kervansarayın görülmesi, dönüş yolculuğu ve Afyon’a varış, öğle yemeği, serbest gezi ve alışveriş.

17:30 Afyon’dan çıkış ve yola devam ile 21:30 ‘da İZMİR’e varış

KONUYA DAİR:

Neden Konya’ya Gezi Düzenledik ;

Çocukluğumuzdan beri hepimiz, Konya’nın coğrafyamızdaki en büyük il olduğunu, verimli ova ve toprakları ile Türkiye’mizin buğday ambarı olduğunu öğrendik. Ayrıca, mistik ve dini duyguları daha yoğun yaşayan dindar yurttaşlarımızın çoğunlukla yaşadığı ve tasavvuf ehlinin çok değer verdiği Mevlana Celaleddin- i Rumi’nin de memleketi olarak bildiğimiz için.

Konya mütedeyyinlikten de öte, aşırı dindar olarak yaşayan vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu bir ilimizdir. Halk arasında söylenen “Konya’ya gidenler ve MEVLANA’yı ziyaret edenler YARIM HACI olurmuş” sözünü de bildiğimiz için ve özellikle grubumuzdaki 41 kişiden 28’i ilk kez Konya’da canlı SEMA gösterisi izlemek istedikleri için.

Tüm dünyanın tanıdığı Hz. MEVLANA’nın mezarının da burada bulunması ve her sene Şeb-i Aruz törenlerinde erkenden ve en önden yer kapmaya çalışan siyasi parti başkan ve temsilcilerinin boy gösterdiği yer olarak da kafamızda yer etmiş olmasından. Konya’yı ve Konya halkını, tanımamız açısından bu gezinin yapılmasına karar verilmiştir.

MEVLANA denince aklımıza HOŞGÖRÜ, SEVGİ ve AŞK geliyor. Buradaki aşk hemen hepimizin aklına gelen aşk değildir, İlahi Aşk = Allah Aşkı’dır. Hepimizin duyduğu ve fakat haydi say bakalım deyince hemen hepsini sayamadığımız MEVLANA’nın YEDİ ÖĞÜDÜ vardır.

Bu ÖĞÜTLER;

1.Cömertlik ve yardım etmede AKARSU GİBİ OL,

2.Şefkat ve merhamette GÜNEŞ GİBİ OL,

3.Başkalarının kusurunu örtmede GECE GİBİ OL,

4.Hiddet ve asabiyette ÖLÜ GİBİ OL,

5.Tevazu ve alçak gönüllülükte TOPRAK GİBİ OL,

6.Hoşgörülülükte DENİZ GİBİ OL,

7.Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün GİBİ OL.

Bir de Hz. Mevlana’nın felsefi açıdan filozofça ve hümanistçe söylenmiş çok güzel bir sözü vardır: “Gel, Gel, Ne Olursan Ol Yine Gel, İSTER KAFİR, İSTER MECUSİ, İSTER PUTA TAPAN OL, Yine Gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da YİNE GEL.”

Bazıları, Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerine ait olan; “ELİNE, DİLİNE ve BELİNE HAKİM OL” sözünün de Mevlana Hazretlerine ait olduğunu düşünür. Bu söz alimlerimizce HIRSIZLIK YAPMA, KÖTÜ SÖZ SÖYLEME, ZİNA YAPMA anlamını taşır derlerse de, başka bir grup düşünür de EL=VATAN, DİL=TÜRKÇE, BEL = ATALAR, SOY ve NESİL anlamı taşır demektedirler.

Eline, Diline ve Beline Hakim Ol sözünü ilim ve irfan sahibi kişiler ile siyaset arenasına çıkanların çokça kullandıklarını biliriz. Birde Yüce Allah der ki; “BANA KUL HAKKI İLE GELME” sözünü çok kullanırlar, bu suçun ve günahın öbür dünyada da affı yoktur.

Şükürler olsun, içimizde Allah sevgisi taşıyoruz ve imanımız var, bu sözlerin hepsi o kadar güzel ki bizi dinden ve imandan ayırmaz, ayıramaz, sadece biz insanlara öğütler verir. YUNUS EMRE’ nin “Yaradılanı hoşgör, yaradan dan ötürü” sözü de tasavvuf ehlince ve günümüz siyasetçileri tarafından sık sık kullanılmaktadır.

Görüldüğü gibi Anadolu topraklarımızın yetiştirdiği ve dünya literatürüne de giren felsefi görüşlerin gerçek sahipleri olan; HACI BEKTAŞ-I VELİ, MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ ve YUNUS EMRE’ ye ait olan bu sözler duyan ve okuyanlara doğru yolu gösterir ve insanca düşünceye davet eder. Çok şükür bizlerde bu güzel sözleri duyduk ve okuduk.

Konya 1071 Malazgirt savaşından beş yıl sonra 1076 yılında Anadolu Selçukluları Devletinin Başkenti olmuştur. Zaman zaman Başkent’in İznik’e taşındığı bilinmekle birlikte 1097 yılından sonra değişmemiştir. Konya’nın tarihi MÖ : 7000’lere kadar dayanmaktadır. Tarihdeki isimleri: Bizans döneminde Tokonion, İkonium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia, Araplarca’da Kuniya ve en son şekli ile Konya adı ile anılmaktadır. Bir başka kaynakta ise Konya = İkon = kutsal tasvir anlamına gelir denilmektedir. Nüfusu: 2.296.347 olan Konya, göller hariç 38.873 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir.

Gidiver, geliver Konya altı saat sözü otobüs veya minibüs ile Konya’dan Ankara’ya gidiş ve dönüş zamanı için söylenmiştir. Şimdilerde hızlı tren ile bu süre yarı yarıya azalmıştır. Meram ilçesi ve Meram bağları ile de meşhur bir ilimiz olan Konya, Karamanoğlu Mehmet  Bey’in Türkçemiz’e sahip çıktığı ve resmi dilimiz Türkçe’dir diye ferman yayınladığı bir ilimizdir.

Osmanlı döneminde II. Ordu Komutanlığı ve Karargâhı 10 KASIM 1918 tarihinde Konya’ya taşınmış ve yerleşmiştir. 1983 yılına kadar burada konuşlanan II. Ordu Komutanlığı 1983 tarihinde Malatya’ya taşınmıştır. Konya yöresi türkülerinin güzellik ve özellikleri arasında çoğunun asker ve askerlikle ilgili olmasıdır.

(Yazının devamında “KONYA’DA GEZDİĞİMİZ YERLERE AİT ÖZET ve ÖZEL BİLGİLER” anlatılacaktır.)

YORUM YAP