Parçalı az bulutlu
 • EURO 5.97
 • DOLAR 5.30

KOCAOĞLAN- Fatma Zehra KÖSELEY

Yazarlar - 9 Şubat 2019 23:30 A A

Sezen Özol /Hukukçu – Yazar.

1940 yılında Balıkesir Gönen’de doğdu. Balıkesir Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakülte’sini bitirdi. İstanbul’da elli yıla yakın avukatlık yaptı.
Avukatlığın ardından 20. yüzyıl başlarındaki Türkiye’yi konu alan belgesel romanları yazdı.
Debboy Önünde Diken.
Kurtuluş Savaşçıları.
Kıbrıs Barış Harekatı Günlüğü  ( Anjelik ile Feride ).
Eski Hayaller Alırım ve son kitabı Cumhuriyet ve Hukuk Devrimi.
Bizimkisi Sezen Özol ile kadim abi – kardeşliğin güzel bir örneğidir.   Ara sıra telefon açar ona takılırım.
” – Sezen abim, yine bir kitap yazıp yayınladın. Ben daha bir kitabı olmayan yazar yamağıyım ve kitapsızım ”
Beni kırmadan, ”  yaz be kızçacım ” der. Beni , yüreklendirir. Bu kez onun öğüdünü  tutmak için ona söz verdim.
Bir kitap da ben yazacağım, babamın ve anacığımın ruhunu şad etmek istiyorum. Kısmet olsun gari…

Sezen Özol abimin insan yönünden söz etmez isem ona haksızlık yapmış olurum.  Bir kaç gün önce sayfasında bir resim paylaştı. Resimde ; bir çocuk ve ayı , bir de şık giyimli genç bir bey. Beyin elinde def. Siyah beyaz resme dikkatlice baktım. Sezen Özol abim. Açtım telefonu; abim bu hafta köşe yazıma senin bu resmini koyabilir miyim ?. Ayı ile ilgili çok önemli bir öykü var, o öyküye çok yakışacak  dedim. Gülerek, çok memnun olurum dedi. O, alçak gönüllü bir entellektüel.  Kuvvacı ruhu ile yazan, hukuk adamı. Güleryüzlü üretken bir yazar. Sohbetin arasında söylediği diğer güzellikleri yazmazsam olmaz.

” Fatma Zehra; biliyor musun , benim hayatta yapmak istediğim iki şey vardı. Biri elimde def ile ayı oynatmaktı. Onu, resim için de olsa gerçekleştirdim. Diğeri de çuff çuuff ses veren buharlı bir lokomotif kullanmaktı. Şimendifer gibi  olmaktı. Ne yazık ki onu yapamadım” dedi.
Ben de , “senin yapamadığın o lokomotif kullanmayı ben başardım sayılır”  dedim ve anlattım.
Dedemin kardeşi İbrahim Öksüm, makinist idi. İngiltere’den getirilen lokomotifi çok iyi kullandığı için ona arkadaşları ” Çörçil ” lakabı takarlar. Bir gün Balıkesir  istasyonunda babamla amcamızın yanına gittik. Beni kırmadı lokomotife bindirdi. Senin yerine ben çuf çufladım . ”
Sezen Özol abim , sen çok yaşa emi.
Son kitabını merakla bekliyorum. Emeğine ve yüreğine sağlık.

***
Afrin şehitlerimiz için paylaştığım bir yazıya yorum yapan Sezen Özol’a yanıt olsun diye ; Savaştepe İlköğretmen Okulu’ndan bizden daha önce mezun olan Mustafa Biçer abimizin muhteşem bir yazı ile verdiği yanıt o gece sosyal medya hesabımdaki paylaşıma çok duygu dolu, yığınla yorum yapıldı.  Bu gerçek öyküyü benimle paylaşan Mustafa Biçer abimize saygı ve selam olsun. Sosyal medyada kalmasın. Siz BALIKESİR 24SAAT  okuyucuları ile de buluşsun istedim.
Mustafa Biçer öğretmenimiz, aşağıdaki yaşanmış öyküyü babamın Savaştepe Köy Enstitüsü’nden sınıf arkadaşı olan Korucu ilkokulu öğretmeni  Mustafa Cüce  anlatır. Bu konudaki  notunu buraya kaydedeyim .

” MUSTAFA BİÇER’in notu
Değerli Baş İzcimiz babanız, merhum Hayati Köseley’in Savaştepe Köy Enstitüsü arkadaşı. Benimde ilkokul öğretmenim, merhum Mustafa Cüce tarih dersinde anlatmıştı. Babanız Gökçeyazı İlkokulu Müdürü iken, öğretmenim Mustafa Cüce Korucu İlkokulu Müdürü idi. Saygılarımla.”
***
MUSTAFA BİÇER’in anlatımı…
Balkan Savaşı sırasında bir Türk subayı ile bir ordu mensubu Kocaoğlan (AYI) istihbarat bilgileri toplamak ve Türk ordusuna ulaştırmak için sivil olarak Bulgaristan’da görevlendirilirler.
Yıllarca Bulgaristan’da birlikte görev yaparlar.
Topladıkları önemli askeri bilgileri, ordumuza ulaştırırlar. Yıllar geçer emekli olurlar.Subayımız İstanbul’a yerleşir.
Bir gün evde otururken, sokaktan def sesleri gelmeye başlar. Pencereyi açar, sokağa bakar. Sokakta bir genç ayı oynatmaya çalışıyor. Fakat bir türlü beceremiyor.
Sokağa iner, “evladım şu defi ve ayının zincirlerini ver bana” der. Genç “ısırır” falan dese de. “Hele sen ver” der .
Zincirleri ve defi alır. Başlar defi çalmaya, usul, se-yek. Makam Hicaz. Oynamayan ayı arka ayaklarının üzerine kalkar, sırtını subayın sol omzuna dayar ve başlar oynamaya.
Subayımız uyanmıştır.Oynayan Bulgaristan’da beraber görev yaptığı Kocaoğlan’dır. Gözlerinden yaşlar dökülmeye başlar. Sokağın her iki tarafı tıklım tıklım insanla dolmuştur.
Trafik tıkanmıştır Kocaoğlan’ın gözlerinden de yaşlar dökülmektedır.
Birbirlerini tanımışlardır, çünkü. Def çalma hızlanır.Makamdan makama geçilir. Oyun uzunca bir süre sonra biter. Def susar. Kocaoğlan dört ayağının üzerine iner. Subayımız defi ve zincirleri yere bırakır.
Kocaoğlan’a döner, kollarını açar. Kocaoğlan arka ayaklarının üzerine kalkar, gidip asker arkadaşına sarılır.
Başını arkadaşının omzuna koyar. Bir müddet birbirlerine sarılı dururlar Kocaoğlan ayaklarının üzerine indiğinde subayımızın omzu ıslaktır.
Subayımız şöyle bir sağa, bir sola bakar.
Herkes ağlamaktadır.
***
Sezen Özol abimin Kocaoğlan ile ilgili son yorumu şöyle oldu.
” Elli sene önceki resmimden beni tanıyan Sayın Mustafa Biçer’e içtenlikle teşekkür ederim. Demek insanlara ulaşmak için harcadığım zaman, binlerce sayfa emek boşa gitmemiş. Hele resimle ilgili olarak anlattığı öykü. Kendimi KOCAOĞLAN GİBİ hissediyorum. Sağ olun var olun. ”
***
Bu topraklara emek veren, canla başla çalışan, aramızdan ayrılan  ve vatanımız için can veren yiğit şehitlerimizin ruhu şad olsun.
Vatan size minnettardır.
Durağınız uçmağ  olsun.

Bu haber 262 kez okundu.
farmasi balıkesir
Yazarlar - 23:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  BANDIRMA CHP İSTİFALARLA DÜŞTÜ!
  CHP Bandırma İlçe Başkanı Niyazi Yeloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’i suçlayarak, istifa etti. İstifalarla birlikte yönetim de düştü. CHP İlçe Örgütü’nün açıklaması şöyle: “İlçe yönetimi olarak yerel seçimler sürecinde milletvekilimiz Fikret Şahin’in meclis üyeleri belirleme ve seçim çalışmalarında Belediye Başkan Adayımız Tolga Tosun’a yaptığı baskılar neticesinde gelinen noktada sağlıklı bir çalışma […]
 • 02
  EDREMİT’TE SİYASİ TANSİYON YÜKSEK
  Edremit’te CHP’li  Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yerine Hasan Arslan’ın aday gösterilmesinin ardından başlayan  soğuk savaş dikkat çekiyor. Arslan’ın eski DSP’lilerin desteğini almak için yaptığı toplantının hemen ardından CHP’li 15 belediye meclisi aday adaylığından çekilmişti. 14 Şubat’ta Ata Kavşağı ve Atatürk Evi’nin açılışında soğukluk sürdü. Bugün yeni bir gelişme yaşandı. CHP Edremit Belediye Başkan adayı Hasan Arslan’ın […]
 • 03
  BU SEÇİMİN EN BÜYÜK VUKUATI!
  “Seçim vukuatları” başlıklı yazıma şimdilik “bu seçimin en büyük vukuatı” diyebileceğimiz olayla devam etmek istiyorum. Biliyorsunuz CHP, Edremit’te Kamil Saka yerine Selman Hasan Arslan’ı aday gösterdi. Bu tercih sonrası Kamil Saka, DSP ile anılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada ise artık DSP’nin adayı diyebiliriz. Şimdi çok büyük bir sürpriz olmazsa eski DSP’li Selman Hasan Arslan CHP adayı […]
 • 04
  SAKARYA BULUŞMASI MİTİNGE DÖNÜŞTÜ
  AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz’ın, Sakarya Mahallesi sakinleriyle buluşması mitinge dönüştü. Kendisini coşkuyla karşılayan partilileri selamlayan  Yılmaz, “6 seçim geçirdik. Ne Sakarya ne de Karesi bizi hiç mahcup etmedi, hep arkamızda durdu. Bu birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi. Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, 31 Mart seçimleri öncesinde […]
 • 05
  BAŞKAN KAFAOĞLU’NDAN YUSUF HOCA’YA DESTEK
  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu seçim çalışmaları kapsamında ilçe ziyaretlerine devam ediyor.  İvrindi İlçesinde AK Parti İlçe Başkanlığını ziyaret eden Kafaoğlu, eski İl Milli Eğitim Müdürü ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Yusuf Cengiz ve partililer ile bir araya geldi.  Memleketi Gökçeyazı’da Yusuf Cengiz’le Yücel Yılmaz’a destek istedi.  İvrindi İlçe Başkanı Tuğrul Çakır ve […]

YAZARLARIMIZ

 • UĞUR MUMCU

  seni yağmurlu bir günde vurdular hep puslu kalsın diye belki ülke geleceği yanıldılar uğurlandığın gün dört bir yandan gönül ışığı düştü  tabutunun üstüne aydınlanıverdi ortalık. yağmur sularına baktım simsiyah akıyordu sanki karanlığın ayak izlerini yıkıyordu insanların yüzleri ıslak, öfkeli ağaçların gözyaşları pırıl pırıl yağmur inatla yağıyor ama akan sel insan seli 1993-Balıkesir Free Download WordPress […]
 • BEKA-1

  Bir “beka” tartışmasıdır gidiyor. Türkiye’nin beka sorunu hep var. İç hainler, dış güçler, terörün elli tonu her daim bizim başımızda olan “bela”lar değil mi?.. Ama yerel seçim “beka” mıdır?.. Neden olsun ki?.. Adı üstünde yerel seçim. Elbette her parti mücadelesini verecek, yarışacak, seçmen kimi belediye başkanı görmek istiyorsa onu seçecek. Yerel seçimleri abartmamak gerek, “beka” […]
 • ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’E İLK GELİŞİ

  1923 yılı Türkiye tarihinde pek çok ilkin yaşandığı bir yıldır. Vatan kurtulmuştur. Vatanı kurtaran 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Vatan kurtuldu. Biz vazifemizi yaptık. Şimdi vatanı yeniden kurma vaktidir. Yeni bir “Meclis” seçilsin..” diyerek , 1 Nisan 1923 den itibaren, kendini feshetti. Miletvekilleri, seçim bölgelerine dağıldı. 1.Büyük Millet Meclisi’nin aldığı önemli kararlardan birisi de, Türkiye’de ilk […]
 • ÜÇ DAKİKA !

  Şöyle diyorum İç politikadan dışarıya çıksak mı? Mesela Venezuela da neler oluyor bir göz atsak? Sadece üç dakika Venezuela üretim ilişkileri bakımından kapitalizmden tam olarak kurtulamamış ama “Birleşik Sosyalist Parti” nin yönettiği bir ülke. Küba’yla birlikte Latin Amerika’nın ileri karakolu. Emperyalizm Madura’yı devirirse “Arap Baharında” yutturduğu yöntemle Venezuela’dan girip Paraguay, Ekvator, Peru, Güney Amerika, Bolivya’dan […]
 • Türk Sineması Muhteşem: O Oscar Bize Gelecek

  Ahmet Katıksız’ın yönetmenliğini yapmış olduğu Şampiyon, 7 Aralık’ta gösterime girdi. Anlattığı öykü kadar, görsellik olarak da izleyenleri büyülüyor. Gerçek yarışlarda yaşanmış anları, atların bir öne geçip bir geri kalmasını tekrar canlandırmak, atların bakışlarındaki o derin anlamı yakalamak hiç de kolay olmasa gerek. Halis Karataş’ı oynayan Ekin Koç’un gerçek Halis Karataş ile göz göze geldiği sahne, […]
 • ŞEYTAN DER Kİ SAĞIM SOLUM SANAT

  Sevgili okurlarım, en son ”SABAHATTİN ALİ, 71 YILDIR KAYIP” başlıklı yazımda buluşmuştuk. Sabahattin Ali’yi neden Ayvalık’ta andığımızı anlatmıştım. O günü Filiz Ali ve ”Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı” belgeselinin yönetmeni Metin Andaç’a borçluyuz. Değerli yönetmenimiz, yazım için teşekkürlerini iletti. Hatırlarsınız teknik nedenlerden dolayı belgeselin son bölümünü izleyememiştik. Metin bey, ”bir gün hep birlikte izleyeceğiz  Ayvalık’ta, filmin […]
 • BU SEÇİMİN EN BÜYÜK VUKUATI!

  “Seçim vukuatları” başlıklı yazıma şimdilik “bu seçimin en büyük vukuatı” diyebileceğimiz olayla devam etmek istiyorum. Biliyorsunuz CHP, Edremit’te Kamil Saka yerine Selman Hasan Arslan’ı aday gösterdi. Bu tercih sonrası Kamil Saka, DSP ile anılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada ise artık DSP’nin adayı diyebiliriz. Şimdi çok büyük bir sürpriz olmazsa eski DSP’li Selman Hasan Arslan CHP adayı […]
 • AĞLARSA ANAM AĞLAR, KALANI YALAN AĞLAR !.. Fatma Zehra KÖSELEY

  Dört Vatan evladını İki gün önce ” helikopter kazasında şehit verdik” !.. Yine ocaklar söndü !. Analar , babalar yandı kavruldu. Bu yangınlar , taa ki onlar da bu dünyadan göçene kadar sönmeyecek !.. Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa’nın , eşi Nadiye Çiğa , şehitlerimizin resimlerine şunu yazmış !.. “Toprağa verilmek üzere memleketlerine uğurlandılar” Bu cümleyi […]
 • NEDEN ÖLDÜĞÜMÜ ANLAMAYACAKLAR…

  Zamanın bir yerinde, bir yerlerde, birileri gidecek, yitecek ve ölecek. Zamanın şimdiki zaman kipinde bir yerlerde birilerinin gittiği, yittiği ve öldüğü gibi. Ve hayatımızdan yitip gidenleri ölü, ölmüş ve yitip gitmiş saymakla başlayacak gerçek ölüm. Bildik ve beylik sözlerde geçer ya; unutulursa ölür insan, diye. İşin aslı öyle değil. Unutma ile hatırlama ile unutmamaya yeminler […]
 • SEVGİNİN GÜNÜ- İbrahim ATACANOĞLU

