DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.655,00 0.537
Yayınlanma Tarihi :

KOÇLUK BAKIŞ AÇISIYLA TATİL

KOÇLUK BAKIŞ AÇISIYLA TATİL

Çocuklarla yaptığımız etkinlerde bazen şöyle sorular soruyoruz.

* Mutluluk ifade eden beş kelime yazınız ya da söyleyiniz.

* Kalabalık ya da çok insan olduğu izlenimi veren kaç kelime sayabilirsiniz.

* Üzüntü ifade eden kelimeler nelerdir.

* Şimdi buradan sorsam insanların sevdiği, en sevdiği beş şey yazın desek…

Büyük ihtimal herkesin listesinde tatil olacaktır. Tatil en çok sevdiğimiz zaman dilimi. Sorumluluk yok, yapılması gereken acil işler yok, kendimiz ile en çok vakit geçirmeyi tercih edebileceğimiz süreç. Belki bunlardan dolayı seviyoruz tatili sebep ne olursa olsun seviyoruz tatili.

Öğrenciysek ve özellikle sınava hazırlanıyorsak, tatilin anlamı biraz değişiyor diyebiliriz. Üç farklı öğrenci profilinden değerlendirecek olursak.

İlk profilimiz sınav için belirlediği hedefe yakın olan ya da hedefi doğrultusunda eksiği olmayan öğrenciler, sayılarının oldukça az olduğunu düşünsek de var olduklarını biliyoruz. Bu grupta yer alan öğrencilerin sadece mevcut durumu koruması yeterlidir. Sahip olduğu bilgileri korumak için günlük ritüellerine yeteri kadar devam etmesi faydalı olacaktır.

Hiçbir şey yapmaması performansınızı düşürecektir. Çünkü zihin ritüelleri sever. Ritüeller zihnimizi güçlendirir.

İkinci profilde yer alan grubumuz ise, belirlediği hedef için eksikleri olanlardır. Eksikleri belirlemek için iyi bir analiz gerekmektedir. Tatil bu eksikleri kapatmak için iyi bir süreç olabilir. Doğru ve iyi bir planlama ile istenilen yeterliliğe gelinebilir.

Üçüncü profilde ise eksiği çok olup süreci asla yönetemem diyenler yer almaktadır. Bu grupta yer alan öğrencilerinde öncelikle iyi bir analiz yapmaları ve analizin sonucuna göre eksiklerini kapatma planı yapmalılardır. Belki ikinci grupta yer alan öğrenciler kadar kısa sürede kapanmayacaktır. Fakat illaki yaptıkları çalışma ile sınav sürecine yeniden dahil olabilirler.

Bu üstte belirttiklerimiz sınav için belli bir hedefi olup gayret gösteren öğrenciler için olduğunu belirtmek isteriz.

Tatilde üç grubunda sınava katkı sürecinde yapabilecekleri en iyi şeylerden biri analiz yapmak olmalıdır.

Hedefim için neredeyim?

Eksiklerim neler?

Eksiklerimi nasıl kapatabilirim?

Duyar gibiyim, tatilde çalışalım mı?

Hep mi çalışalım?

Hani tatil ya?

Tabi ki hep çalışmayalım. Dinlenmeye mutlaka zaman ayıralım. Fakat dinlenmek demek saatlerce ekrana bağımlı kalmak değil. Saatlerce ekrana bağımlı kalmak daha çok yorulmak, zihnimizin işlevsel olarak daha yorgun olması demektir.

Sürekli ekranda kalmak; dikkat ve konsantrasyon bozukluğuna yol açtığı gibi kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissetmenize de neden olacaktır. Bu yüzden hiç bakmamak değil yeteri kadar bakmak daha yararlı olacaktır.

Fiziksel aktiviteye mutlaka zaman ayırmalısınız. Sadece yürüyüş bile olabilir. Fiziksel aktivite hem sizi dinlendirir hem de daha enerjik olmanızı sağlar aynı zamanda beyin sağlığınız için çok gereklidir. Araştırmalar otuz dakikalık yürüyüşten sonra beynin öğrenmeye daha hazır olduğu görülmüştür.

Tatilin içinde rahatlama da olmalı. Sizi rahatlatacak stres ve kaygınızı üstünüzden atacak etkinlikleriniz olmalı. Grup çalışmaları olabileceği gibi bireysel faaliyetler de olabilir. Müzik dinlemek, dans etmek, koreografi çalışmak …

Kendinizi tanımaya zaman ayırın, kendinizi tanımak size ve hayatınıza pozitif etki sağlayacaktır.

Kitap okumak, farklı türlerden kitaplar okumak zamanınızı verimli geçirebileceğiniz aktivitelerdendir.

Arkadaşlarla buluşmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, gezmek de yapılabilecek aktiviteler arasında yer alabilir.

Tatili planlarken unutmamız gereken en önemli durum her zaman olduğu gibi yaşadığınız hayat ve sorumluluklarınız olduğudur. Sorumluluk yaş ile doğru orantılı büyür. Yaşınız büyüdükçe sorumluluklarınız da artar.

Böyle bir bağlamda tatil size sorumluluklarınızı unutturur ise tatil sonrası kendinizi çok geride, yetersiz ve pes etmeye yakın bulabilirsiniz.

İyi tatil

İyi analiz

İyi bir planlamadan geçer.

 

Müzik önerisi: https://youtu.be/f2r6euMysl0

 

 

Kaynak : Döndü Polat

YORUM YAP