Yayınlanma Tarihi :

KOCA SEYİT MEZARI BAŞINDA ANILDI

KOCA SEYİT MEZARI BAŞINDA ANILDI

ÇANAKKALE Savaşları’nda, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda sırtlayarak kaldırdığı 215 kilogramlık top mermisiyle savaşın seyrini değiştiren  Koca Seyit (Seyit Onbaşı), Balıkesir’in Havran ilçesindeki mezarı başında anıldı.

Havran’ın Kırsal Kocaseyit Mahallesi’nde, AK Parti Medya Tanıtım Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Belediye Başkanı AK Partili Emin Ersoy, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda, Seyit Onbaşı’nın kabri başında saygı duruşunda bulunuldu, dua edildi. Ayrıca, 19. Motorlu Piyade Tugayı Merasim Takımı tarafından saygı atışı yapıldı.

Törene katılanlar, 18 Mart 1915’te sırtına aldığı 215 kilogramlık top mermisiyle İngiliz ‘Ocean’ zırhlısının batırılmasını sağlayan Koca Seyit’in Türk bayraklarıyla donatılan mezarına karanfil bıraktı. Daha sonra, beraberindekilerle Koca Seyit Anıt Müzesi’ni ziyaret eden milletvekil Canbey, anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

Çanakkale Savaşları’nda vatan için canlarını feda eden şehitler anısına Kocaseyit Mahallesi Camisi’nde mevlit okundu, vatandaşlara lokma dağıtıldı.

“ANMA PROGRAMI İPTAL Mİ?”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı ise , il yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna,  Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan  adayı İsmail Ok,  Havran  belediye başkan adayı Bedri Şahin,  ile birlikte  Kocaseyit köyünde Çanakkale kahramanı için düzenlenen anma programına katılmak  için anıta gittiklerini ancak  gene bu senede programın iptal olduğunu  öne sürdü. Sarı sosyal medya hesabından, ” Geçen senede yağmayan yağmurdan iptal olan program, bu sene neden iptal oldu onu bilmiyoruz. Yazık çok yazık” mesajını verdi.  Millet İttifakı üyeleri de Koca seyit için dua etti. Anıtın önünde fotoğraf çektirdi. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP