DOLAR31,1070% 0.2
EURO33,6857% 0.16
STERLIN39,4380% 0.13
FRANG35,2973% 0.17
ALTIN2.030,50% -0,10
BITCOIN1.626.2730.185

KOCA SEYİT’İN KARŞISINA HANGİ YÜZLE ÇIKACAKSINIZ?

Yayınlanma Tarihi :
KOCA SEYİT’İN KARŞISINA HANGİ YÜZLE ÇIKACAKSINIZ?

Sözde hepimiz Kuvayi Milliye şehri Balıkesirliyiz. Çanakkale Destanımız ile övünüyoruz. Ama iş bize emanet edilen toprakları koruyup sahip çıkmaya gelince, nedense bir yerden sonra yanlışlıklar kendini bariz şekilde gösteriyor. Aslında bu durumun nedeni belli. Biz ne toprağın ne de doğanın değerini ve önemini biliyoruz. Bir ağacı ya da ormanda başka bir canlıya zarar vermeden yaşayan bir hayvanı sevmesini ve onun yaşama hakkına saygı göstermeyi de öğrenebilmiş değiliz.

Bunu başarabilseydik zaten Çanakkale kahramanımız Seyit Onbaşı’nın memleketi Havran’ın üstünün altından değerli olduğunu anlardık. Sanki hepimiz sözleşmişiz gibi Havran’ın verimli topraklarının, doğa harikası köylerinin, halkın geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın tamamen yok olması için çabalıyoruz. Bu da yetmezmiş gibi bölgenin en önemli ürünlerinden biri olan zeytin, mandalina başta olmak üzere diğer tarım ürünlerinin yetiştiği bereketli topraklarına siyanürün karışmasına izin vermekteyiz.

Bu anlaşılmaz durum yüzünden, Havran’ın Eğmir, Büyükşapçı ve Küçükşapçı Köyleri’ni derinden etkileyecek olan Demirtepe Projesi oldukça ciddi bir boyuta büründü. Sevgili okurlarım, üzülerek belirtiyorum ki; bu proje ilgili verilen son ÇED nihai kararından vazgeçilmezse Havran telafisi olmayan ağır yaralar alarak ölüme terk edilecek. Yoksa Azrail’i bile kıskandıran bu yetki madenin sahibi Bahar Madencilik’e çoktan verildi bile mi?

Havran’ın ölüm fermanı olan bu proje ile ilgili daha önce 2010’lu yılların başlarında verilmiş ‘’ÇED Gerekli Değildir’’ kararları var. Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi eklenerek yeni ÇED süreci başlatıldı. Ve süreç devam ediyor. 3. kez tekrarlanıyor.

Halkın Katılımı Toplantısı yapıldı. 7 Nisan 2022 perşembe günü Ankara’da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Son olarak da geçtiğimiz 8 Temmuz 2022 cuma günü, Bahar Madencilik A.Ş’ye ait Demirtepe Altın Madeni projesinde 3. İnceleme Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Bu toplantı sonrasında ÇED nihai kararı verildi. Asıl süreç bundan sonra başlıyor. Askı sürecine çıkacak olan bu karar için itiraz edilebilecek. “ÇED  olumlu”  kararı verilmiş olsa bile, Havran ve doğa adına hukuki mücadeleyi başlatabilmek elbette mümkün.

Söz konusu olan projenin ruhsat bilgileri ise şöyle: Bahar Madencilik A.Ş. tarafından Teck Cominco’dan devralınan tüm ruhsatlar 2021’de birleştirildi ve tek ruhsata çevrildi.

Ruhsat No: 89255

Süre: 2021-2036, 15 yıl

Alan: 8556,75 ha. – 85 bin 567 dönüm.

Proje Süresi: İnşaat: 2 yıl, İşletme: 10 yıl, Rehabilitasyon: 2 yıl

ÇED Poligonu: 2 adet ayrı ayrı ÇED Alanı var.

İKİ AŞAMALI PROJE

Proje kapsamında 1. Aşamanın yapılması planlanmaktadır. Birinci aşamada ana ocaktaki 1.1 g/t Altın tenörlü 16 milyon tonluk cevherin işletilmesi planlanmaktadır.

İkinci aşamada ise yaklaşık 28,4 milyon tonluk cevher işlenmesi planlanmaktadır. İkinci aşama da ki madencilik faaliyetleri için ayrıca ÇED süreci başlatılacaktır.

PROJE YAŞAM ALANLARINA, KÖYLERE ÇOK YAKIN…

Büyükşapçı Köyü’ne:1790 metre

Eğmir Köyü’ne: 3,4 km

Küçükşapçı Köyü: 3,53 km mesafede.

PROJE

Gen Kaynak Alanına:  3.200 m.
Havran Barajına: 6.200 m.
Gönen Barajı, uzun mesafe koruma alanında

YIĞIN LİNÇ

Yığın Liçi Alanı  izdüşüm alanı: 300 dönüm

Yılda 2 milyon ton yığın serilecektir. Yığın liç tesisi yüksekliği 90 m.  Ve, yığın 6-10 m’lik kademeler halinde 9-15 tabaka olarak serilecektir. Siyanürlü sıvı ile ayrıştırma yapılacak.

4 adet açık ocak alanı, pasa alanı ve bitkisel toprak alanı tamamen ormanlık alanda. Ana açık ocak derinliği ise 278 metre!

ORMANLIK ALAN TEHLİKEDE!

Projenin büyük bölümü ormanlık alanda gerçekleşecek. Bölge Pinus nigra (karaçam) ormanlarıdır. Bu ormanlar proje alanında klimaks safhadadır. ÇED alanı içerisinde yerleşim yeri olmadığı için bölgede yayılış gösteren doğal ormanlar oldukça kapalı örtüye sahip ve sağlıklıdır. Küçük çaplı tarım alanları proje alanı içerisinde çayır-mera habitatları içinde küçük ölçekli tarım alanlarını temsil eder. Bu alanlarda ağırlıklı olarak ceviz dikilmiştir.

KESİLECEK AĞAÇ SAYISI:

Birinci etap için rapora göre: 187 bin ağaç kesilecek…

İkinci etap belli değil…

SU KULLANIMI:

374 ton/gün,  8.976 ton/ay, 107.712 ton/yıl…

Kaynak: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ,  Demirtepe Altın Madeni ÇED Başvuru Dosyası.

İlgilenenler için söz konusu olan dosya:

http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/25709#

YORUM YAP

Şahin Boran23 Temmuz 2022 / 17:56Yanıtla

Bıçağı köküne dek sokuyorlar bakıyorlar ses çıkaran yok, biraz da kanırtıyorlar. Eğer sızlanan olursa bıçağı birkaç santim geri çekip sızlananları mutlu ettikten sonra işlerine devam ediyorlar. Demek ki anlayış, zihniyet kanıksanması pek de uzun zaman gerektirmiyor. 15-20 yılda işlem tamamlanıyor.

Metin Kuter24 Temmuz 2022 / 16:33Yanıtla

Cok güzel bir yazı olmuş..
Konuyla TEMA Vakfı olarak ilgileniyoruz. Bu konuda desteklerinizi de bekliyoruz.