DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

KÖKLER DALLAR YAPRAKLAR… Saffet NAYİR

KÖKLER DALLAR YAPRAKLAR… Saffet NAYİR

Zordur kararsız kalmak. Nereye gideceğine, kiminle yoluna devam edeceğine karar verememek ağaçtan düşen yaprak misali. Koptuğu ağaç belli, dal belli ama düşeceği yer belli değil…
Dikkat ediniz bir zamanlar Adalet Partisi’nden ayrılan Demokrat Parti artık sadece tabela partisi konumuna düşmüştür. CHP’den ayrılan DSP aynı kaderi paylaşmıştır. Yine CHP’den kopan SHP kaçınılmaz kaderi paylaşmış tarihin çöplüğüne çoktan gitmiştir. Lider etkisi bir yere kadardır. Rahmetli Ecevit karizmatik çizgisi ile çeyrek asır yaşamasını sağlamış ama ondan sonra gelenler kaçınılmaz sonu hazırlamıştır.
Hatırlayın aynı şekilde Numan Kurtulmuş’un HAS partisi ne oldu? Esamesi dahi okunmuyor. Sonunda partiye kilidi vurup AK partiye taşınmıştır.
Bütün bunların tek istisnası AK Parti’dir. Bunun nedeni de Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik kişiliği ile ilgilidir. Millet onu zaten lider olarak kabul etmiş partisi ile bütünleşmiş siyaset sahnesinde öyle bir yer edinmiştir ki kurulduğundan buna yana bütün badireleri atlatmıştır. Kolay değildir on seçim üst üste kazanmak. Referandumlar, 15 Temmuzlar. Ancak hepsinin üstesinden gelebilmiştir.
AK parti şimdi en zor sınavına hazırlanmaktadır. Birlikte yola çıktıkları şimdi kendisine rakip olmaya hazırlanmaktadır. Biliyorum aklınıza hemen nasıl daha öne Erdoğan Erbakan’ın karşına çıkmış ve onu tabela partisi konumuna düşürmüşse şimdi neden aynı şey olmasın düşüncesi gelmiştir. Evet, doğru, ancak gözden kaçan ayrıntı şudur. Asla ne Babacan ne Davutoğlu, Erdoğan’ın çizgisinde değildir. Kitleleri peşlerinden sürükleme şansları yoktur.
Gelelim şimdi İYİ Parti’ye… Kök MHP’dir. Mazi 50 yıllık, kılcal damarlar bin yıllık. Belki böyle bakıldığında en asla tükenmeyecek tek partidir. Çünkü MHP’nin kökü Türklüğün ta kendisi, mazisi Orta Asya’ya dayanmaktadır. Özeti şudur. Son Türk yok olmadıkça MHP bitmez.
Doğrudur İYİ Parti ilk doğum sancıları başladığında umut vadetmiş, ancak maalesef prematüre doğmuştur. Üstelik ailesini terk ettiği için sürekli kendisine sıcak bir yuva aramaktadır. CHP kendisine koruyucu annelik teklif etmiş, onunla da kalmamış bir süre evini açmıştır. Ne yazık ki evlat asidir. Hatta biraz da nankördür. Son günlerde zengin aile arama peşine düşmüş, saraya taşınma hayali kurmaya başlamıştır. Saray büyük, mutlaka kendisine sahip çıkacaktır. Bahçe geniş bir barınağı olacağından adım gibi eminim.
CHP’ye gelince belki de en sağlam en kurumsal parti CHP’dir. Ne büyük darbeler görmüş ne fırtınalar hatta kasırgalara mazur kalmıştır. Ancak yine de dimdik ayaktadır. Çünkü kurucu Cumhuriyetin kurucusudur. Şimdilerde yeniden umut olma yoluna girmiştir.
Mevcut partilerin en eskisi bir o kadar da en köklüsüdür. Fakat en kötü yanı miras yedi olmasıdır. Unutmayalım eğer işin içine alın teri girmezse bir süre sonra onu da zor günler beklemektedir. Partiyi büyük bir tıra benzetecek olursak, şoför B ehliyetlidir. Bütün umudu yarışa katıldığı diğer tırın devrilmesidir.
Sonuç olarak…Türk siyaseti bu günlerde yine sarsıntı geçirmeye başlamıştır. Öncü depremler başlamıştır. Öncü deprem yaklaşan 8 şiddetindeki depremin habercisidir. Bakalım bu yıkımın altından kimler sağ çıkacak ve yoluna devam edecektir. 2020 Türkiye’ye yeni ufukların habercisidir…

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP