“KONU ŞİRKETLER OLUNCA BÜYÜKŞEHİR KAPALI KUTU” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Eylül 2022 - 05:30

“KONU ŞİRKETLER OLUNCA BÜYÜKŞEHİR KAPALI KUTU”

“KONU ŞİRKETLER OLUNCA BÜYÜKŞEHİR KAPALI KUTU”
Son Güncelleme :

26 Şubat 2022 - 2:26

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş. için 15 milyon liralık teminat mektubu alınması ve Başkan Yılmaz’a yetki verilmesi yönündeki önerge bir kez daha belediye şirketlerini gündeme getirdi. CHP’li Canan Kırdar, 6 şirketin yönetim kurulu üyelerinin isimlerinin açıklanmasını yıllardır beklediklerini belirtirken,  İYİ Partili Serkan Mehmet Ertan, “Biz seçildiğimizden bu yana belediye şirketlerinin şeffaf olmadığını söylüyoruz. Bunlarla ilgili önergelerimiz var. Bu şirketler kar mı ediyor, zarar mı ediyor, mali tablolarını bilmiyoruz. Yönetim kurullarında kimler var bilmiyoruz.  Neyi saklıyoruz” dedi. 

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş.’nin (BATAŞ) 2022 yılı harcamalarının finansmanın karşılanması amacıyla 15 milyon lira tutarında İller Bankası vb. bankalardan teminat mektubu alınması, teminat mektubunun kullanılması için de Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki verilmesi görüşüldü ve oy çokluğu ile kabul edildi.

“YILLARDIR İSİMLERİN AÇIKLANMASINI İSTİYORUZ”

Bu madde görüşülürken söz alan CHP’li Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Canan Kırdar, yıllardır  Belediye şirketlerinin yönetim kurulu üyelerinin isimlerinin açıklanmasını ısrarla istediklerini ancak bunun bir türlü açıklanmadığını vurguladı. Başkan Yılmaz’ın bu istek karşısında  her toplantıda gerekli bilginin verileceğini söylediğini ve söz verdiğini ama bir türlü bu bilgi verilmediğini vurgulayan Kırdar, “Bu şirketlerle ilgili sürekli borçlanma istiyorsunuz, teminat istiyorsunuz biz de yönetimde kimlerin olduğunu bilmediğimiz için hayır diyoruz. Gelecek toplantıda  hangi şirkette hangi isimler görev alıyor öğrensek çok iyi olur.” dedi.

“ŞİRKETLERDE AK PARTİLİ İSİMLER VAR AMA 

Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan, BALTOK Yönetim Kurulu Başkanı  olduğunu açıklarken, diğer meclis üyelerine de seslendi ve  belediye şirketlerindeki görevlerini açıklamaya çağırdı. Aralarında İsmail Cankul, Yasin Sağay, Dinçer Orkan, Ekrem Yavaş’ın da olduğu 5-6 AK Partili isim belediye şirketlerinde görev aldıklarını söyledi. Ancak Kırdar yönetimlerin en az 3 kişiden oluştuğunu anımsatırken, “Ben belediyenin 6 şirketi olduğunu biliyorum. En az 3 yönetim kurulu üyesi olsa 18 kişi yapar. Bu zaten gizlenecek bir şey değil. Gönül rahatlığı ile listeyi yayınlayabilirsiniz. Bu sadece bizim için de değil tüm halk için önemli. ” diye konuştu.

“NEYİ SAKLIYORUZ”

Bu konuşmaların ardından söz alan İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Serkan Mehmet Ertan ise şöyle konuştu:

“Biz seçildiğimizden bu yana belediye şirketlerinin şeffaf olmadığını söylüyoruz. Bunlarla ilgili önergelerimiz var. Bu şirketler kar mı ediyor, zarar mı ediyor, mali tablolarını bilmiyoruz. Yönetim kurullarında kimler var bilmiyoruz.  Sonuçta şirketler vatandaşlarımıza hizmet etme konusunda bize gerekli ama bu hizmeti kar ederek mi, zarar ederek mi yapacağız. Her platformda şeffaf olduğunuzu dile getiriyorsunuz. Yücel Başkan da ‘şiir gibi yönetiyoruz’ diyor ama açık açık herkesin okuyabileceği şekilde verin ki  biz de bir okuyalım şiiri. Şirketlerle ilgili isteklere  red vermek gibi bir düşüncemiz yok, niye red verelim, çünkü sonuçta bu şirketler halka hizmet için var ama mali tabloları bilmiyoruz,  neyi saklıyoruz” dedi.

“ŞİRKETLERİN FAALİYET RAPORLARI AÇIKLANIYOR MU”

Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan, bunun üzerine bürokratlara  dönüp, “Bizim belediyenin faaliyet raporları açıklanırken, şirketlerin de faaliyet raporu açıklanmıyor mu?” diye sordu. Yanıt Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülten Kaçmaz’dan geldi.  Bu soruya önce  “Açıklanmıyor” yanıtını veren  Kaçmaz, “Bu sene Belediye faaliyet raporunda genel anlamda zaten yer alacak” dedi.

ERTAN’DAN BİR HAMLE DAHA

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısından ardından sosyal medya hesabından konuşmasını yayınlayan İYİ Partili Ertan, “Yaptığı her hizmeti reklam panolarında duyurmaya özen gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ne hikmetse konu belediye şirketleri olunca adeta kapalı kutu. Şirketlerin karları, zararları, mali tabloları ve performanslarıyla bilançoları hakkında sözlü ve yazılı olarak verdiğimiz tüm önergelerden maalesef sonuç alamadık. Ayrıca, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait faaliyet raporlarının hiç birinde bu konularda bilgi verilmiyor. Şeffaf yönetimi, saydamlığı ve hesap verebilirliği ilke edinen ve kendinden emin bir yönetim bu konuları kamuoyu ile neden paylaşmaz” mesajını paylaştı. Bu paylaşım birbirinden ilginç yorumları getirdi.

İŞTE AYLARDIR YANIT BEKLEYEN ÖNERGE

İYİ Partili Serkan Mehmet Ertan 25 Mayıs 2021’deki Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı önergenin de henüz yanıtlanmadığını anımsattı. Ertan’ın İyi Partili üyelerin imzalarıyla meclis başkanlığına verdiği önerge şöyleydi:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin doğrudan veya dolaylı olarak sermayedar olduğu şirketlerin bugün itibari ile SGK ve vergi borçları var mıdır, varsa ne kadardır? Gelir gider farkı ve borcu ile borç alacak farkı nedir? Güncel kadro cetveli ve mali durumu nedir? Yönetim kurulları kimlerden oluşmaktadır ve maaşları ne kadardır?
Bu konularda tarafımıza yazılı olarak bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim”

AĞABEYOĞLU 2019’DA SORMUŞTU

Anımsanacağı gibi bu konu Meclis’te bir çok kez gündeme gelmiş, şirket sayısı konusunda bile tartışmalar yaşanmıştı. CHP  Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhanettin Ağabeyoğlu ,  Ağustos  2019’da verdiği soru önergesinde  “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ve BASKİ’nin iştirak ettiği kaç şirket var. Yöneticileri kimler, kaç para alıyorlar, genel müdürleri kimler, maaşları ne kadar?” sorularına yanıt istemiş ancak yanıt alamamıştı. https://www.balikesir24saat.com/belediyenin-kac-sirketi-varyoneticileri-kimler-kac-para-aliyorlar.html

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞİRKETLERİ

6360 Sayılı Kanunla kurulan ve 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında faaliyete başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamına veya çoğunluk hissesine sahip olduğu, kentle ilgili çeşitli ekonomik faaliyetleri yürüten altı şirketi bulunuyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde https://www.balikesir.bel.tr/sirketler-liste bu şirketlerin isimleri, faaliyet alanları, adres ve telefon numaraları    yazılıyor. Ancak yönetim kurulundaki isimler bulunmuyor.  Şirketler şöyle sıralanıyor:

Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş (BATAŞ)
Balıkesir Toplu Taşıma Ananim Şirketl (BTT)
Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda A.Ş. (BAGYAŞ )
Balıkesir Otopark İşletmeleri Ticareti Limited Şirketi (BALPARK)
Balıkesir-Pamukçu Termal Turizm ve Ticaret A.Ş.
Balıkesir Toplu Konutları (BALTOK)

BÜYÜKŞEHİRİN 5 ŞİRKETTE DE İŞTİRAKİ VAR

Ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin,  Aksa Balgaz A.Ş. (%10); Balıkesir Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (%24,32); Tarım Kredi Yem A.Ş. (% 0.39); Mutlular Enerji Tic. Ltd. Şti %5; Balıkesir Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. %27.60 olmak üzere beş iştiraki  bulunuyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • MERIT29.40 0.00%
 • MZHLD67.15 0.00%
 • NATEN72.90 0.00%
 • NETAS24.12 0.00%
 • NIBAS9.22 0.00%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • GOZDE9.20 -3.66%
 • YGYO0.95 -3.06%
 • SAMAT8.90 -1.11%
 • NATEN72.90 0.00%
 • NETAS24.12 0.00%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • AKBNK15.76 0.00%
 • YKBNK8.73 0.00%
 • ISCTR11.30 0.00%
 • THYAO71.10 0.00%
 • ASELS30.00 0.00%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 3.426.88 % 0,00
DOLAR 18.2549 % 0,02
EURO 18.2589 % 0,32
BITCOIN 20.386.87 % 0,72
ÇEYREK ALTIN 1.633.71 % 0,02
GRAM ALTIN 1.016.90 % 0,00