  Bugün sevginin günüdür aslında her günün olması gerektiği gibi. Her şeyi, herkesi sevmek için 14 Şubat’ı beklemeye gerek var mı? Bir yıl içerisinde bir tane 14 Şubat varken, yılın 365 gün 6 saati vardır. Mahrum etmemek lazım sevgiyi her daim gönlümüzde. Koşulu yoktur sevginin koşulsuz sevilir. “Yaradılanı severiz yaradandan ötürü” sözü nasıl anlam kazanır başka. […]
 • PAZAR, ADAMI BOZAR

  Ustam söylemiş; “Bir ulus, ne kadar, okuma -yazma öğrenme, araştırma eğiliminde ise o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.-” Uğur Mumcu. O KADAR; ilerleme, kalkınma, gelişme, çağdaşlaşma yolundadır…. “ Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne Söz söylenmez doğru sözün üstüne, Ay bir yandan sen bir yandan sar beni…” diyen dillere gönüllere, saygı […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • SATRANCI ÖKSÜZ BIRAKMAYIN- Ramazan KARACA

  Hafta sonu Balıkesir’de 2 gün devam eden bir satranç turnuvası düzenlendi. Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nin, Emine Kula Spor Salonunda yapılan Elo Turnuvasına 5 kategoride 220 sporcu katıldı. Bu, seyirciye açık ilk Elo Turnuvasıydı. (ELO, bir sıralama, derecelendirme sistemidir. İsmini Arpad Elo ‘dan alır. Satranç ve Go gibi iki kişilik oyunlarda izafi yetenek düzeylerini ölçmek için […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • BASIN ÖZGÜRLÜK ÇİÇEĞİDİR, ÖZGÜR TOPRAKTA AÇAR… Tahsin EREL

  17’nci ve 18’nci yüzyıllar, Avrupa da, monarşinin ve onun üzerine bastığı feodalizmin çözülmeye başladığı, giderek demokratik devrimlerle yıkıldığı, aydınlanma çağının açıldığı yüzyıllardır. Venedik’te 16’ncı yüzyıl başlarında yayınlanan haber-dedikodu içerikli ve elden dağıtılan bültenleri bir yana koyacak olursak, ilk gazete olan Oxford Gazette de bu süreçte, 1665’te yayınlandı. Bizim ilk gazetemiz olan ve ilk sayısı 16 […]
 • BU SLOGANLAR TUTAR MI?

  Türk siyasi tarihine damga vuran seçim propaganda sürecine baktığımızda karşımıza çıkan en önemli sloganın, SHP’nin 1987 yılında gerçekleşen genel seçimlerde kullandığı “5 yıl daha limon gibi sıkılmaya gücünüz var mı?” olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin ekonomik koşullarını ele aldığımızda bu sloganı bugün CHP’nin alıp olduğu gibi kullanabileceği bir gerçeklikle de karşı karşıyayız. Yerel seçimler iktidara bir noktada […]
 • SPOR SERGİ- Uğur SATILMA

  Eski evlerine birkaç daire veren müteahhidin ısrarlarına aldırış etmeyen yaşlı ev sahipleriydi onlar. Fakat yaşanmış­lıklara kıyamayanların karşısında kendilerinin fikrini soran bir müteahhit değil “böyle uygun gördüm” diyen kaba ve da­yatmayıcı bir yapı vardı. Zaten onlar da ev sahibi değil zevk sahibiydiler. Ellerinden uçup giden ise yaşama sevinçleriydi. Kim miydi onlar? Aydan Siyavuş oyuncularını fırça­larken,  tribünden […]
 • ERKEKLİĞİMDEN UTANARAK YAŞAMAK İSTEMİYORUM …

  “Kim bilir, kaç asker, tecavüz ettiği bir Kızılderili kadını öldürdükten sonra saçını kesip ‘Bir savaşçıyla dövüştüm’ diye kahramanlık hikâyeleri anlatmıştır!?.” Sunay Akın … Yıl 1940 lı yıllar… “… geçen günü iskarpini çorapsız giyen bir genç kızı, yolcunun biri ihtarda bulunmuş: ‘Bana bak, bana: artık bundan sonra sizi böyle gezdirmeyeceğiz’ demiş. Hasan Ali Yücel şu yanıtı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 102.715
  0,57%
 • ALTIN 224.04
  0,61%
 • DOLAR 5.296
  0,35%
 • EURO 5.967
  -0,09%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link